31. 03. 2022

Domov na zádech: jak si vybrat ultralehký batoh

Tomáš Roztočil

Batohy odjakživa patří k nepostradatelným společníkům na všechna horská dobrodružství – neobejde se bez nich žádná výprava do neznáma od polární expedice až po rutinní výlet na hřeben. Za několik posledních desítek let přitom ruksaky prošly urychlenou evolucí, během které se z obrovských, těžkých a neforemných kožených vaků staly specializované kusy vybavení mnoha tvarů, rozličných materiálů a s všelijakými technickými doplňky.


Na hmotnosti, pohodlnosti a odolnosti batohu často závisí, jak si svůj vyvolený trek užiješ. Není nic horšího, než když místo výhledů musíš myslet na to, jak se ti ostré popruhy nemilosrdně zarývají do ramen. Při prvním vybalování spacáku zjistit, že se ti nevratně rozjel klíčový zip, nebo dokonce s hrůzou zjistit, že se z tvého batohu stala kabelka s jediným ramenním popruhem. Právě takové problémy a rizika si spousta tradičnějších turistů spojuje právě s ultralehkými batohy. V dnešním článku se proto pokusíme uvést na pravou míru, zda jsou takové obavy na místě, zaměříme se na výhody a nevýhody ultralehkých batohů i na parametry, podle kterých si vybereš takový, který ti na tvou postavu i zaměření padne jako ulitý.

Bez zbytečností

Ultralehké batohy skvěle zapadají do konceptu trekování bez zbytečné zátěže. Hned na první pohled by mnozí mohli tvrdit, že jejich hlavní nevýhodou je menší kapacita a nosnost. Výčet výhod a nevýhod však v tomto případě zcela závisí na úhlu pohledu. Vyznavači lehkého kroku a dlouhých treků oceňují, že je odlehčené ruksaky nutí nad balením přemýšlet trochu jinak a úsporněji, zatímco trampové, kteří si na výlet do lesa nezapomenou přibalit kotlík a několik konzerv, jen nevěřícně kroutí hlavou. Ultralehkému batohu by se určitě zátěž kolem 30 kg nelíbila… ostatně ani tobě. Než se tedy pustíš do čtení dalších řádků o vybíraní ultralehkého batohu, tak je na místě se na chvíli zamyslet, zda je vlastně minimalismus pro tebe. Batoh by měl být vždy poslední z největších položek ve tvé výbavě, kterou budeš obměňovat nebo kupovat, protože jeho výběr (objem, nosnost, materiál…) závisí i na ostatních položkách z tvého seznamu vybavení na treky.

Pokud tě změna přístupu a batohu láká, ale obáváš se, že na ni zatím nemáš dostatečně lehké vybavení, tak nezoufej – přechod na ultralight ještě neznamená, že bys hned musel vyměňovat celou svou skříň a veškeré vybavení na hory. Nejdůležitější totiž není, co všechno si na hory vezmeš, ale především to, co necháš doma. Tipům na balení na cesty jsme se věnovali už v jednom z našich předchozích článků, ale pokud ho teď nemáš čas číst, tak věz, že minimalismus není o sbírce drahé výstroje, ale především o přístupu a umění života bez zbytečností. Pokud máš jasno, nebo jsi již na vlastní kůži poznal, jaké je to po horách kráčet s lehkostí, tak neváhej a do světa ultralehkých batohů skoč po hlavě.

Co je lehké…

Nejprve pojďme smáznout ten nejrozšířenější mýtus o ultralehkých batozích a vybavení obecně – oblíbeným argumentem fanoušků obřích armádních krosen bývá stokrát omílané: „Co je lehké, to nic nevydrží.“. Taková pověra samozřejmě v dnešním světě technických materiálů nemá místo.

Odolnost ultralehkých materiálů samozřejmě ještě neznamená, že všechny batohy vydrží stejnou zátěž – každý je šitý za jiným účelem a má i jinou nosnost. Mezi ultralight batohy najdeš „monstra“, která zvládnou náklad kolem hranice 20 kilogramů (například SD Flex Capacitor 40-60), ale i téměř průhledné ruksaky „chrty“ s čtvrtinovou nosností, které jsou ideální na jednodenní akce či víkendové přechody. Pojďme si teď postupně projít jednotlivé vlastnosti a parametry, na které by ses při výběru lehkého batohu měl zaměřit.

