Tarpy

Chcete co nejmenší hmotnost a rozměr po sbalení? Pak je ultralehký tarp tou správnou volbou. Kategorii tarpů tvoří plachty všemožných tvarů, které jsou dodávány bez vnitřní moskytiéry a podlážky - tu si ale můžete samozřejmě dokoupit.

Pokud patříš mezi opravdové minimalisty, kteří jsou ochotni za vyladěný ultralight gearlist zaplatit i trochu toho komfortu, tak je pro tebe tarp jasnou volbou. Tarpy ale stojí za zvážení i pro ty, kteří se vydávají na dálkové treky, kde člověk často stejně nakonec spí pod širákem, v přístřešku nebo hamace, a kompletní stan je tak pro ně zbytečnou přítěží. Jistou nevýhodou tarpů, která se ovšem v mnoha případech dá vyřešit modulárně dokoupením dalších kusů vybavení, je chybějící podlážka a moskytiéra. Pokud se tedy vydáváš do oblastí, kde se to komáry a dalším obtížným hmyzem jen hemží, tak raději sáhni po osvědčených ultralehkých stanech.

Tarp, plachta nebo celta?

Tarpy vycházejí z jednoduchého konceptu nepromokavé plachty (celty), která je opatřena praktickými očky, poutky, šňůrami a dalšími vychytávkami, díky kterým si je s trochou vynalézavosti postavíš v téměř jakémkoliv terénu. Kromě klasických stanových kolíků je ale můžeš hravě vyvázat i k různým přírodninám v okolí, jako jsou kameny, stromy, keře atd. Často je jejich konstrukce uzpůsobena postavení na trekové hole. Tarpy si oblíbili především příznivci ultralightu a DIY (do-it-yourself přístupu), a je to na nich občas znát. Na první pohled často vypadají, jako by tě před nepřízní počasí ochránit nedokázaly, ale opak je pravdou – tarpy díky jejich nízké váze a minimálním nárokům na prostor v batohu ocení trekaři na těch nejdelších trailech, bikepackeři i další dobrodruzi.

Zá málo peněz hodně muziky

Kromě jednoduché konstrukce a podstatně osekané váhy jsou tarpy často minimalistickým řešením i co se týká financí – i ty nejvychytanější tarpy, jako je například Liteway Pyraomm Plus Tarp, si vždy pořídíš levněji než podstatně těžší, základní stany. I přes trochu větší nároky na zkušenosti si na ně po pár výletech jistě natolik zvykneš, že tě až překvapí, jakou nečekanou porci luxusu ti tohle řešení může přinést.

Tarpy si milovníci ultralightu oblíbili především kvůli jejich univerzálnosti a flexibilitě v terénu – s trochou zkušeností a odolnosti vůči nepohodlí si s nimi při zachování minimální hmotnosti zvládneš postavit spolehlivý přístřešek téměř kdekoliv. Kromě přístřeší ale mohou plnit například i funkci nepromokavého ponča do deště, jako to umí například lehounké pončo a tarp v jednom od Sea to Summit Ultra-Sil15D Nano Tarp Poncho

Ať už si vybereš jakýkoliv tarp, nezapomeň na to, že stejně jako u jakéhokoliv jiného ultralehkého vybavení jde u tarpu především o zkušenosti a čas, který s ním strávíš. I ta nejméně nápadná plachta se v rukou zkušeného thru-hikera dokáže proměnit v přepychový palác do kapsy (batohu).

Zobrazuji všech 21 výsledků

Ověřeno našimi zákazníky

98 % zákazníků nás doporučuje podle dotazníku spokojenosti za posledních 90 dní.
Podívej se na naše recenze na Heurece.

Téměř celé ultralight vybavení mam z gramina, a určitě nenakupuji naposledy. E-shop nenabízí žádnych bambilion nesmyslných produktů, pouze kvalitní a funkční zboží, takže se nakupuje lehce :)
Anonym, před 18 dny
Bez připomínek, vše funkční, děkuji, TOM
Anonym, před 20 dny
vstřícné a rychlé jednání při výměně zboží
Anonym, před 21 dny

×