16. 04. 2019

Jak odlehčit batoh? 7 tipů, jak efektivně redukovat hmotnost vybavení

David Czempka
Osoba stojící na kopci s ultralehkým batohem na zádech a trekovými holemi.

Plánuješ dlouhý horský přechod a děsí tě představa dvaceti kilového batohu? Nejsi už nejmladší a tělo si s těžkým batohem prostě nerozumí? Tak přesně pro tebe jsme sepsali a natočili sadu tipů – jak odlehčit hmotnost batohu. Jak jsme již zmiňovali v článku o výhodách turistiky na lehko, odlehčování hmotnosti vybavení jde ruku v ruce s učením se novým technikám a poznáváním vlastních potřeb. K ideálu nedojdeš ze dne na den, je to cesta, proces. Rozdílů si ale budeš všímat už od začátku a postupnými kroky si začneš své toulky přírodou s malým a lehkým batohem užívat znatelně více. Tak neváhej a pusť se do toho!

1

Začni s tvorbou seznamu vybavení (gearlistu)

Připrav si váhu (třeba kuchyňskou) a pusť se do práce. Veškeré vybavení si zvaž. Hmotnosti předmětů si zapiš. Doporučujeme na to online aplikaci Lighterpack nebo Geargrams, poslouží ale taky excelovská tabulka nebo kus papíru. Možná to zní trochu nerdovsky, ale bez reálné představy, kolik co váží, to nepůjde. Pak můžeš přemýšlet nad tím, jestli daný předmět skutečně potřebuješ, případně hledat lehčí alternativu.

O tom, jak si sestavit vlastní gearlist, jsme sepsali podrobný článek.

Když mluvíme o hmotnosti vybavení, máme na mysli tzv. hmotnost základní výbavy (Base Weight). Do té se nezapočítávají spotřebovatelné věci (jídlo, voda, palivo na vaření) a oblečení, které budeš mí nejčastěji na sobě.

Bez jídla a vody celá výbava na 3 denní přechod Bílých Karpat Tohle je hodně komfortní setup s hmotností základní výbavy do 4 kg vhodný do cca +5°C
2

Věnuj čas přípravě

Vybavení: Nejlehčí je přece to, co necháš doma. (A nic to nestojí!) Pokud si dobře nastuduješ předpověď počasí, možná si ušetříš tahání oblečení navíc nebo zjistíš, že stan můžeš nechat doma a zvládneš to pod širákem nebo s lehkým tarpem.

Jídlo: Zjisti si, zda musíš mít jídlo na celou dobu nebo je možné si po cestě zásoby doplnit v sámošce, případně si dát něco teplého na horské chatě. Většinou máme 750-1000 g jídla na den s kalorickou hodnotou cca 2500-4000 kcal podle délky cesty, náročnosti, počasí. Vybírej si jídlo, které se jen tak nezkazí, je skladné, lehké, jednoduché na přípravu, výživné a kaloricky bohaté (vymrazovaná strava, oříšky, sušené ovoce, hořká čokoláda, arašídové máslo, sušené maso, olivový olej, tortily, proteinové a ostatní tyčinky,…). Nenos věci v plechovkách a těžkých obalech, ale přebal si je do vlastních sáčků či ziplocků. Více tipů na lehké a výživné jídlo na treky se dozvíš v tomto článku.

Voda: Pokud si dobře nastuduješ trasu, tak se vyhneš tomu, že budeš míjet další vodní zdroje s plnými láhvemi. Většinou nemusíš tahat vodu na celý den. V naší krajině se málokdy stane, že v průběhu dne nenarazíš alespoň na nějaký potůček. Pokud svou výbavu rozšíříš o vodní filtr, vystačíš si 1-2 litry vody.

Přepočítávání kalorií jídla po nákupu při našem přechodu Islandu v roce 2017
3

Používej multifunkční vybavení

Pokud dokážeš jedné věci přiřadit více využití a jinou tím vyřadit, je to výhra.

Tarp-pončo ti poslouží jako pláštěnka pro tebe a batoh, a zároveň z něj můžeš postavit improvizovaný přístřešek.

Bandana (tunelový šátek) ti v chladném počasí poslouží namísto čepice, v noci jako škraboška na spaní, v teplejším počasí jako pokrývka hlavy a krku proti slunci, lze použít i jakou utěrku na nádobí, apod.

Cíleně si můžeš pořídit méně teplý spacák nebo quilt a lehce jej zateplit péřovkou, kterou můžeš použít i jako zateplovací vrstvu v průběhu dne.

Pokud chodíš s trekovými holemi, pořiď si přístřešek, který na ně lze postavit. Úspora hmotnosti oproti stanu, která má vlastní konstrukci, je tady celkem velká.

Trowel (toaletní lopatku) lze použít jako kolík, jeden tak můžeš nechat doma. Horší je to pak ale, když si musíš jít vyhrabat díru uprostřed noci.

Ultra-sil Tarp Poncho od Sea To Summit je malý 200 gramový balíček, přesto jsme s ním s trochou kreativity a tulení se zvládli noční déšť ve Vysokých Tatrách.
4

Nahraď těžké vybavení – zaměř se na velkou trojku

V Ultralight slangu je velkou trojkou (Big Three) myšlen batoh, spacák a přístřeší. Často se zde počítá i karimatka (potom je to velká čtyřka). Jedná o se ty nejtěžší předměty tvého gearlistu, jejichž náhradou ušetříš i několik kilogramů.

Čím lehčí vybavení, tím bude pochopitelně dražší (náročnější na výrobu, nákladnější materiály). Svou aktuální výbavu nemusíš měnit hned – jakmile ale doslouží, nahraď ji lehčí. Pořízení si celé velké čtyřky najednou je poměrně nákladné a je lepší si to rozložit v průběhu času. Pokud máš hodně omezený rozpočet, zkus projít naše výprodeje nebo bazary vybavení.