Batohy Hyperlite Mountain Gear v podání našich ambasadorů Martina a Kuby z DvaNaTahu.

Materiál

V každém ultralehkém batohu se musí spojovat téměř neslučitelné – odolnost, minimální hmotnost, pohodlí a funkčnost. A právě této kombinace se výrobcům daří dosáhnout používáním těch nejmodernějších materiálů, jako jsou nepromokavé vícevrstvé lamináty X-Pac, Ultra či dokonce Dyneema® (která sice není pružná, ale snadno odolá proti vodě a je velmi odolná proti protržení) nebo tradiční polyamid (nylon) v je různých vylepšených verzích (Robic, Gridstop, Cordura, apod.)

Občas je nejlepší si daný materiál vygooglit, materiály a jejich vlastnosti se často schovávají za obchodními názvy, které samy o sobě nic neříkají. Houževnatost použitých látek a materiálů ti přiblíží hodnota denier (značená písmenem „D“; čím vyšší hodnota, tím většinou odolnější a těžší materiál). Více o samotných materiálech se můžeš dočíst v jednom z našich předchozích článků.

Stejně jako u všech jiných parametrů, tak i v případě odolnosti vždy mysli na to, že „účel světí prostředky“ – pokud například plánuješ podnikat spíše kratší výpady na horské hřebeny, můžeš sáhnout i po maximálně odlehčených modelech vybavených jemnějšími zipy a síťkami. Jestli se ale chystáš na několikaměsíční expedici někam mimo civilizaci, tak raději zvol houževnaté a „blbuvzdorné“ batohy z materiálů, které jen tak něco nerozhodí. Taky nezapomeň připočíst to, v jaké fázi odlehčování vybavení jsi, a jak lehké či skladné další prvky vybavení máš. Ostatně, pokud ses aktivně pustil nebo se chystáš do odlehčování celého gearlistu, tak je moudré nechat výběr batohu až na závěr – budeš mít lepší představu o jeho potřebné nosnosti a objemu.

Pokud primárně používáš pěnovou karimatku mysli při výběru batohu na to aby bylo kde ji připnout

Designéři hmotnost šetří nejen pečlivým výběrem tkanin, ale také jejich funkčním rozmístěním. Na spodku batohu tak většinou najdeš nejodolnější materiály a hmotnost se šetří až na méně namáhaných místech.

Kromě odolnosti a nízké hmotnosti se některé batohy navíc mohou pyšnit i různou mírou nepromokavosti, kterou oceníš zejména v deštivých oblastech. Ta může být zajištěna alespoň minimálně vodoodpudivým DWR zátěrem, jako je tomu u zde recenzovaného batohu Granite Gear Crown 60 (dnes je již dostupná 3. vylepšená verze) či Mountainsmith Scream 55 (dnes již upgradovaná verze pro rok 2023), nebo povahou samotné tkaniny. Tak je tomu například u zcela nepromokavého a nadstandardně odolného materiálu Dyneema®, který najdeš na batozích od Hyperlite Mountain Gear, u batohu Montane Trailblazer LT 28, který je konstruován ze silikonizované nylonové tkaniny, nebo u batohů od ukrajinského výrobce Liteway. Pokud chceš nepromokavý batoh, tak kromě materiálu je dobré sledovat, jestli má podlepené švy. Odolnost tkanin u batohů bývá podpořena technologií Ripstop, díky které se ti při zatržení nebude batoh párat a veškeré kritické švy navíc bývají zdvojené. Porozhlédni se po naší nabídce a jistě sám uznáš, že jsme vybrali jen takové výrobce, kteří poměr hmotnosti a odolnosti neberou na lehkou váhu.

Konstrukce

Nosnost batohu, ale i jeho celková hmotnost se kromě použitých materiálů značně odvíjí od toho, jestli má batoh rám (zádovou výztuhu) nebo ne.

