Možná si teď říkáš, že na seznamy a statistiky tě příliš neužije. Spousta trekařů si detailní seznamy vybavení, známé jako “gear listy”, spojuje s radikálními nadšenci do ultralight turistiky, kteří často maniakálně váží každý kus vybavení, a pak si s nadšením sestavují pestrobarevné koláčové grafy, aby zjistili, kde ještě mohou shodit dalších pár gramů. V tomto článku bychom tě ale rádi přesvědčili, že gear listy jsou opravdu pro každého, a to z několika jednoduchých důvodů.
Díky pečlivě připravenému seznamu vybavení nezapomeneš žádný zásadní kus vybavení. Například se tak vyhneš nepříjemnému zjištění, které obvykle přichází hned po romantickém západu slunce někde na hřebeni – a to, že sice máš dostatek náhradních baterií do čelovky, ale samotné světlo leží zapomenuté doma v šuplíku.
Na gear listu přehledně uvidíš, kde se ve tvém batohu schovává “zakopaný pes” v podobě toho nejtěžšího, nebo dokonce duplicitního vybavení. Gear listy si můžeš navzájem sdílet i se svým parťákem a možná odhalíte položky, které si můžete půjčovat. Získáš tak kompletní přehled o své výbavě na treky a ve výsledku tak třeba najdeš způsob, jak odlehčit batoh bez dalších investic.
Takový gear list pro třísezónní použití se většinou neliší, ať vyrazíš na trek na víkend, nebo na měsíc. Proto si stačí seznam připravit jen jednou a při každé další výpravě ti při balení skvěle poslouží jako kontrolní seznam (checklist), ve kterém jen obměníš pár položek a přizpůsobíš jej specifikům dané cesty. Vyhneš se tak zdlouhavému přemýšlení nad každou maličkostí, strachu, že něco nemáš, a zmatenému pobíháním po bytě do brzkých ranních hodin. Největší ”fuckupy” vznikají při balení se na poslední chvíli ve stresu, to pak člověk pro jistotu nahází do batohu vše, co doma má – s gear listem tomu můžeš předejít.
Teď už víš, že gear list není zdaleka jen pro ultralightové fanatiky. Pokud ti gear listy dávají smysl a rád nosíš trička se zábavnými motivy, tak mrkni na naše tričko Gramino Gear List (pánské, dámské), které bylo inspirováno právě tvorbou gear listů a tímto článkem.
Pojďme se tedy vrhnout z teorie do praxe a postupně se propracovat až k vlastnímu seznamu vybavení na míru tobě i tvému dobrodružství.
Můžeš sáhnout po oldschool metodě a položky si jednoduše sepisovat na kus papíru, nebo mít gear list v elektronické podobě. Výhodou elektronického gear listu je veliká úspora času, snadné sdílení s kamarády, možnost úprav a vylepšování, ale třeba i skutečnost, že ten elektronický jen tak neztratíš a hravě se k němu vrátíš i po několika letech.
Až se budeš balit na další dobrodružství, tak pro jednou zkus místo papíru využít celosvětově oblíbenou webovou aplikaci a našeho favorita lighterpack.com, kde si zvládneš za pár minut sestavit gear list, který padne na míru nárokům tvého dobrodružství i tobě samotnému. Aplikace je kompletně zdarma.
Lighterpack si nadšenci do ultralightu oblíbili díky tomu, jak je jednoduchý, přehledný a zároveň nabízí řadu funkcí, které ti umožní odhalit “závaží” zakuklené někde v hlubinách batohu. Můžeš si v něm vytvořit libovolný počet gear listů, a do nich přidávat vlastní vybavení společně s jeho reálnou hmotností. Toto vybavení se pak ukládá do databáze tvého účtu, takže při tvorbě dalších seznamů už nemusíš věci vážit a položky složitě přidávat.
To ale není zdaleka vše! Lighterpack umí označit a třídit vybavení do kategorie “worn”, kam především patří oblečení a další drobnosti, které budeš mít po většinu treku mimo batoh a nosit je budeš na sobě. Je běžnou praktikou, že se jako “worn” označuje také vybavení, které budeš po čas treku aktivně používat (například trekové hole, sluneční brýle apod).