V rozhodování, co si pořídit jako první, ti možná pomůže, když se na to podíváš trochu matematicky a přepočítáš si úsporu váhy na náklady. Příklad: mám batoh s váhou 2020 g a chci batoh s váhou 980 g za 2190 Kč. Úspora váhy je celkem 1040 g, tedy 1 ušetřený gram mě stojí 2,1 Kč. V případě meších a lehčích předmětů se pak tento poměr značně zhoršuje, proto je nejvýhodnější zaměřit se na ty nejtěžší věci.

5

Zkoušej, analyzuj a uč se

Po návratu z výletu popřemýšlej nad tím, zda můžeš něco příště nechat doma, nebo zda ti naopak něco chybělo. Kromě lékárničky (případně opravné sady) bys měl ideálně využít vše. Učení se novým technikám a poznávání vlastních potřeb je něco, čeho se u chození na lehko nevyhneš. Můžeš půlku věcí nechat doma a pořídit si super lehkou výbavu, tím ale bez určitých zkušeností pravděpodobně ohrozíš svou bezpečnost nebo komfort. Naučit se fungovat s méně věcmi chce trochu cviku.

6

Další rychlé tipy

U spotřebovatelných věcí používej velikost balení adekvátní k délce cesty. Na víkendový přechod nepotřebuješ velkou tubu pasty, celou roli toaletního papíru a láhev opalovacího krému. Malá cestovní balení jsou často drahá, proto je lepší mít doma velké a na cesty si doplňovat ty malé.

Několik let zpátky jsme se smáli těm, kteří používali trekové hole. Od doby našeho prvního delšího přechodu už bez nich vůbec nevyrážíme. Trekové hole ti reálně pomůžou urazit denně více kilometrů. Přenesou část zátěže z nohou do ostatních částí těla a lépe s nimi udržuješ tempo. Navíc je můžeš použít ke stavbě svého tarpu.

Nejlehčí osvědčení hliníkové hole na světě Fizan Compact.

S nižším nákladem na zádech můžeš, pokud to terén dovolí a tvoje kotníky jsou na to připravené, nahradit těžké pohorky lehkou běžeckou obuví. Říká se, že 1 kg na chodidlech tě unaví stejně jako 5 kg na zádech. Nehledě na přesnosti, mnohem snazší a příjemnější bude 30 km v trailovkách než v pohorkách. Bota se lépe přizpůsobí noze a díky síťovým odvětrávání může dýchat. Pro většinu chodců v trailovkách jsou puchýře již minulostí.

Pokud vyrážíš ve více lidech, domluv se na vybavení, které můžete sdílet a hmotnost si rozdělte. Ve dvou i třech lidech si postačíte s jedním vařičem. Zatímco jeden vaří, druhý si připraví spaní. Pokud máte stan pro více lidí, jeden může nést tropiko, druhý vnitřní moskytiéru, třetí tyčky a kolíky. Sdílet se dá třeba taky toaletní lopatka, filtr na vodu a nůž.

Pokud máš hodně omezený rozpočet a vynikáš zručností, můžeš se pustit do výroby vlastního vybavení. Je to nepopsatelný pocit, dokázat si vyrobit něco, co skutečně funguje. Začít můžeš třeba výrobou lihového vařiče z plechovky od piva (Youtube návod zde). Z Tyveku si můžeš vyrobit žďárák. Další level by pak mohl být tarp nebo dokonce batoh.

Nauč se fungovat se dvěma páry spodního prádla a ponožek. Jeden máš na sobě a druhý už vypraný sušíš na batohu.

Na své cesty si vybírej oblečení z vhodných materiálů: syntetické materiály (lehké a rychleschnoucí), merino vlna (přírodní antibakteriální funkce, skvělý poměr hmotnost/výkon), peří (nejlepší tepelně izolační materiál). Správná volba oblečení ti umožní vzít si méně kusů a je lehčí.

Žádné duplicitní věci. Na co potřebuješ mít hrnec a k tomu ještě malý plecháček? Po jídle si kávu můžeš udělat i v hrnci. Pokud máš nějaké duplicitní věci, které plní stejnou funkci, nech je doma.

Pokud to je v dané lokaci možné, můžeš vařit na ohni nebo na dřívkáči. Palivo si nemusíš tahat, leží totiž všude kolem tebe.

Na 1500 km dlouhý přechod Ukrajiny a Rumunska v roce 2018 jsem vyrazil s tarp pončem a doma ušitým net tentem z tyveku a moskytiéry a strávil v tom bez problému několik desítek nocí
7

Pro ty, co to berou fakt vážně

Cold soaking – zvykni si nevařit vůbec. Nechej kompletní set na vaření doma. Sami na krátké víkendové přechody vaření vůbec nebereme.

Několikrát si prohlédni každý předmět ze své výbavy a odšroubuj, oddělej nebo odstřihni všechny zbytečnosti. Zbav se nepotřebných částí vybavení a uprav si jej dle potřeby.

Začni používat zkrácenou karimatku. V případě nafukovaček nebo samonafukovaček si můžeš rovnou pořídit zkrácenou verzi, nejčastěji jsou označené jako velikost S. Většinou mají délku 120 cm. Jsou dostatečně dlouhé, aby se na ní vlezl celý trup. Pod nohy si můžeš dát batoh nebo přebytečné oblečení. Nebo si můžeš pořídit pěnovku a zkrátit si ji na vlastní požadovanou délku.

Komentáře

Další články

Přejít na blog

×