Toaks

Kalifornská značka TOAKS se od roku 2011 specializuje výhradně na designování a konstruování titanového vybavení na vaření – hrnce, vařiče, stanové kolíky, závětří a další doplňky. Za své produkty již několikrát získala ocenění na prestižních výstavách Outdoor.

Značka TOAKS se jmenuje po svém sídle v kalifornském městečku s poetickým názvem Thousand Oaks. Jejich titanové ešusy, hrnky, hrnce a další vybavení, jako jsou například titanové stanové kolíky, si za více než dvacet let jejich fungování našly své pevné místo na trhu i v srdcích milovníků ultralightu.

Z vesmíru na talíř

Možná se teď ptáš, proč by tě měl titan jakožto materiál na nádobí vlastně zajímat? Titan si nejprve našel cestu do vesmíru. Je to totiž neuvěřitelně pevný materiál, který oproti oceli a hliníku stačí používat v mnohem menším množství při zachování stejné pevnosti – díky tomu jsou výrobky z něj neuvěřitelně lehké a přitom odolné. Právě proto si titan rychle oblíbili i ti, kteří vyráží na dlouhé treky a snaží se minimalizovat váhu svého vybavení. S výhodou titanu však souvisí i jeho hlavní nevýhoda – tenká vrstva kovu, která nebývá potažená nepřilnavou vrstvou, nedokáže při vaření teplotu rozprostřít příliš rovnoměrně, a tak se titanové hrnky, hrnce a ešusy nejlépe hodí především na vaření vody. Pokud si na treku chceš vařit složitější pokrmy, tak budeš muset být trochu opatrnější, abys je v titanovém nádobí nespálil. Osobně se nám však ověřilo, že na titan si zvykne snad každý a ušetřená hmotnost za to opravdu stojí.

Lehká strava na těžké treky

Jestli si na treku neodpustíš po ránu šálek horké kávy a večer zase vydatnou večeři, tak jistě přemýšlíš, kde nějaký ten gram ušetřit. Díky ešusu či hrnku z titanu to zvládneš hravě. Při snaze shodit nějakou tu váhu z batohu je vždy třeba přemýšlet nad univerzálností tvého vybavení, a proto jsme si u nás v Gramino oblíbili TOAKS ultralehký titanový hrnec s pánvičkou o objemu 1,1 litru, který potěší i ty, kteří si na cestách vyvařují opravdové lahůdky. Pokud se považuješ spíše za minimalistu, tak si však hravě vystačíš i s ešusem TOAKS ultralehký titanový hrnec 900 ml, který se vyrábí i v širší a mělčí variantě.

Kuchyně jako pírko

Kromě titanových ešusů a hrnků najdeš v nabídce TOAKS i další titanové kuchyňské vybavení na cesty. Jeden z drobných kusů vybavení, který však nesmí chybět v kuchyni žádného dobrodruha, je i titanová lžíce nebo skládací titanová lžičko-vidlička. A pokud jsi z velkých a těžkých plynových systémů přešel na minimalistické a přitom spolehlivé vaření na tekutém lihu, tak jistě oceníš i neuvěřitelně lehký TOAKS titanový lihový vařič. Pro opravdové zálesáky je k dispozici TOAKS titanový dřívkáč, který můžeš nakrmit všemožným přírodním materiálem. Při vaření na plynu i lihu bys však nikdy neměl zapomínat na kvalitní a ultralehké titanové závětří, díky kterému ušetříš plyn a s klidem si uvaříš i na exponovaných hřebenech.

Zobrazen 1. – 32. z 40 výsledků