18. 06. 2019

6 rad, jak vybrat spacák na trek a vícedenní přechody

David Czempka

Není nic lepšího než hřejivý spacák, do kterého se můžeš po náročném dni zachumlat a dobít baterky na další den. Výběru spacáku se oplatí věnovat trochu více času než při nákupu hrnce nebo nožíku. Jednak je to větší investice, a jednak se při nevhodném výběru vystavuješ většímu riziku nebo alespoň nepohodlí. Aby ses trefil hned na první dobrou a nestrávil u toho týdny, sepsali jsme pro tebe to nejdůležitější ohledně výběru spacáku do šesti bodů.

1

Kdy a kde budeš spacák nejčastěji používat?

Při letních přechodech Beskyd nebo podzimních cestách do Tater? Podle ročního období, lokality a nadmořské výšky se odvíjí teploty, ve kterých tě spacák musí udržet v pohodlí a teple. Ujasni si, jaké výlety budeš se spacákem nejčastěji podnikat. Pokud o teplotách v horách nemáš přehled, můžeš si pomoct daty z Českého nebo Slovenského hydrometeorologického ústavu nebo norského yr.no (v záložce statistiky u vybraného místa). Zjistíš, že třeba na Lysé hoře (1321 m.n.m.) byla v červenci v roce 2018 průměrná minimální teplota 10° C. Od toho si pak můžeš odvodit, že tvůj letní spacák by měl mít komfortní teplotu okolo 10 °C.

Spacáky lze podle sezóny použití rozdělit do třech základních kategorií: letní, třísezónní a zimní (čtyřsezónní). Většina lidí zvolí nejuniverzálnější třísezónní spacák, pokryjí s ním totiž největší část roku (jaro až podzim). Pokud se rozhodneš pro více spacáků, dobře se doplňuje kombinace letní a zimní.

2

Co znamenají jednotlivé teploty u spacáků?

I když jsou samotné spacáky označeny sezónním použitím, je lepší vybírat podle teplotního rozsahu, který ti řekne mnohem více. Většina spacáků vyráběných v Evropě jsou hodnocené podle jedné normy (do roku 2016 EN 13537, teď EN 23537-1), což nám umožňuje srovnávat produkty různých značek.

Použití normy ale není dané zákonem a je na samotných výrobcích, zda se jí budou řídit nebo zvolí jinou metriku. Proto pokud se ti u některých spacáků zdají jednotlivé teploty vzhledem k hmotnosti výplně či jiným parametrů nesmyslné, podívej se, podle jaké normy byly parametry určeny.

Většinou jsou uváděny tři teploty – komfort, limit a extrém. Pro správný výběr je důležité vědět, co jednotlivé teploty vlastně znamenají.

Komfortní teplota – spodní teplota, při které leží žena v uvolněné poloze (např. na zádech), je v tepelné rovnováze a nepociťuje chlad

Limitní teplota – spodní teplota, při které leží muž ve skrčené poloze, je v tepelné rovnováze a nepociťuje chlad

Extrémní teplota – teplota, při které už hrozí poškození zdraví podchlazením

Stanovení teplot normou probíhá na vyhřívané figuríně oblečené ve standardizovaném oděvu. V testech se uvažuje se ”standardním mužem” (25 let, hmotnost 73 kg, výška 173 cm) a ”standardní ženou” (25 let, hmotnost 60 kg, výška 160 cm).

Pří výběru určitě nezapomeň připočíst své vlastní zkušenosti se snášením chladu. Jsi zimomřivý nebo teplý spáč? Jsi na tom lépe než žena či muž, se kterou uvažuje norma při stanovení teplot?

Všeobecně by se to dalo shrnout takto: ženy se budou řídit spíše komfortní teplotou, pánové teplotou někde mezi komfortem a limitem, no a odolní borci a borkyně klidně koukají na limit. Extrémní teplota by neměla být určujícím faktorem pro nikoho.

3

Hmotnost a sbalitelnost

Celková hmotnost spacáku a objem po sbalení se odvíjí především od jeho náplně a látky.

Náplň může být z přírodních (peří) nebo syntetických materiálů. Oba mají své pro a proti, pojďme si to shrnout. Syntetické náplně jsou výrazně levnější, vyžadují minimální péči a hřejí i vlhké. Peří zase vede v oblasti nízké hmotnosti, skladnosti a tepelného komfortu. Další podstatnou výhodou peří je dlouhá životnost.

Pokud vybíráš spacák, který si poneseš v batohu či povezeš v brašně, budeš chtít, aby ti za co nejmenší hmotnost a objem nabídl co nejlepší hřejivost. V tomto případě určitě sáhni po péřovém spacáku. Pokud vedle sebe postavíš péřový a syntetický spacák o stejném tepelném komfortu, spacák s peřím může být klidně i 4x lehčí a menší.