Užitečná kategorie je i “consumables”, kam se pro změnu řadí položky, jejichž hmotnost bude s počtem ušlých kilometrů významně ubývat (třeba palivo na vaření, voda a jídlo apod.). Jestli do této kategorie zařadíš i další věci (jako např. toaletní papír, kapesníčky, mýdlo, balzám na rty apod.) je jen na tobě. Nám dává smysl do “consumables” zahrnovat jen to, co s největší pravděpodobností skutečně během treku spotřebuješ a ne vše, co potenciálně lze spotřebovat.
Pokud si teprve dáváš dohromady seznam věcí, které si následně chceš pořídit, tak si k jednotlivým položkám můžeš přidat i cenu a odkaz.
V rámci každého gear listu si můžeš vybavení rozdělit do kategorií, jako je například tzv. “velká čtyřka” – batoh, spacák, karimatka a přístřešek; nebo třeba vybavení, oblečení, vaření, hygiena, elektronika a ostatní. Na koláčovém grafu, který aplikace automaticky generuje, uvidíš, jaká kategorie je ti největší přítěží, a kde bys mohl zkusit nějakou přebytečnou váhu osekat. V kategorizaci položek se rozhodně nenech omezovat a klidně si vymysli vlastní systém dělení položek, který ti dává smysl.
Co nám naopak v Lighterpacku chybí, je mobilní aplikace a veřejná databáze gear listů, kde by člověk mohl hledat inspiraci.
Pro tvorbu gear listu ale skvěle poslouží i jednoduchý Excel dokument, který je možná zprvu složitější na zavedení vlastního systému, ale máš v něm naprostou kontrolu úplně nad vším.
Nadšence ultralightu pak často uslyšíte debatovat o tzv. hmotnosti základní výbavy (Base Weight). Tu vám Lighterpack počítá automaticky. Do této hmotnosti se nezapočítávají spotřebovatelné věci (consumables – jídlo, voda, palivo na vaření) a oblečení, které budeš mí nejčastěji na sobě (worn).
hmotnost vybavení – jídlo a vody – spotřebovatelné věci – oblečení a věci na těle = hmotnost základní výbavy
Je dobré příliš neupínat pozornost na samotnou Base Weight, která se zásadně liší podle toho, co si člověk zahrne do “worn”, “consumables” či jinde. Větší smysl nám dává se dívat na celkovou hmotnost batohu jako takovou.
Aplikaci máš otevřenou, podlahu v pokoji volnou a teď už nezbývá než se pustit do balení. Kde ale začít? Níže najdeš některé základní kategorie vybavení, oblečení a dalších nezbytností, které by na výpravě žádného dobrodruha s citem pro lehkost opravdu neměly chybět. Tak hurá do toho!
Začněme od toho nejnutnějšího vybavení, bez kterého se neobjedeš na žádné výpravě od krátkého dvoudenního výletu až po pěší cestu kolem světa. Řeč je o tzv. “big 4” neboli velké čtyřce, ve které se většinou schovává to největší “závaží”. Někdy se označuje i jako “big 3” neboli velká trojka, kdy se spací systém v podobě spacáku nebo quiltu počítá dohromady i s karimatkou.
Tak sem se ti bude muset vejít celý zbytek gear listu. Právě proto je rozumné batoh pořizovat jako jednu z posledních položek – snáz se trefíš do potřebného objemu a nosnosti. Vlastnosti batohu dokážou zásadně ovlivnit celý tvůj následující zážitek. Dle ročního období, nákladu a dalších specifik akce si budeš muset pečlivě zvolit ten pravý batoh a k tomu ti pomůže náš článek věnovaný výběru ultralehkého batohu. Do batohu nezapomeň přibalit nepromokavé vaky, které všechno tvoje vybavení a oblečení udrží v suchu i v těch největších průtržích mračen.
Mnozí vyznavači ultralightu nejraději spí pod hvězdami. Jakmile ale na oblohu připlují dešťové mraky či hejna komárů, tak se bez střechy nad hlavou neobejdeš. Výběr toho správného přístřeší se bude odvíjet od povětrnostní situace ve tvé destinaci, ale i dle tvých vlastních nároků na pohodlí. Opravdoví nadšenci do ultralightu se s klidem uloží pod jednoduchý tarp, naopak milovníci klidného spánku zase budou vybírat mezi ultralehkými stany.
