Pavlína Adam

Od přechodu Pacifické hřebenovky je Pája skoro pořád na cestách. Ať už šlape se svou parťačkou Sarah na dálkových trailech, průvodcuje, nebo stoupá na horské velikány – do všeho jde s maximálním nasazením a úsměvem.

Pavlína Adam

Pája je relativně nový přírůstek do naší Gramino rodiny. Dohromady jsme se dali v únoru 2023 na společné polární výpravě ve Švédsku. Její cestovatelská historie a schopnost bavit se několik hodin třeba jen o toaletní lopatce ji u nás zajistily právoplatné místo. Když se tahle holka do něčeho pustí, tak to rozhodně dělá naplno a pořádně.

Kde ji najdeš?

Jaké je její hlavní cestovatelské motto?

“When the bad idea is the only idea, it becomes the best idea.”

Jaké jsou její největší cestovatelské úspěchy?

 

2023 Broad peak (8 051 m n.m.) Pákistán
Co by to bylo za chození po horách, kdyby Pavlína se svou parťačkou Sarah nezkusila i nějakou tu osmitisícovku. Sice to po noci v 7 000 m n.m. musela otočit dolů, ale i tak říká, že to stálo za to.

2023 Cordillera Real High Traverse – Bolívie – 132 km
Vydat se na místa, kde nikdo nechodí – i to je Pájin styl. Jedno z nejméně objevených pohoří, které doposud přecházela. Žádné cesty, žádní lidé, jen patnáct 5 000m vrcholů (+/- 200 m) během 132 km.

2023 Projekt 6x6x6 Chile
Ani výstup na šest šestisícovek během šesti dní nepředstavuje pro hikerské duo (Pavlína a Sarah) žádný problém. Tenhle vlastní projekt zrealizovaly v druhém nejsušším místě na Zemi – v chilské poušti Atacama.

2023 Ojos de Salado (6 890 m n.n.) Chile
V tomhle roce vyměnila Pavlína se Sarah kilometry horizontální za vertikální. A kde jinde mohly začít něž v Jižní Americe a nejvyšším vulkánu na světě.

2022 Jordan trail Jordánsko 675 km
Po monzunech v Himalájích se jely Pája i Sarah trochu ohřát do vyprahlé jordánské pouště k beduínům.

2022 Great Himalaya Trail Nepál 1 700 km
Přejít celý nepálský Himaláj v monzunech? Ani to nepředstavuje pro Pavlínu a její kamarádku Sarah problém. A jak sama říká – první na světě může být člověk v ledasčem. A Pája se stala první Češkou, která tenhle trail prošla celý!

2022 Polární expedice ACT Grónsko 165 km
Přejít grónský Arctic Circle Trail v létě by pro zkušenou hikerku, jako je Pavlína, byla hračka. Tak se rozhodla pro výpravu v zimě, aby ten zážitek z trailu byl mnohem intenzivnější.

2021 Pacific Crest Trail – USA – 4300 km
PCT byl pro Páju první dálkový trail a taky láska na první pohled. Od té doby prý už nikdy nebude jako dřív a další výzvy hledá za každým rohem, o čemž svědčí i její dlouhý seznam našlapaných kilometrů (jak horizontálních, tak vertikálních). Taky se tam potkala se svou hikerskou parťačkou Sarah, se kterou se následně vydala na většinu dalších výprav a trailů.

Jaké jsou její oblíbené produkty?

1. BATOH – Hyperlite Mountain Gear Unbound 40 – značka Hyperlite Mountain Gear je prostě top!

2. STAN – MSR Hubba Hubba NX – legendární stan do náročnějších podmínek, ale dlouhé a léty prověření zkušenosti má Pavlína i s ultralehkým stanem BA Tiger Wall UL2.

3. SPACÁK/QUILT – Patiozn G400 – značka Patizon u Pavlíny jednoznačně vítězí, i proto se stala jejich ambasadorkou. U spacáků se jí líbí jejich materiály, střih a hlavně, že jsou vyrobeny u nás v Česku.

4. KARIMATKA – Therm-a-Rest Z Lite Sol – pěnovky od Therm-a-Rest jsou pro Pavlínu jasnou volbou, ale v případě chladnějšího počasí vytáhne i nafukovačky NeoAir XLite NXT nebo NeoAir XTherm NXT od téže značky.

5. VAŘIČ – s Pavlínou už od PCT všude jezdí vařič značky BRS, v zimě pak vodu na čínské polívky ohřívá na vařiči Reactor od značky MSR.

6. HRNEC – TOAKS LIGHT Ultralehký titanový hrnec 650 ml – hrnce od značky TOAKS by si prý Pája moc přála. Tak kdyby pro ni někdo náhodou sháněl dárek…

7. TREKOVÉ HOLE – Yate Carbon Trek – trekové hole, které podrží v každém terénu.

8. VODNÍ FILTR – Platypus QuickDraw Microfilter – filtrace vody je důležitá a v případě potřeby využívá Pavlína i UV filtraci vody (SteriPen).

9. JÍDLO NA CESTY – čínské polévky jsou prostě klasika, ale na společné polární expedici Mrož si Pavlína oblíbila i jídla od Adventure Menu a Summit To Eat.

10. OSTATNÍ NEZBYTNOSTI:

Kde si o ní můžeš přečíst nebo poslechnout více?

Články a recenze, které pro nás Pavlína napsala:

×