Liteway

Mladá ambiciózní značka z Ukrajiny, která se specializuje výhradně na ultralehké batohy, stany a tarpy. Všechny produkty jsou šity ručně v malé dílně ve městě Kryvyj Rih. Liteway pečlivě sleduje trendy ve světě ultralightu a své vybavení neustále upravuje, vylepšuje a šije z nových a lepších (pokud možno recyklovaných) materiálů. Se zakladatelem Evgenem jsme se osobně už potkali a je to velmi energický, do ultralightu nadšený chlapík.

Liteway patří mezi jednu z malých firem na ultralehké vybavení, kterých po celém světě najdeš spoustu, ale v Evropě se teprve postupně začínají objevovat. Výhodou menších, tzv. “garážových” firem je to, že si díky menšímu objemu výroby mohou dovolit pracovat na o to promyšlenějších kusech vybavení a většinou jsou přímo zapojené do komunity milovníků ultralightu. V tomto ohledu Liteway rozhodně není výjimkou – již od počátku svého fungování se tým z Liteway s vervou snaží přicházet s batohy, stany, přístřešky a dalším outdoorovým vybavením z těch nejmodernějších lehkých materiálů.

Na hřebeni pod střechou

Nabídka Liteway se nám neustále mění a rozšiřuje před očima, ale už nyní jsme si zamilovali jejich promyšlené ultralehké stany a minimalistické tarpy, které stojí na osvědčených konstrukcích a materiálech, ale často je od zbytku nabídky na trhu odlišují nejrůznější promyšlené technické drobnosti a prvky, které ti pobyt na treku podstatně ulehčí.

Stany od Liteway obstojí i ve vysokých horách a zároveň ti zbytečně nezatíží batoh. Jedním příkladem za všechny je povedený jednomístný ultralehký stan Illusion Solo, na který napsala recenzi například i naše ambasadorka Pavlína Adam, která jej podrobně prověřila až v dalekých horách Bolívie. I přes minimální váhu se tento jednoduchý přístřešek, který se staví na jednu trekovou hůlku, může pyšnit prostorným vestibulem a promyšleným systémem odvětrávání. Liteway tento stan přitom vyrábí i ve dvoumístné variantě Illusion Duo.

U přístřešků od Liteway si na své přijdou ale i úplní minimalisté. Jako ultralehká alternativa ke stanu může posloužit například Pyraomm Plus Tarp nebo jeho větší varianta Pyraomm Max Tarp, což je přístřešek na pomezí tarpu a stanu, který lze chytře modulárně doplnit sítí s podlážkou Pyraomm Max Full Mesh. Pokud však hledáš nouzové útočiště pro jednoho, nebo cílíš na naprosto minimální váhu, tak jistě oceníš i Simplex Mini Tarp. A pokud hledáš ultralehké kolíky, kterými bys tato luxusní přístřeší pořádně vypnul, tak si pro tebe připravili polyaktidové kolíky Delta Pegs. Jedno je jisté – kdo hledá promyšlené a přitom lehoučké přístřeší do horských podmínek, je u Liteway na správné adrese.

Doma na zádech

Kromě tarpů a stanů se Liteway věnuje i výrobě lehkých batohů na dlouhé treky. Ti, kteří se vydávají na dlouhé traily a mají už trochu odladěné vybavení, se s přehledem vejdou do bezrámového batohu Biggie Pack X-Pack o objemu 45 litrů. Ten vyniká nejen svou minimální hmotností, ale i promyšleným systémem kapes na bederních i ramenních popruzích, díky kterým budeš mít vždy veškeré drobnosti neustále po ruce. Příznivci opravdového minimalismu pak s jistotou sáhnou po odolném a nepromokavém batohu Elementum Pack Ultra o objemu 50 litrů z materiálu Ecopak™ Ultra 200. Kromě větších technických kousků na dlouhé treky ale mezi batohy Liteway najdeš i batohy na víkendové přechody a výlety, jako je lehoučký kousek Gramless Pack X-Pack o objemu 35 litrů, nebo dokonce městský batoh Urban Pack X-Pac, do jehož 14 litrů se vejde cokoliv, co zrovna potřebuješ do práce nebo na procházku.

Vše po ruce

Liteway vyrábí v neposlední řadě i řadu technických doplňků k batohům a drobných kusů vybavení, na kterých záleží. Ať už jsi zrovna na krátké procházce v lese za městem, nebo na několika měsíčním treku napříč kontinentem, tak vždy potřebuješ mít nějaké ty drobnosti hned po ruce. A přesně takovou úložnou kapacitu navíc ti nabídne minimalistická a ultralehká ledvinka Hip Belt Pokkie Ultra. Pokud od ledvinky vyžaduješ o něco větší kapacitu a pohodlnější systém upnutí, který ocení například bikepackeři, tak zvol Fanny Pack Ultra. Na našem e-shopu Gramino ale od Liteway najdeš i takové doplňky k batohům, jako je kapsička na ramenní popruh Lite Pocket X-Pac, do které se ti pohodlně vejde třeba telefon nebo zásoba dobrot na doplnění energie. Další příslušenství této značky zahrnuje třeba drybagy z moderního technického materiálu DFC – Litebag DCF. Pevně věříme, že nabídka této mladé a progresivní firmy se bude v následujících sezonách i nadále rozšiřovat – ještě se máme na co těšit.

Zobrazen 1. – 32. z 37 výsledků