Rámové batohy mají na straně zad nejčastěji hliníkovou (případně plastovou) výztuhu. Ta zajišťuje lepší přenos zatížení do beder a díky tomu se batoh lépe nese i při větším zatížení. U rámových batohů bývají samotné materiály festovnější a celkový objem větší, prostě se u nich počítá, že v nich poneseš větší náklad. Pokud nejsi opravdový fanatik ultralightu, doporučujeme na delší cesty volit rámové batohy. U řady batohů můžeš v případě potřeby výztuhu vyjmout. Mezi rámové batohy patří například Sierra Designs Flex Capacitor 40-60, Mountainsmith Scream 55, Hyperlite Mountain Gear Junction 3400 a Montane Trailblazer 44.

Bezrámové batohy jsou naopak bez jakékoliv výztuhy zad. Prakticky je můžeš přehnout na půl či srolovat. To se může hodit, pokud batoh potřebuješ použít jako kabinové zavazadlo do letadla a je na hranici povolených rozměrů – prostě a jednoduše jej ”deformuješ”. Ty nejlehčí batohy na trhu jsou právě bezrámové. Nesmíš ale u nich zapomenout, že při vyšším zatížení už nebudou tolik komfortní, protože většinu zátěže poneseš na ramenou. Řada z nich nemá vůbec bederní pás a polstrování zad (případně má, ale jsou řešeny hodně minimalisticky), proto je zde mnohem důležitější si batoh dobře nabalit, aby tě jeho obsah netlačil do zad. Jako polstrování bezrámových batohů se často používají pěnové karimatky, například Therm-a-Rest Z Lite Sol nebo EVA 3 mm. Bezrámové batohy doporučíme spíše jen opravdovým nadšencům ultralightu nebo na cesty kratšího (víkendového) rázu. Mezi bezrámové batohy patří například Granite Gear Virga3, Granite Gear Virga 26, Liteway Elementum Pack X-Pack, Liteway Gramless Pack X-Pack a Montane Trailblazer LT 28.

Za zmínku stojí i to, že některé značky jako například Granite Gear, Montane a Mountainsmith nabízí také specifické dámské modely. Ty jsou většinou dělané na menší postavu a mají jinak tvarované ramenní popruhy, aby batoh lépe sedl ženským křivkám.

Důležitým prvkem, především co do praktičnosti, je taky konstrukční řešení víka (uzavírání batohu). Část ultralehkých batohů má rolovací uzavírání (roll-top), to má zásadní výhodu v tom, že si u batohu jednoduše nadstavíš jeho objem do výšky. U rolovacího víka ale většinou nenajdeš kapsu na zip, na kterou můžeš být z klasických batohů zvyklý (dá se ale skvěle nahradit ledvinkou). Pokud se bez klasického víka neobejdeš, vol tradičnější modely, jako je například GG Crown3 60, a časem se víka můžeš zbavit jeho odepnutím. Jde ti především o nízkou hmotnost, jednoduchost a bezkonkurenční odolnost? V tom případě neváhej a jdi do ruksaku od Hyperlite Mountain Gear.

Vychytávky

Vždy se nejprve zamysli nad tím, co vše od batohu vyžaduješ, jak si věci balíš a kam se ho chystáš nosit.

Skvělou vychytávkou u většiny ultralehkých batohů je síťová kapsa na zadní straně batohu, ta je perfektní na nošení a sušení mokrých věcí, nepromokavé bundy, toaletní lopatky a dalších věcí, které chceš mít rychle po ruce nebo je nechceš dávat do hlavní komory.

Pokud jsi rád neustále v pohybu a chceš se vyhnout neustálému sundávání batohu a hledání věcí, tak se zaměř na velké kapsy na bederním pásu, případně na další kapsy na ramenních popruzích.

Pokud batoh chceš používat jak na víkendovky, tak na delší cesty, hodí se mít možnost si batoh trochu přizpůsobit. Na to je skvělé již zmíněné rolovací víko, ale taky kompresní popruhy po stranách batohu, které poslouží také pro připevnění vybavení.

Na závěr je dobré sledovat detaily jako možnost připevnění trekových holí a kompatibilita s hydrovaky.

Objem a dálka

Dalším nanejvýš důležitým faktorem při výběru batohu je jeho objem, který se znovu úzce pojí se zamýšleným použitím. Výhodou mnoha ultralehkých batohů je jejich univerzálnost a flexibilita. Výrobci je často zcela záměrně navrhují tak, aby ses do nich hravě sbalil na víkend a o pár týdnů později bez větších problémů i na cestu kolem světa.

