15. 07. 2019

Jak vybrat karimatku na trek a vícedenní přechody?

David Czempka

Karimatka a spacák jsou klíčovými prvky spacího systému. Při jejich výběru se oplatí rozložit svou pozornost rovnoměrně, každý totiž plní úplně odlišnou funkci. Zatímco spacák vás chrání před chladným vzduchem, karimatka tvoří bariéru mezi vámi a tvrdou studenou zemí. Pokud plánujete výlety v blízkosti bodu mrazu, měli byste si na výběru karimatky dát skutečně záležet. Ani s lepším spacákem už nedožene to, co chybí mizerné karimatce.

V tomto článku se dočtete:

 • Přehled základních typů karimatek, jejich klady a zápory
 • Na co se při výběru zaměřit
 • Pár tipů pro chladnější noci
1

Základní typy

Pěnové karimatky

Pěnové karimatky jsou tvořeny buňkami vyplněnými vzduchem. Nejvhodnějším typem jsou pěnové karimatky s uzavřenými buňkami. Nenasákají vodu a jsou prakticky nezničitelné. 

Často se u nich setkáme s tenkou vrstvičkou stříbrné barvy na povrchu, která má za úkol odrážet tělesné teplo zpět k uživateli. Tyto karimatky umísťujeme odrazivou vrstvou vždy směrem nahoru.

Výhody

 • Ze všech tří typů jsou pěnové karimatky nejlevnější
 • Díky pórovité pěně jsou lehké a mají poměrně dobré tepelně izolační vlastnosti
 • Patří mezi nejspolehlivější karimatky. Neobsahují žádné části, které by se mohly poškodit a znemožnit jejich používání. Můžete je propálit nebo do nich udělat díru, ale ani to je nezastaví
 • Jsou super  jako podložky na sezení při přestávkách v průběhu dne
 • Máte ustláno bez námahy během několika sekund.

Nevýhody

 • Menší tloušťka pěnovek neposkytuje tak dobré vyrovnání nerovností a v určitých terénech budete muset trochu více přemýšlet nad tím, kde si ustelete
 • Pěnovku málokdy strčíte do batohu, takže počítejte s tím, že si ji budete muset připnout na batoh

Kvalitní pěnovou karimatku pořídíte za: 800-1200 Kč

Hmotnost: 390-430 g

Kdy ji zvolitDáváte přednost jednoduchosti a odolnosti. Máte omezený rozpočet a komfort není vaší prioritou číslo jedna.

Osvědčené pěnovky: Therm-a-Rest RidgeRest SoliteTherm-a-Rest Z Lite Sol

Samonafukovací karimatky

Samonafukovačky jsou tvořeny pěnou (podobné mycí houbě), která se rozpíná do svého původního tvaru. Naopak, při stlačení z ní jednoduše vytlačíte vzduch.  U samonafukovací karimatky stačí otevřít ventil a pár minut počkat. Většinu práce za vás udělá pěna, přesto ji ale budete muset doplnit jedním až dvěma výdechy pro optimální tvrdost. V mnoha ohledech jsou samonafukovačky na půli cesty mezi pěnovkami a nafukovačkami.

Výhody

 • Vyrovnávají nerovnosti lépe než pěnovky (ale né tak dobře jako nafukovačky)
 • Jsou skladnější než pěnovky (ale né tak skladné jako nafukovačky)

Nevýhody

 • Ze všech tří typů jsou nejtěžší
 • Lze je propíchnout (součástí balení karimatky je ale téměř vždy opravná sada)
 • Nejsou tak skladné jako nafukovačky

Kvalitní samonafukovací karimatku pořídíte za: 2200-2600 Kč

Hmotnost: 500-600 g

Kdy ji zvolit? Nezáleží vám tolik na nízké hmotnosti a potrpíte si na komfortu.

Osvědčené samonafukovačky: Therm-a-Rest ProLite

Nafukovací karimatky

Izolační vrstvu tvoří vzduchová komora karimatky, která může být navíc vyplněna syntetickou izolací a teplo odrážející vrstvou (hliníkovou fólií) pro použití v chladnějších podmínkách.

Výhody

 • Ze všech tří typů jsou nejskladnější
 • Mají nízkou hmotnost 
 • Tloušťka nafukovacích karimatek se často pohybuje okolo 5-7 cm, takže si můžete ustlat i na poměrně nerovných a kamenitých površích a stále se vyspat dorůžova

Nevýhody

 • Většinou jsou nejdražší
 • Nafukování zabere trochu čase a energie
 • Určité modely karimatek s vnitřní izolační vrstvou vydávají šustivý zvuk, který by citlivým spáčům mohl vadit
 • Lze je propíchnout (součástí balení karimatky je ale téměř vždy opravná sada)

Kvalitní nafukovací karimatku pořídíte za: 2000-6000 Kč

Hmotnost: 200-500 g

Kdy ji zvolit? Vaší prioritou je nízká hmotnost, dobrá skladnost a komfort. Zároveň vám nevadí do karimatky trochu více investovat.