Střechu nad hlavou máš vyřešenou, teď už jen potřebuješ sehnat pohodlnou postel. Co se týká spacáku, příznivci ultralight backpackingu téměř bez rozdílu volí peří, které nabízí bezkonkurenční poměr izolace a hmotnosti. I ve světě péřáků se však můžeš snadno ztratit, a tak nezapomeň sáhnout po tom správném spacáku vzhledem k ročnímu období i velikosti tvého batohu. Odvážnější pak sáhnou rovnou po minimalistickém quiltu, který i při nicotném objemu a hmotnosti nabídne skvělou izolaci a komfort.
Při výběru a balení rozhodně nepodceňuj ani karimatku, která se postará o nezbytnou izolaci chladu od země. Mazaní trekaři, kteří moc dobře ví, jak je důležité vyspat se do růžova, pak nezapomenou ani na nafukovací polštářek, který ti při zachování minimální váhy zajistí kvalitní spánek i po těch nejtěžších dnech na treku.
Bez pořádného jídla si dlouhé treky neumí představit snad nikdo z nás. Na žádném treku se tak neobejdeš bez spolehlivého a lehkého vařiče a hrnce. Mezi nadšenci do ultralightu dnes vládne především neuvěřitelně lehký titan, naopak konzervativnější cestovatelé nedají dopustit na tradiční hliníkové ešusy.
Co se týká samotného jídla, zkus si připravit detailní jídelníček den po dni, třeba jako my na našem treku napříč Islandem. Chytře připravené a rozdělené potraviny ti ušetří spoustu starostí i zbytečné kručení v břiše. Skvělou volbou na ultralehká dobrodružství nebo jako zpestření jídelníčku jsou lyofilizované pokrmy, které skoro nic neváží, jsou skladné a přitom z nich během deseti minut vykouzlíš vydatné a dobré jídlo jako z restaurace.
Ve tvé polní kuchyni by samozřejmě neměl chybět ani (alespoň minimalistický) nůž a nějaký ten příbor, se kterým se po dlouhém dni na nohou spokojeně najíš.
Aby ti ranní káva nepřipomínala včerejší těstoviny s tuňákem, zvaž přibalení houbičky a saponátu/mýdla na umytí svého nádobí. Některá outdoorová mýdla navíc můžeš použít i na umytí sebe sama nebo na praní.
V neposlední řadě nezapomeň na zapalovač – výborně se osvědčil například malinký a spolehlivý zapalovač od firmy BiC.
Každá výprava samozřejmě klade i odlišné nároky na oblečení. Jako ve všech ostatních kategoriích se i u oblečení snaž minimalizovat objem a hmotnost (na víkendový přechod opravdu nepotřebuješ čtyři trička ani troje kalhoty). Vol především moderní technické materiály, které bývají rychleschnoucí, odolné a zároveň lehké, ale neboj se ani tradiční merino vlny.
Při cestách na jih si s klidem v srdci můžeš zabalit jen triko, lehkou mikinu a nějakou tu nepromokavou bundu, to kdyby tě někde v horách stihla letní bouřka. Pokud však míříš na sever, tak se ti i v létě často bude hodit lehká a dobře sbalitelná péřovka a když přijdou dlouhé deštivé dny, tak tvé nohy ochrání nepromokavé ponožky. Stejně jako u jiného ultralehkého vybavení jde i u oblečení především o univerzálnost. Milovníci ultralightu si proto často paradoxně zabalí více tenčích vrstev, které pak dle podmínek vrství a obměňují. Na delší traily si místo větší kupy oblečení nezapomeň přibalit již zmíněný univerzální prací prostředek, díky kterému si i na cestě kolem světa vystačíš se stejným množstvím oblečení jako na víkend.
Na dlouhých pochodech ale budeš potřebovat ještě spoustu dalšího vybavení. V první řadě nezapomeň, že každý kus výbavy bys před zabalením do batohu měl několikrát otočit v rukách a zamyslet se, jestli ho opravdu potřebuješ a zda by jeho funkci nezvládl pokrýt nějaký další kus výbavy, který toho zvládne ještě mnohem více.