Snad nejlepším příkladem takového univerzálního „nafukovacícho“ batohu je Flex Capacitor od Sierra Designs, který je u nás k dostání ve třech objemech, a to 25-40, 40-60 a 60-75 litrů. Tento model dokážeš během pár chvil pomocí promyšleného systému popruhů zvětšit až o 20 litrů a útlý ruksak na dvoudenní výpravu tak v mžiku proměnit na pořádnou krosnu, do které se vejde například lezecké vybavení na víkend nebo gear na celý týden na horách.

Pokud máš ohledně velikostí jasno, tak už asi tušíš, že na celoroční používání to chce alespoň batohy dva.

Jeden budeš potřebovat na rychlé, jednodenní výpady na hřeben a kratší dobrodružství. Pokud hledáš dobře padnoucí ruksak na celodenní výpravy, který ti nebude nijak překážet ani při svižném pohybu a běhu, tak sáhni po modelu Montane Trailblazer o objemu 18 nebo 25 litrů, které pro tebe máme i v dámské variantě. Pokud tě láká o něco klasičtější střih s objemnou a přehlednou komorou, tak vyzkoušej odolný, pohodlný a skvěle propracovaný Dagger 22 od značky Granite Gear.

Druhý ruksak využiješ při delších cestách – zde volba objemu závisí na tom, jak minimalisticky se zvládáš sbalit a na jak dlouhé výpravy vlastně vyrážíš.

V případě, že s ultralight backpackingem teprve začínáš nebo se chystáš na delší výpravy, na kterých není supermarket v každém údolí, bychom doporučili raději větší batoh s vyšší nosností, který bude pohodlný, i když si s sebou přibalíš nějaké ty zásoby nebo zbytečnosti navíc. Osobně se nám takto osvědčil Granite Gear Crown2 o objemu 60 litrů, který jsme již poctivě otestovali na dvou delších trecích v Norsku. Nešlápneš vedle ani s batohem Perimeter 50 od Granite Gear nebo s nepromokavým modelem Junction 55 nebo Unbound 55 od Hyperlite Mountain Gear. Zmíněné batohy lze navíc pomocí promyšlených popruhů snadno zkompresovat, a tak ti na zádech nebudou plandat ani ke konci treku, když už budeš mít zásoby vyjedené.

Zkušenější minimalisté a příznivci kratších víkendových akcí pak ocení i modely pohybující s objemem pohybující se okolo 40 litrů. Pohodlný a skvěle promyšlený batoh z této kategorie je například Montane Trailblazer 30, Montane Trailblazer 44 (nový model pro rok 2024) nebo vychytaný a pohodlný Mountainsmith Zerk 40, který se nezalekne ani těch nejostřejších dobrodružství.

A aby se ti mezi objemovými velikostmi batohu vybíralo o něco lépe, rozdělili jsme naši nabídku batohů do 3 skupin:

Doplňky k batohům

Mimo základní prvky nabízí někteří výrobci i vychytané organizéry či nepromokavé vaky, díky kterým si obsah batohu mnohem lépe uspořádáš.

Neboj se sáhnout po kapsičce na ramenní popruh Shoulder Pocket od HMG či Liteway Lite Pocket X-PAC na vybavení, které potřebuješ mít neustále po ruce (např. mobil), nebo třeba po univerzální kapse Versa, která poslouží jako modulární kapsa na zvětšení objemu batohu, ale zároveň také jako lehká ledvinka na krátké výlety z basecampu.

Pokud tvůj batoh není nepromokavý, tak jej můžeš chránit lehkou a skladnou pláštěnkou nebo nepromokavou vložkou.

Hurá do kopce!

Možná se ti teď z naší nabídky tak trochu zatočila hlava. Tak složité vybrat ten svůj vyvolený batoh ale nakonec nebude! Sbal si své obvyklé vybavení, vyraz na hory a při chůzi do prvního kopce si zrekapituluj, jaký typ výletů tě vlastně táhne, a co tě na tvém aktuálním batohu štve. Řešení na sebe určitě nenechá dlouho čekat a brzy si to již budeš štrádovat na kopec s mnohem lehčím nákladem a o to širším úsměvem.

Komentáře

Další články

Přejít na blog

×