23. 07. 2024

Jak se starat o nafukovací karimatku v 6 bodech

Petra Kovalčíková

Pokud si na trecích potrpíš na kvalitní spánek, nafukovací karimatka je jasná volba. Oproti pěnové karimatce je skladnější, nabízí lepší tepelnou izolaci od země a hlavně je mnohem komfortnější. Na druhou stranu není nezničitelná a potřebuje o něco větší péči, aby se ti investice do ní vyplatila a vydržela ti co nejdéle. Proto ti přinášíme pár tipů, jak se o nafukovací karimatku správně starat tak, aby se prodloužila její životnost a tebe nepotkaly žádné nečekané nepříjemnosti přímo na trailu. Není totiž nic horšího než se uprostřed noci vzbudit na karimatce, ze které pomalu ale jistě uniká vzduch…

1

Vhodné místo na spaní

Dávej si vždy dobrý pozor, na jaký povrch nafukovací nebo samonafukovací karimatku pokládáš, aby nedošlo k jejímu propíchnutí nebo poškození. Pokud máš rád spaní pod širákem nebo používáš jenom tarp, doporučujeme pod karimatku používat podlážku Tyvek, kterou máme na e-shopu dostupnou ve velikosti pro jednu osobu (75 x 230 cm) nebo pro dvě osoby (150 x 250 cm). Tyvek chrání karimatku před zašpiněním, zemní vlhkostí a částečně i před propíchnutím. Pokud máš nafukovačku z opravdu ultralehkých tenkých materiálů (jako je např. Therm-a-Rest NeoAir UberLite) a chystáš se do drsnějších podmínek, můžeš si pod ní dát ještě tenkou karimatku z EVA pěny, která kromě ochrany před propíchnutím navíc zvýší tvůj tepelný komfort a zabrání sklouzávání nafukovací karimatky po podlážce.

2

Opravy a doživotní záruka

Pokud se ti i přes veškerou opatrnost stane, že karimatku propíchneš, zkus ji zalepit pomocí opravné sady. Ta bývá často součástí balení, nebo ji můžeš zakoupit i zvlášť (např. od Sea To Summit nebo Therm-a-Rest). Postupuj podle návodu výrobce pro správnou opravu. Více se o opravách nafukovacích karimatek ještě rozepíšeme v samostatném článku. 

Pokud se ti na karimatce po letech vyskytne výrobní vada (např. praskne vnitřní lamela, což se projeví vyboulením karimatky v daném místě), podívej se, jestli její výrobce neposkytuje doživotní záruku. V dnešní době již většina renomovaných outdoorových značek za svými produkty opravdu stojí a nabízí skvělý zákaznický servis a doživotní záruku na výrobní vady. Pokud jsi třeba zrovna na Pacifické hřebenovce, pošlou ti do pár dní přímo na trail karimatku novou. Doživotní záruku na výrobní vady poskytuje například Therm-a-Rest, NEMO Equipment nebo Big Agnes. Pokud jsi zakoupil nafukovačku u nás na e-shopu, neváhej nás kontaktovat a my ti rádi poradíme.

3

Nafukování: vaky a pumpičky

Nafukováním karimatky ústy se dostává dovnitř karimatky vlhkost, kterou není snadné vysušit. To může mít za následek tvorbu a růst plísní uvnitř komor. Pokud navíc nafukuješ karimatku ústy v mrazech, může zanesená vlhkost uvnitř karimatky zkondenzovat a zamrznout. Ani jeden z uvedených problémů nepřispívá k životnosti karimatky. Předcházet tomu lze použitím nafukovacího vaku nebo pumpičky. Nafukovací vak je u většiny karimatek již součástí balení, ať už samostatně, nebo je to zároveň i obal na karimatku jako např. u STS Ether Light XT™ Insulated. Za nás ale rozhodně vítězí pumpička, se kterou je příprava karimatky na spaní naprosto bez práce! Na trhu je jich celá řada, ale například taková Flextail ZERO pump s dobíjecí baterií je dokonce nejmenší a nejlehčí pumpa (50 g) na světě na nafukování karimatek.