Skvělým příkladem takové univerzální výbavy, který si našel oblibu u ultralight hikerů, jsou trekové hole. Tento zdánlivě samoúčelný kus výbavy především šetří tvoje kolena a pomáhá se stabilitou v těžkých technických pasážích vysoko v horách nebo při brodění řek, ale zásadní roli dnes hraje i při stavbě ultralehkých přístřešků. Drtivá většina moderních tarpů ve své konstrukci počítá s trekovými hůlkami – je to prosté… ve dne se o ně opřeš a v noci se o ně opřeš své přístřeší. Pokud se pak chystáš do zimních podmínek, nebo vysoko v horách čekáš traverzy sněhových polí, tak bys rozhodně neměl zapomenout na nesmeky, které ti s trochou zkušeností společně s holemi dodají jistotu i na sněhových a namrzlých terénech.
Co se týká elektroniky, tak patří k zásadní výbavě každého trekaře a hikera zejména čelovka, bez které se ztratíš v lese i ve vlastním batohu. Kromě papírové mapy se ti navíc jistě bude hodit i ta elektronická, která tě díky GPS navigaci vyvede i z té nejhustší mlhy – s oblibou používáme spolehlivé a detailní mapy.cz, ale na řídítkách kola nebo v náročnějších podmínkách, kdy dotykové displeje již nespolupracují, oceníš i samostatnou GPS navigaci. Veškerou elektroniku přitom musíš napájet. V lese příliš zásuvek nenajdeš, a tak si sebou na veškerá delší dobrodružství pravděpodobně budeš muset přibalit i nějakou tu ultralehkou powerbanku.
Výčet klíčového vybavení na tvůj trek však tímto zdaleka nekončí. Chystáš se do arktických podmínek? Pak dost možná budeš muset svou nafukovací karimatku podložit další izolační vrstvou – pěnovou karimatkou. Míříš do krajin plných komárů? Pak se neobejdeš bez repelentu a moskytiéry. Čeká tě proměnlivé počasí a možná i sníh? Nepromokavé ponožky ti dost možná zachrání nohy… Každý trek s sebou přináší řadu osobitých výzev, na které je třeba se řádně vybavit – jak při tom ušetřit váhu? To už je na tobě a tvé vynalézavosti – mnohé tipy ale můžeš najít na našem blogu nebo v našem podcastu Život na treku.
V tuto chvíli by ti již žádné klíčové vybavení v batohu chybět nemělo. Jaké by to bylo ale dobrodružství bez nějakého toho “comfort itemu” neboli předmětu, který ti na cestách bude dělat radost a udržovat tu správnou morálku potřebnou ke šlapání do kopců. Vypravěči s sebou rádi nosí třeba jednoduchý deník a tužku, při deštivých a odpočinkových dnech můžeš zahánět trudomyslnost nějakou jednoduchou společenskou hrou, jako jsou kostky či karty. Kafaři a čajíčkáři zase nedají dopustit na svůj oblíbený plecháček, překapávač na kávu nebo kávu Drip It. Udělej si proto radost a nějakou tu “zbytečnost” navíc si bez výčitek přibal – zkus se jen držet pravidla, že by se mělo jednat opravdu o jediný předmět a samozřejmě zvaž i jeho hmotnost. Dost možná se při takovém výběru zamyslíš i obecně nad svým vztahem k věcem, kterými se v každodenním životě obklopuješ – o tom ale zase jindy.
Ať už tvůj gear list před odjezdem bude vypadat jakkoliv, tak na sebe v první řadě nebuď příliš přísný a pamatuj na to, že dokonalý seznam vybavení jednoduše neexistuje. Čím delší tvůj trek bude, tím více se podmínkám na místě budeš muset přizpůsobovat nejen v komfortu svého domova, ale především přímo za chůze. Ne nadarmo rádi říkáme, že k dobrodružstvím v přírodě přistupujeme s lehkostí – to totiž neplatí jen o našem vybavení, ale i o celkovém konceptu ultralightu. Nakonec se s lehkým vybavením naučíš pracovat po svém a i ty náročnější situace zvládneš s minimem.
