23. 05. 2023

Co byste měli vědět, než vyrazíte na první dálkový trek?

Martin Benc

Dálkové treky lákají čím dál více dobrodruhů. I Česko zažilo díky Stezce Českem opravdový boom a pokud se koukneme na počet Čechů, kteří vyráží na Pacifickou hřebenkovku či pouť do Santiaga, budeme mluvit přinejmenším o stovkách. Romantika zalesněné krajiny a impozantních západů slunce za horskými štíty se ale může rázem proměnit v peklo, kdy si budeš přát, abys mohl datlovat excelovské tabulky z pohodlí vyhřáté židle korporátní kanceláře. Pojďme se podívat na pár tipů, které ti pomohou na cestě stát se opravdovým thru-hikerem.

Motivace

Každá činnost v našem životě je dělána z nějaké motivace a impulzu, ať už je to chození do práce, nebo okopávání záhonů. Činnosti děláme z určitých důvodů a za konkrétním cílem, a tak by tomu mělo být i u dálkových pochodů. Motivací ti může být krásná příroda, zlepšení fyzické kondice či čas popřemýšlet nad osobními problémy. Každý má motivaci jinou, ale vždy bys měl vědět, proč jsi se na cestu vydal a co od ní očekáváš. Přinese ti ve finále stejně něco jiného, ale když se dostaneš do těžké, krizové situace, budeš vědět, zda to pro tebe má smysl.

Řada thru-hiků přesahuje svou délkou 1 000 kilometrů, to znamená, že na cestě strávíš i několik měsíců. Každodenní motivace je ve finále ta nejdůležitější. Pokud se hned od startu upneš na cíl, který má přijít až za půl roku, je to cesta do pekel. Dávej si dílčí cíle, kterých na trase budeš dosahovat, ať už se jedná o cíle v rámci hodin, například vylézt do sedla, kde se odměníš svačinou a do večera už to bude jen z kopce dolů, nebo v rámci dnů – pozítří dojdeš do města, kde si dáš burger a pivo a zkoukneš další epizodu oblíbeného seriálu na Netflixu. Ve finále zjistíš, že cesta je cíl.

Plánování

Pohyb v horách představuje i jistá rizika. Vždy bys měl mít základní přehled o tom, co tě na dané cestě čeká – hlavně co se týče výškového profilu, terénu, klimatických podmínek a potřebného času ke zdolání. Buď realistický a raději si vždy nechej časovou rezervu. Od toho můžeš odvíjet už konkrétní kroky v plánování. Buď flexibilní a připraven improvizovat, plány se během cesty určitě aspoň v nějakém ohledu změní. Zjistíš, že některá z chat, kterou sis vybral k doplnění energie, je zavřená (i když strejda Google říká, že ne), nebo že ti jednoduchý kilometrový úsek v mapě zabere ve skutečnosti dvě hodiny pochodu.

Netahej zbytečnosti

Špatné počasí tě může chytit prakticky kdekoliv. Nepromokavá bunda, přístřešek (pokud spíš venku), dostatečně teplý spacák a mnohé další je klasika, kterou bys měl mít v batohu vždy. Nicméně pokud si trasu dobře naplánuješ, zjistíš, že nepotřebuješ na přechod Madeiry tahat cepín a lano, a naopak na polární výpravu havajskou košili. Je dobré se soustředit nejen na váhu jednotlivých položek, ale i na množství a jejich praktičnost, například si bez problému vystačíš se dvěma merino triky a nemusíš tahat pět klasických bavlněných. Lehký batoh ti dopřeje komfort pohybu a nebudeš se trápit v každém kopci. Také zvládneš větší porci kilometrů v průběhu dne a o to méně zásob jídla potáhneš do dalšího města. Vše jde ruku v ruce.

