O nás

Zajímá tě, jak jsme jako značka vznikli a kdo za tím vším stojí? Chceš vědět něco víc o hodnotách, které zastáváme? Pak jsi tady správně!

Naše hlavní mise

Přinášet našim zákazníkům ty nejlepší ultralehké produkty a vychytávky. Sdílet inspiraci a potřebné know-how, jak se na treky sbalit a připravit. Pomáhat lidem odlehčovat a ladit jejich vybavení, aby zažívali méně námahy a více zábavy při jejich putování krajinou s batohem na zádech, ať už jde o desítky nebo stovky kilometrů dlouhá dobrodružství.

Pěší chůze s batohem po horách kombinuje vše, pro co žijeme – pohyb, dobrodružství a zážitky. Nezapomenutelné východy a západy slunce, výhledy do krajiny, objevování nových míst, překonávání výzev, trávení chvil s přáteli nebo jen sami se sebou… Je v tom ale malý háček. Příroda a hory umí být i drsné a nic ti nedají zadarmo. Bez vybavení, na které se můžeš v terénu spolehnout, se těžko putuje s klidnou hlavou. Příliš těžký batoh tě zpomaluje a upíná tvou pozornost na nepohodlí, vezme ti spoustu energie a sil a z radostného putování se stává trápení. Z “užít” se stává “přežít”. A o tom to podle nás není.

Jde to totiž i jinak. Díky lepší přípravě, promyšlenějšímu balení a lehčímu vybavení můžeš i batoh o hmotnosti 15 kg redukovat na 7 kg, aniž bys omezil své pohodlí nebo ohrozil svou bezpečnost. Nevíš jak na to? Od toho jsme tady my. V naší nabídce najdeš osvědčené ultralehké vybavení, které tě nezatíží, ale zároveň se na ně můžeš spolehnout. Na našem blogu najdeš řadu tutoriálů a návodů, co a jak si sbalit, nebo doporučení, kam vyrazit. V našem podcastu si můžeš poslechnout spoustu inspirativních příběhů a tipů, jak zvládnout konkrétní treky. Potkat se s námi můžeš na našem cestovatelském festivalu. Pro další radu nám můžeš kdykoliv zavolat nebo napsat na náš on-line chat. Uděláme maximum pro to, aby tě na tvém příštím dobrodružství už nic neomezovalo.


Naše hodnoty a filosofie

🏕️ Stojíme si za tím, co nabízíme. Neprodáváme nic, co bychom si sami nekoupili. Protože pokud bychom si danou věc sami nekoupili, proč by to měl dělat někdo jiný? Drtivou většinu produktů, které do našeho obchodu zavádíme, testujeme my sami nebo naši ambasadoři. Stojíme si za tím, abychom lidem nabízeli jen ty nejlepší produkty odpovídající kvality. Spokojenost zákazníka s produktem je u nás na prvním místě.

🤝 Chápeme potřeby jiných a máme chuť a čas se jim věnovat. Dokážeme se vcítit do pozice našich zákazníků a vhodně jim poradit s výběrem toho správného vybavení. Rozumíme tomu, že každý člověk je individuální, má různé potřeby, nebo nemá dostatečné zkušenosti pro výběr daného vybavení. A proto jsme tady. Vždy se snažíme doporučit to, co by podle popisu situace mohlo pro našeho zákazníka fungovat nejlépe. Píšeme recenze, tipy, rady a průvodce na našem blogu. Pomáháme a radíme s výběrem pomocí online chatu.

👫🏻 Budujeme komunitu. Ultralight není jenom o nových vylepšených produktech a spotřebních věcech. Je i o lidech, kteří tyto věci vyrábí, používají nebo o nich dokáží mluvit hodiny stejně jako my. O lidech, kteří se chtějí učit, sdílet zkušenosti a navzájem se podporovat. Je to komunita, která si váží přírody a chce se v ní pohybovat s lehkostí. Jsme její součástí a chceme, abys jí byl i ty. Vytváříme proto spoustu přidaného obsahu na blog – recenze, tipy, rady, průvodce apod. Připravujeme podcast Život na treku. Začali jsme pořádat stejnojmenný cestovatelský festival, ve kterém plánujeme do budoucna pokračovat.

🌿 Chráníme přírodu a začínáme u sebe. Nejsme velká společnost a naše kroky k lepší planetě možná nic nezmění hned teď, ale věříme, že každý by v prvé řadě měl začít u sebe. Proto jsme podnikli několik kroků k tomu, abychom za sebou nezanechávali zbytečný odpad. Recyklujeme obalové materiály a používáme papírové balící pásky. Krabicím dáváme druhý (a někdy i třetí nebo čtvrtý) život. Snažíme se ostatní edukovat o etice pohybu v přírodě prostřednictvím našeho blogu, obsahu na sociálních sítích a podcastu. Podporujeme neziskové organizace na ochranu přírody.