Spacák Cumulus X Lite 200 s celkovou hmotností 350 gramů s komfortem v 4°C který po sbalení vejde do dlaně

Peří může být různého druhu a kvality, podle toho se odvíjí výsledné vlastnosti spacáku. Chceš-li do toho tématu zabřednout hlouběji, přečti si náš článek – není peří jako peří. Jinak ti postačí vědět pár základních informací.

Cuin (plnivost) se dá laicky označit jako nadýchanost peří. Čím vyšší hodnota, tím kvalitnější je peří. Spacák s vysokou plnivostí bude skladnější a lehčí.

Nejčastěji se setkáš s peřím kachním nebo husím. Husí peří je na tom co se týče tepelně izolačních vlastností lépe. Kachní peří je zase levnější.

Poměr prachového peří k malým pírkům. Prachové peří zajišťuje izolační schopnosti, zatímco malá pírka pomáhají lepšímu vyplnění prostoru v komorách. Ideální poměr je okolo 90/10 a 95/5.

Látka spacáku to nemá jednoduché, musí vyhovovat řadě kritérií: dobrá prodyšnost, sbalitelnost, odolnost a nízká hmotnost. Zároveň musí vzdorovat malým pírkům tlačících se ze spacáku ven a být příjemná na dotek. Jedny z nejpoužívanějších látek na světe vyrábí značky Pertex a Toray.

4

Užitečné detaily a vychytávky spacáků

Každý výrobce se snaží přijít s něčím malým či velkým, co uživatelé ocení a co ho odliší od konkurence. Vypsali jsme pár vychytávek spacáků, z kterých budeš mít extra radost.

Možnost spojení dvou spacáků
Pokud si pořídíš dva spacáky s opačnými zipy (pravý a levý), můžeš je spojit a vytvořit tak spacák pro dvě osoby. Tohle oceníš při cestování s tvou drahou polovičkou.

Poloautomatický zip
Umožňuje rozevírání spacáku pouhým taháním za látku. Zároveň zabraňuje rozjíždění zipu v průběhu spánku. Touto vychytávkou disponují spacáky Patizon.

Krycí komora za zipem
Oblast zipu je náchylná na úniky tepla. Umístěním komory naplněné peřím za zip se tepelným ztrátám zabrání.

Zip, který se nezasekává v látce
Není nic otravnějšího, než neustálé vytahování zaseknuté látky ze zipu. Vsaď se, že příště až budeš urgentně potřebovat na malou, zip se zasekne. Ujisti se, že tvůj spacák má krycí légu nebo jinou úpravu proti zasekávání jezdce.

Anatomická kapuce
Kapuci, která bez většího stahování pečlivě obepne tvou hlavu, oceníš především u třísezónních a zimních spacáků.

Vnitřní kapsa
Hodí se na uchování předmětů, které chceš mít při spaní vždy po ruce (doklady, mobil, špunty do uší), nebo které chceš chránit před mrazem (vodní filtr, baterie).

5

Konstrukce a rozměry spacáku

U spacáků do chladnějších podmínek je důležitá i samotná konstrukce komor. Švy jsou totiž ideálním místem pro úniky tepla. Vychytanějšími konstrukcemi komor, které omezují vznik chladných míst, jsou trapézové komory nebo Z-komory.

Osoba ležící ve spacáku Cumulus Lite Line 400 v zelené barvě při kempování na sněhu na nafukovací karimatce a polštářku.

Především u zimních spacáků je dobré myslet na to, zda budeš do spacáku umisťovat další věci jako láhev s vodou kvůli zamrznutí nebo oblečení, které chceš dosušit. Podle toho je potřeba zvolit spacák o pár centimetrů delší, než je tvoje tělesná výška.

Někteří výrobci umožňují volbu, na které straně bude zip. Spacák rozepínáš vzdálenější rukou. Pro praváky je kvůli zručnosti vhodnější levý zip a pro leváky pravý zip.

Osoba ležící ve spacáku Cumulus Lite Line 400 v zelené barvě při kempování na sněhu na nafukovací karimatce.

Většina ultralehkých spacáků má mumiový tvar, který kopíruje křivky lidského těla. Díky tomu je snížena jejich celková hmotnost. Zároveň je v nich méně vzduchu, který si ke svému pohodlí musíš vlastním teplem ohřát. Je ale potřeba si dávat pozor na šířku spacáku v ramenou, některé moderní spacáky mají spíše užší střih.

U péřových spacáků je vhodné, když je vnější látka opatřena trvalou vodoodpudivou vrstvou DWR, která ochrání peří proti pár kapkám vody. Peří v přímém kontaktu s vodou ztrácí svoje izolační schopnosti, a proto doporučujeme spacák v batohu nosit vždy v nepromokavém vaku.

6

Doplňky ke spacákům

K některým spacákům jsou dodávány i další užitečné doplňky, které oceníš.

Cestovní skladovací vak – malý vak o daném objemu určený pro cestování

Kompresní vak – malý vak na cesty, který je navíc opatřen popruhy či jiným systémem, který umožní další zmenšení objemu spacáku

Skladovací vak na doma – velký pytel určený pro skladování spacáku v domácích podmínkách

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Další články

Přejít na blog

×