Pokud máš náhodou doma karimatku samonafukovací, tak se tě nafukovací vak ani pumpa netýkají. Karimatku prostě jen rozložíš, otevřeš ventilek a počkáš, až se karimatka sama nafoukne. Nakonec ji pak už jen dofoukneš ústy podle potřeby.

Co se týká vyfouknutí karimatky, tak postup je velmi intuitivní. Cílem je dostat veškerý vzduch ven a sbalit ji co do nejmenších rozměrů. Jednoduše otevři ventil a začni rolovat karimatku od konce opačného k ventilu. Pokud se ti napoprvé nepodaří z karimatky vytlačit všechen vzduch, karimatku rozlož a postup zopakuj ještě jednou. K vyfukování můžeš použít i pumpu, většina z nich má totiž i zpětný chod a v mžiku se z nich stane pumpa vakuová.

4

Skladování na treku

Stejně jako spacák ti může i nafukovací karimatka navlhnout od kondenzace nebo od země. 💧 Než ji vyfoukneš a sbalíš, snaž se ji co nejvíce vysušit a vyvětrat. V batohu ji pak nos ideálně v cestovním obalu, který bývá standardně součástí balení. Pokud budeš na obalu šetřit gramy, tak si dej extra dobrý pozor, ať se ti v batohu mezi ostatním vybavením karimatka o něco nepoškrábe nebo nepropíchne.

Pokud na jednom místě kempuješ více dní, nenechávej nafouknutou karimatku na přímém sluníčku, ani přes den v uzavřeném stanu. Nafouknutá karimatka s uzavřeným ventilem by se mohla vlivem vyšších teplot natlakovat a bouchnout. 💥 Raději karimatku ráno vyfoukni a večer před spaním zase nafoukni. S pumpičkou to budeš mít za chviličku a bez námahy. 😉

5

Skladování doma

Nafukovací karimatku doma skladuj vyfouknutou a s otevřeným ventilem, ideálně v rozbaleném stavu. Pokud na to doma nemáš místo, tak ji alespoň jednou za čas vytáhni z obalu, rozlož a vyvětrej. Vždy ji ale skladuj dobře vysušenou a na suchém místě, ve vlhkém prostředí by ti mohla zplesnivět a zatuchnout. 

Nikdy karimatku nenechávej v rozpáleném autě nebo na místech s vysokou teplotou (např. na půdě, u topení apod.). Pokud s karimatkou cestuješ v letadle, ujisti se, že máš u karimatky ventil otevřený. Karimatka s uzavřeným ventilem by se mohla vlivem změny tlaku ve vyšších nadmořských výškách deformovat nebo dokonce i popraskat.

6

Čištění a údržba

Karimatku skladuj vždy čistou. Nafouknutou karimatku s uzavřeným ventilem omyj pomocí mýdlové vody a jemné žínky, ručníku nebo vlhkého hadříku. Pak karimatku opláchni a nechej opravdu dobře vyschnout, než ji vyfoukneš a sbalíš. Nikdy při čištění karimatky nepoužívej žádné agresivní chemikálie. Dej si také pozor na používá agresivních repelentů v blízkosti nafukovací karimatky. Nezapomeň pravidelně čistit ventil (pomocí vody a jemného kartáčku). 

Nejčastěji vznikají fleky pod hlavou vlivem mastnoty a nečistot z tváře nebo vlasů, zvláště při používání quiltů, které nemají kapuci. Předejít tomu můžeš používáním polštáře, kapuce nebo jiné ochranné vrstvy pod hlavou.

Stav své karimatky pravidelně kontroluj, zejména předtím, než se vydáš na další trek nebo dlouhý trail. Zkontroluj ventil, povrch i švy karimatky a pokud objevíš nějakou závadu nebo poškození, oprav jej předem, aby tě po cestě nepřekvapily zbytečné nepříjemnosti.

I když se to zdá jako hromada práce, péče o nafukovací karimatku je hračka. Dodržováním těchto jednoduchých tipů zvýšíš šanci, že s tvou oblíbenou nafukovačkou budeš brázdit světem a uživat si komfortního spánku na trailu po mnoho let.

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Další články

Přejít na blog

×