🏔️ Betonová džungle není pro nás. I když žijeme v městě a práce u počítačů je pro nás velká část života, je pro nás nesmírně důležité, abychom mohli jednou za čas zmáčknout tlačítko Restart. Proto podnikáme různá dobrodružství a trávíme čas v horách, lesích a přírodě. Právě proto nám ultralight backpacking přirostl k srdci a chceme tuto osvětu šířit dále. Je to především o znásobení zážitku, který z každého výletu s lehkým vybavením máme. To nutně neznamená, že musíme mít všechno vybavení nejlehčí a nejlepší. Je to o kombinaci toho, co každému z nás vyhovuje a s čím se v přírodě cítíme nejlépe. Z měst a předměstí utíkáme do přírody, relaxovat, vypnout a hledat inspiraci. V přírodě se cítíme nejpřirozeněji.


Myšlenka a historie vzniku aneb jak šel čas…

Každý, kdo se nechá zlákat půvabem hor a dálkových trailů, je po čase nucen zajímat se i o odlehčování vybavení, a to se nevyhnulo ani nám. Při přechodu Islandu v roce 2017 nás čekala část, kdy jsme si k vybavení museli přidat jídlo až na 12 dní. Pokud bychom si nad každou věcí z výbavy nepoložili otázku „Fakt to potřebujeme?”, asi bychom plánovanou trasu ve vymezeném čase nezvládli. Dnes na to ale vzpomínáme jako na jednu z nejvydařenějších cest. Rozšířilo nám to obzory i možnosti. A to je pouze jeden z mnoha důvodů, proč nás ultralight tolik baví.

Cestování, turistika a pobyt v přírodě byly pro nás vždycky otázkou oddychu a mentální relaxace. Zároveň ale taky způsob k překonávání osobních výzev a prožití nezapomenutelných dobrodružství. Když pak přišla myšlenka projektu, který by se cestování na lehko plně věnoval, a zároveň by tím skloubil naši zábavu s prací, dlouho jsme neváhali.

2015 – 2016

První stopařsko-cestovatelské počiny po Evropě. První pěší výprava napříč ostrovem Sardinie i s 4kg výbavou na slackline. Začínáme si uvědomovat nevýhody těžkého vybavení a zjišťujeme, co to vlastně je “Ultralight Backpacking”. Další cesty už pomalu nabírají nových rozměrů – mnohem menších, kompaktnějších a lehčích. S tím přichází i první myšlenky na založení firmy.

2017

Dne 1. února zakládáme firmu Travelight (David Czempka a David Hotař). Cesta k úspěchu však nebyla snadná. Na jaře odjíždí David C. studovat v rámci programu Erasmus do Portugalska, zatímco David H. pokračuje ve své práci na plný úvazek. Na dálku budujeme e-shop. Naší historicky první objednávkou byl vodní filtr Sawyer. Na přelomu léta a podzimu se vydáváme na společný přechod Islandu z jihu na sever. Téměř 400 kilometrů přes zemi ledu a ohně, skrz opuštěnou měsíční krajinu. S tímto příběhem následně cestujeme po celé republice a s nadšením přednášíme lidem, kteří sdílejí naši vášeň. Myšlenku ultralehkého cestování začínáme šířit dále.

2018

Dosahujeme prvních 150 objednávek. Na konci roku stojíme před velkým rozhodnutím, zda má smysl pokračovat dále… Znejistili jsme, ale nakonec jsme se rozhodli správně.

2019

David C. ukončuje školu a začíná se věnovat firmě Travelight naplno. Budujeme nový e-shop, v pořadí již třetí. Vzniká nová identita značky Travelight (více se o této cestě dočteš zde). Výrazně rozšiřujeme nabídku produktů a značek. Získáváme výhradní zastoupení pro značku Dexshell v Česku a na Slovensku.

2020 – 2021

Doba covidu, která v nás zanechává pochybnosti a nejistotu, podobně jako u většiny lidí po celém světě. Po prvním obrovském propadu v tržbách společně s váznoucími dodávkami nových produktů začínáme chápat výhody online podnikání. Rozjíždíme to naplno a jsme rádi, že lidé nechtějí jen sedět doma, ale naopak chtějí cestovat a trávit čas v přírodě. A my jim v tom můžeme pomoct.

2022 – 2023

Rosteme. Rozšiřujeme se nám nejen sortiment, počet zákazníků a obraty, ale přivítali jsme mezi sebe i nové kolegy, kteří nám pomáhají s chodem e-shopu a se vším, co k tomu patří. Náš tým je obohacen o nové ambasadory. Začínáme prototypovat vlastní produktykšiltovku, tričko, toaletní lopatku a podsedák. Na jaře roku 2022 začínáme s nahráváním podcastu Život na treku, který je zaměřený na treky, dálkové přechody, nevšední expedice a vše okolo toho. V listopadu roku 2023 pořádáme historicky první ročník našeho cestovatelského festivalu Život na treku v Ostružné v Jeseníkách.

2024

Přichází další velká změna. Z mnoha externích i interních důvodů dochází k rebrandingu značky Travelight na Gramino. Měníme nejen jméno, ale i vizuální identitu. Více si o důvodech a celém procesu této změny můžeš přečíst zde.

 

A co nás čeká dál? To se teprve ukáže… Náš příběh rozhodně ještě nekončí. Zůstaň s námi i do budoucna a buď taky jeho součástí! 🏕️🏔️


Náš tým

×