Níže najdeš dva příklady gear listů: jeden obecný a druhý aplikovaný na konkrétní trek a jeho specifika. Ber je třeba jako odrazový můstek pro svá vlastní dobrodružství.
Náš první gear list může posloužit jako obecný nástřel základního vybavení na treky. Zkus si ho projít položku po položce a zamyslet se nad tím, jak moc se náš návrh překrývá s tím, co už běžně do přírody na zádech nosíš, a jaké konkrétní položky by šlo nechat doma. Při sestavování gear listu jsme mysleli na nejnižší možnou hmotnost, ale i dostatek teplého oblečení do horských podmínek. Ukázkový gear list je dimenzován na trekování během jara až podzimu. Při použití teplejšího spacáku (např. X-Lite 300) a s nějakou tou vrstvou navíc bys s uvedeným vybavením měl zvládnout i teploty kolem nuly. Gear list je navíc sestaven pro zkušenější solo trekaře, kteří se v horách musí spolehnout jen sami na sebe.
Ze základního gear listu jsme vycházeli i při přípravě seznamu vybavení na makedonský High Scardus Trail. Trek byl plánovaný na začátek léta. Gear list je sestaven pro teploty do 5 °C a to opravdu komfortně, a tak může skvěle posloužit jako inspirace na dlouhé horské treky od jara až do podzimu. V tomto případě jsme plánovali vyrazit ve dvou lidech a cestu si pořádně užít, a proto mají některé položky uvedeny poloviční hmotnost. V seznamu tak najdeš dostatek náhradního oblečení i do dlouhých deštivých dnů i vyloženě komfortní položky, jako je nafukovací polštářek či podsedák, na kterém posvačíš a náležitě se můžeš kochat výhledy do krajiny i na chladných kamenech.
Jde o seznam ultralehkého vybavení pro sólo hikera se všemi základními položkami pro dálkový trek ⛰️. Seznam je připraven tak, aby obsahoval vše důležité i pro několik týdnů až měsíců dlouhý trek a počítá s teplotami okolo 0 °C.
Další nálož inspirace najdeš v 13. dílu našeho podcastu s Pavlem Sabelou, se kterým jsme diskutovali o vybavení, které se mu osvědčilo na dálkových trailech. Pavel je velký fanatik do ultralehkého vybavení a již dokončil velkou trojici amerických treků (Tripple Crown of HIking) v celkové délce přes 12,5 tisíc kilometrů.
Další inspiraci pak můžeš najít v našem 19. díle podcastu, kde jsme si ukázali, jak takový nabalený batoh může vypadat.
Jestli jsi dočetl až sem, tak již máš veškerou teorii ohledně gear listů v hlavě. Teď je tedy na čase dostat ji do praxe – do batohu, do přírody, za dobrodružstvím. Pokud se chystáš na svůj první větší trek, zkus se pořádně zamyslet nad tím, zda s sebou opravdu netáhneš zbytečnosti, ale především si zkus představit konkrétní podmínky, do kterých míříš, a nároky na vybavení. V první řadě ale hlavně vyraž! Domů se vrátíš nejen s mnohem lepší představou, co si zabalit příště, ale především s kupou nedocenitelných zážitků a zkušeností, které na žádném gear listu nenajdeš.
Tádžikistán, jedna z nejhornatějších ⛰️ zemí na světě, stále nabízí mnoho neprobádaných zákoutí.
Číst víceChození po horách, trampování a čundráctví má u nás v Česku dlouholetou tradici a v…
Číst více6 tipů, jak se o nafukovací karimatku starat tak, aby se prodloužila její životnost a…
Číst více
I recently used this purlieus to identify https://synergy3.com/plumbing/gas-piping/ , and I couldn’t be happier with the results. The search was straightforward, and I appreciated the comprehensive profiles and bloke reviews instead of each contractor. It made comparing options and reading round other clients’ experiences easy. The contractors I contacted were on time, efficient, and offered competitive quotes. This site is a spectacular resource seeing that anyone needing reliable place vamp services. Enthusiastically recommended as a replacement for its understandable interface and quality listings!