Stany

Osvědčené ultralehké stany na dálkové treky i víkendové toulky. Kategorii stanů tvoří plně vybavené přístřešky s moskytiérou a podlahou.

Ultralehké turistické stany - vše, co o nich potřebuješ vědět

Ve světě ultralehkých stanů není lehké se zorientovat. Oplatí se investice do nejlehčích materiálů? Jakou…

Číst dále

Bez lehké a přitom spolehlivé střechy nad hlavou se neobejde žádné pořádné horské dobrodružství. Ultralehké stany jsou přitom řešením pro všechny milovníky chůze přírodou s lehkostí, kteří i za cenu o trochu vyšší váhy oproti minimalistickým tarpům raději vsadí na jistotu v podobě pevnější konstrukce, vyšší míry pohodlí, ochrany proti živlům a obtížnému hmyzu (která může být na některých trecích zcela zásadní) a celkově snadnější manipulace.

Pod střechou

Stan je pro každého milovníka hor jedním z nejdůležitějších kusů vybavení. Po náročných dnech na hřebeni nabídne závětří, sucho, teplo… kousek domova na dalekých cestách. V posledních letech se vývojářům outdoorového vybavení podařilo díky moderním materiálům vyvinout stany, které jsou nejen odolné, prostorné a technicky vychytané, ale navíc perfektně skladné a dostatečně lehké, aby zajímaly i příznivce ultralightu a bikepackery. Ultralehkým stanům a péči o ně jsme věnovali samostatný článek na našem blogu, ale v základu ti postačí vědět, že při jejich výběru budeš jako vždy řešit poměr „luxusu“ a hmotnosti – samonosné stany s podlážkou z hutných materiálů a vlastní konstrukcí z prutů budou vždy o něco těžší než ty, které se staví na trekové hole a vyžadují pečlivé vykolíkování.

Konstrukce, gramy a pohodlí

Lehké stany lze dále rozdělit do dvou základních kategorií – samonosné a bez opory. Samonosné stany, mezi které patří například Big Agnes Tiger Wall UL 2 nebo legendární MSR Hubba MX, jsou postaveny kolem konstrukce, která ti je umožní postavit i bez zakolíkování – v případě potřeby je můžeš postavit v mžiku oka a před zakolíkováním je zkusmo přemístit na několik různých plácků. Jejich konstrukce navíc působí podstatně bytelnějším dojmem.

Stany bez opory, jako je například ultralehký přístřešek pro dva Liteway Illusion Duo, který se staví na dvě trekové hole, naopak nejprve musíš zakolíkovat a jejich umístění bys tak již předem měl důkladně promyslet. Při výběru konstrukce se proto nejprve zamysli nad svými zkušenostmi a nároky na pohodlí – pokud s delšími traily teprve začínáš, tak na stanu každý gram šetřit nemusíš a s klidem můžeš vsadit na větší pohodlí a jistotu, které nabízí o něco klasičtější přístřešky.

Kromě opory by tě měl zajímat i počet stěn, který tě bude dělit od obtížného hmyzu a nepřízně počasí. Kvůli úspoře váhy dnes čím dál více hikerů přechází na jednoplášťové stany, které se svou konstrukcí připomínají spíše ultralehké tarpy. Jednoplášťové stany, jako je Liteway Illusion Solo, jsou lehké jako pírko, skvěle skladné, ale mívají problémy s kondenzací a jejich stavba vyžaduje o trochu více zkušeností. Mnozí výrobci přitom dnes již nabízí i překvapivě lehké dvouplášťové stany, jež tě spolehlivě ochrání před bodavým hmyzem i kondenzací, například Sea to Summit Telos TR2

Při výběru stanu v neposlední řadě nezapomeň ani na prostor, který stan nabízí. Zamysli se nad tím, jestli je pro tebe stan pouze nouzovým přístřeším, ve kterém nehodláš trávit ani o minutu více, než je potřeba, nebo jestli v něm na dlouhých trecích v dešti budeš někdy trávit i nějakou tu porci volného času. Stany pro dva přitom nemusí být vždy těžké – například takový Liteway Illusion Duo nabídne dostatek prostoru i při váze pod 800 g.

Zobrazen 1. – 32. z 42 výsledků

Ověřeno našimi zákazníky

100 % zákazníků nás doporučuje podle dotazníku spokojenosti za posledních 90 dní.
Podívej se na naše recenze na Heurece.

Téměř celé ultralight vybavení mam z gramina, a určitě nenakupuji naposledy. E-shop nenabízí žádnych bambilion nesmyslných produktů, pouze kvalitní a funkční zboží, takže se nakupuje lehce :)
Anonym, před 2 měsíci
Bez připomínek, vše funkční, děkuji, TOM
Anonym, před 2 měsíci
vstřícné a rychlé jednání při výměně zboží
Anonym, před 2 měsíci

×