23. 11. 2021

Vlákno Dyneema® a jeho kompozitní a hybridní tkaniny

David Czempka
Detail vnitřku batohu Hyperlite Mountain Gear

Vlákna Dyneema® způsobila produktovou revoluci v různých odvětvích – od armádního vybavení, přes plachty nejlepších jachtařů, telekomunikační/rekreační horolezecká lana, rybářské vlasce a sítě až po outdoorové vybavení. Rozhodně nepřeháníme, když řekneme, že se jedná o jeden z nejvýznamnější pokroků v technologii outdoorového vybavení za poslední desetiletí. Co je ale vůbec tenhle pozoruhodný materiál zač?

Vlákna Dyneema®

Dyneema® je obchodní název materiálu, který je jinak technicky klasifikován jako ultra-vysoko molekulární polyethylen (UHMWPE). Dyneema® má pozoruhodný poměr pevnosti k hmotnosti a je nejpevnějším vláknem na světě. Dyneema® vlákna jsou 15x pevnější než kvalitní ocel, lehká, extrémně odolná vůči oděru, voděodolná a odolná vůči UV záření a chemikáliím.

Kompozitní tkaniny Dyneema® (DCF)

Jsou vysoce výkonné, netkané, kompozitní lamináty s rip-stop strukturou. Vlákno Dyneema® je uspořádáno do mřížové struktury, vloženo mezi tenké vnější polyesterové fólie a sloučeno dohromady ve vysokotlakém autoklávu. V minulosti by tento materiál nazýván Cuber Fiber.

Kompozitní tkaniny Dyneema® jsou vysoce odolné, ale dostatečně lehké, aby plavaly na vodě. Jedinečné vlastnosti materiálu umožňují neustálý ohyb v namáhaných bodech, aniž by byla ohrožena pevnost nebo strukturální integrita. Lehčí než Silnylon, ale pevnější než Kevlar, kompozitní tkaniny Dyneema® jsou před sešitím 100% voděodolné a mají vysokou chemickou odolnost a odolnost proti UV záření. Tento materiál byl původně navrženo pro použití v high-tech plachtách pro závodní lodě.

Kompozitní tkaniny Dyneema® (DCF) jsou považovány za prvotřídní materiál pro moderní ultralehké stany, tarpy a nepromokavé vaky. Hyperlite Mountain Gear jej využívá například u svých organizérů vybavené Gear Pods.

Hybridní kompozitní tkaniny Dyneema® (DCH)

Na podklad z kompozitní tkaniny Dyneema® (DCF) je navíc laminován další materiál (například 50-denier nebo 150-denier polyester). Vzniká tak materiál s vysokou odolností proti oděru, výjimečnou pevností, vynikajícími rip-stop vlastnostmi a nepropustností pro vlhkosti.

V outdooru se tento materiál často používá na batohy a jejich příslušenství jako je tomu například u Hyperlite Mountain Gear, který používá v DCH50 (120 g/m2) na bílé batohy a DCH150 (170 g/m2) na černé batohy, kapsu na ramenní popruh Shoulder Pocket a brašnu Versa.

Materiál Hardline with Dyneema®

Tuto tkaninu využívá Hyperlite Mountain Gear u svých batohů více méně na vše ostatní, co není konstruováno z DCH, tedy na ramenní popruhy, kapsy na bederním pásu a boční kapsu u batohu Junction. V tomto materiálu je vetkáno vlákno Dyneema® do základny nylonové tkaniny pro dodatečnou pevnost v tahu. Hardline with Dyneema® je opatřena voděodolnou úpravou, nicméně zdaleka nenabízí stejnou úroveň nepropustnosti jako kompozitní tkaniny Dyneema®.

Hlavní zdroj: https://www.hyperlitemountaingear.com/pages/dcf-dyneema-cuben-fiber

Komentáře

Další články

Přejít na blog

×