07. 11. 2023

Nepromokavé ponožky

Petra Kovalčíková

Jednou ze základních vstupenek do světa ultralehkého vybavení je pro spoustu milovníků hor přechod z těžkých vysokých pohorek na lehké trailové boty. Po překonání počátečních obav zjistíš, že v lehkých a obratných botách určených na horské běhy ujdeš mnohem delší vzdálenosti bez zbytečných otlaků a puchýřů. Jak se ale lehoučké maratonky popasují s dlouhými treky v dešti? Spoustu let příznivci ultralightu museli být tak trochu tvrďáci a povznést se na promočené a promrzlé nohy. S příchodem nepromokavých ponožek se ale naštěstí vše změnilo.

Nepromokavé ponožky jsou lehké a pohodlné ponožky opatřené membránou, která i přes vysokou voděodolnost nabízí rozumnou prodyšnost a během dlouhých pochodů v dešti, sněhu a nepřízni počasí ochrání tvoje nohy před zbytečným promočením a prochladnutím. Z tvých oblíbených trailových bot se díky nim v mžiku stanou mnohem teplejší „pohorky“ a zvládneš se tak vydat mnohem dále a výš, než by sis troufnul v běžných ponožkách.

Pohoda do nepohodlí

Vybírat můžeš z obrovského sortimentu nepromokavých ponožek, kde každý model sedne na míru trochu jinému dobrodružství – na své si u nich přijdou nejen trekaři a thru-hikeři, ale i trailoví běžci či cyklisté. V naší nabídce jsme se rozhodli věřit výrobci membránových ponožek DexShell. Pokud si chceš výběr trochu urychlit, tak se zamysli především nad podnebím a obdobím roku, ve kterém ponožky hodláš využívat. V létě si bohatě vystačíš s lehčími modely, které ti nohy zahřejí a ochrání před promočením v nečekaných přeháňkách a bouřkách na hřebenech hor. Naopak v chladnějších měsících roku bys měl raději volit hutnější kusy, jako je Dexshell Terrain Walking Ankle

Žádná membrána samozřejmě nezaručuje 100% nepromokavost a jinak tomu není ani u nepromokavých ponožek – mohou ti však zaručit mnohem vyšší komfort a poměrně spolehlivou ochranu vůči chladu v nečekaných sněhových přeháňkách a během dlouhých deštivých dnů, o které na těch nejdelších trailech nikdy není nouze. Nepromokavé ponožky si rozhodně zamilují i cyklisté a příznivci bikepackingu, pro které promrzlé nohy bývají synonymem deště, podzimu a zimy.

Další články

Přejít na blog

×