Vyzkoušej si své vybavení

Není nic horšího, než přemýšlet ve špatném počasí, jestli tvoje bunda zvládne celodenní déšť nebo spacák teploty pod bodem mrazu. Kvalitní vybavení je drahé, ale usnadní ti život. Kvalita ještě ale neznamená, že ti daný produkt bude vyhovovat. Například zjistíš, že místo tarpu bys raději ocenil komfort v podobě kompletně uzavíratelného stanu nebo že batoh ti nesedí perfektně na zádech. Každému vyhovuje něco jiného a cestu si musí najít každý sám. Gear listy od zkušených hikerů ber pouze jako inspiraci, nikoliv jako návod, co musíš za každou cenu taky vlastnit.

Regenerace a psychická pohoda

Jídlo a pití je na cestách takový malý zázrak. Dokáže ti pomoct s bolavýma nohama i zlepšit náladu, opravdu. Kdo nezažil doslova euforii po tom, co si dal pizzu a colu, neví, o čem mluvíme. Prázdný žaludek má negativní vliv na tvou psychiku, zvyšuje únavu, tělo nedostává potřebné živiny a energii. To má za následek celkovou podrážděnost, kdy máš chuť někoho zabít. Také kvalitní strava a hydratace dopomáhá odbourávání laktátu a urychlení regenerace. Neměl bys zapomínat ani na kvalitní spánek, i ten pomůže udržet tělo dlouhodobě v zátěži a předcházet zraněním. V neposlední řadě věnuj dostatečnou péči svým chodidlům. Pohorky nechej doma a zvol raději lehké a prodyšné trailovky, v dešti klidně v kombinaci s nepromokavými ponožkami. Pokud trpíš na otlaky, nezapomínej chodidla pravidelně větrat při každé pauze, případně mazat vyživujícími mastmi. Masáž s malým míčkem či chození kolem stanu naboso pomůže uvolnění svalstva a několikaminutové protažení není také od věci.

Hike your own hike

Trekování není závodění. Je pěkné si říct hned z kraje, že jsem udělal za dva dny 100 kilometrů, ale pokud mě jich čeká dalších 4 000, měl bych jít na to s rozvahou. Přepálený start tě zpravidla dožene a únava bude ten nejmenší problém. Bolavá kolena, natažené achilovky či puchýře až do masa, to vše může být následkem nesmyslné kilometráže. Pokud to jde, dávej si první dny čas na rozehřátí a nikam se nežeň. Neměř síly s ostatními, je to tvůj trek a ten si máš užít naplno. Nauč se neřídit názory druhých. Chceš zakempit už v poledne u pěkného jezera, ale ušel jsi jen 10 kilometrů? Nebo naopak chceš den trochu protáhnout, abys byl ráno ve městě na snídani? Je to jen na tobě, hikování má být zábava, ne povinnost.

Rozpočet

A kolik tě to stálo? Tak to slyší snad každý, kdo podnikl nějakou větší výpravu. Peníze, ač to možná nerad slyšíš, jsou důležité i při pobytu v horách. Na svou cestu bys měl mít dostatečný budget včetně rezervy. Neřekneme ti, kolik to je, protože záleží na destinaci, délce pobytu a míře komfortu. Počítej ale s tím, že se vždy vyskytnou nečekané výdaje. Ať už se jedná o zničení vybavení, nebo neplánované návštěvy hotelu za špatného počasí. Jestli jsme se na našich cestách něco naučili, je to neřešit výdaje. Všechno pochopitelně s mírou a v rámci finančních možností, ale raději si užijeme super trek se vším všudy a pak si odpustíme pár návštěv barů v Česku, než naopak.

Tipů a rad bychom měli celou řadu a každá kategorie by vydala samostatný článek, v minulosti jsme se už nejrůznějším tématům věnovali a nalezneš je na našem blogu. Další nálož inspirace najdeš v našem podcastu. Nezapomínej, že nejdůležitější je ale překonat strach a vyrazit, dobrodružství na tebe čeká už za prvním kopcem!

Související články z našeho blogu

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Další články

Přejít na blog

×