Osvědčené nafukovačky: Sea To Summit Ultralight InsulatedTherm-a-Rest NeoAir XLite NXTTherm-a-Rest NeoAir UberLiteTherm-a-Rest NeoAir XTherm NXT

Nafukování 

Nafukování ústy dá po náročném dni slušně zabrat. Karimatky s úzkým ventilem budou potřebovat přibližně 20-25 nádechů, karimatky s širokým ventilem méně než polovinu.

Další možností je nafukování pomocí speciálního vaku, který se často dubluje i jako skladovací vak. Šetříte nejen sebe, ale i karimatku. Vydechováním dostáváte do karimatky vlhkost, která může v zimním období kondenzovat a zamrznout. Vlhkost také způsobuje uvnitř karimatky růst plísní a lehce zhoršuje její tepelně izolační vlastnosti.

U některých je nafukovací vak už součástí balení (například STS Ultralight InsulatedTaR Xtherm NXT). Pokud si vak nechcete dokupovat, celkem snadno si ho můžete vyrobit doma ze sáčku do odpadkového koše.

2

Na co se při výběru zaměřit?

Šířka 

Nejčastěji se setkáme s karimatkami o šířce 51 cm, což je optimální pro většinu lidí. Pokud jste ale urostlejší, spíte na zádech s rukama podél těla nebo se v noci hodně vrtíte, vhodnější pro vás budou karimatky o šířce 60 cm.

Délka

Většina karimatek je v základní délce (regular) dlouhá 183-184 cm, což je dostatečná délka pro většinu osob (klidně i s výškou okolo 190 cm). Podložku hlavy (oblečení nebo polštářek) si můžete dát mimo karimatku. U nafukovaček zase nevadí, když chodidla mírně přesahují okraj, důležité je, aby se nedotýkaly země. Pokud nejčastěji spíte na boku, taky si vystačíte s kratší karimatkou. Délka je samozřejmě věcí osobních preferencí, chtěli jsme ale poukázat na to, že téměř bez jakýchkoliv omezení můžete fungovat s karimatkou, která nedosahuje ani vaší tělesné výšky.

Pro menší osoby mohou být alternativou dámské karimatky, které mají délku 160 cm a většinou vyšší hodnotu tepelného odporu.

Pro minimalisty se nabízí varianta o délce 120 cm. Karimatka má délku tak akorát, aby pokryla trup. Pod nohy použijete batoh, přebytečné oblečení nebo cokoliv, co máte po ruce a mohlo by alespoň trochu izolovat.

Tepelný odpor R

U karimatek se často setkáme s hodnotou R, která vyjadřuje odpor karimatky proti tepelnému toku z těla do země. V praxi to pociťujeme jako chlad. Čím vyšší hodnota R, tím lépe karimatka přenosu tepla odporuje (lépe izoluje). Bohužel zde není žádná norma, kterou by se výrobci při jejím stanovení museli řídit, a proto je potřeba ji porovnávání konkurenčních produktů brát trochu s rezervou. Lépe ji využijeme při porovnávání karimatek jedné značky. A protože je lineární, můžeme předpokládat, že karimatka s R=3 bude izolovat 3x lepé než karimatka s R=1.  Část výrobců tuto metriku nevyužívá vůbec a uvádí pouze sezónní použití. Nakonec, není nic lepšího, než si zjistit zkušenost někoho, kdo karimatku vlastní a používá.

3

Pár tipů pro chladnější noci

 • Nafouknutější karimatka bude lépe izolovat (i když nebude tolik komfortní)
 • Při mrazivých nocích je výhodnější spát na sněhu než na kamenitém povrchu (skále) nebo ledu. Sníh je ze všech tří nejhorší vodič tepla, nebude vám odbírat teplo tak efektivně
 • Pokud nemáte zimní karimatku, můžete kombinovat třeba dvě třísezónní (nafukovací + pěnová). Sečtením tepelných odporů R si můžete udělat přehled, jestli to na zimu bude stačit nebo ne
 • Když už to vyloženě podceníte a od země na vás táhne, dejte si pod karimatku batoh (pod oblast trupu), větvičky (nejlépe suché), odpadky,..
 • Nenechávejte lepení doma. Zákon schválnosti funguje nejlépe v těch nejhorších situacích. Lepení nic neváži a nezabere

Mrkněte na nabídku karimatek v našem e-shopu.

Komentáře

Další články

Přejít na blog

×