Karimatka a spacák jsou klíčovými prvky spacího systému. Při jejich výběru se oplatí rozložit svou pozornost rovnoměrně, každý totiž plní úplně odlišnou funkci. Zatímco spacák vás chrání před chladným vzduchem, karimatka tvoří bariéru mezi vámi a tvrdou studenou zemí. Pokud plánujete výlety v blízkosti bodu mrazu, měli byste si na výběru karimatky dát skutečně záležet. Ani s lepším spacákem už nedožene to, co chybí mizerné karimatce.
V tomto článku se dočtete:
Pěnové karimatky jsou tvořeny buňkami vyplněnými vzduchem. Nejvhodnějším typem jsou pěnové karimatky s uzavřenými buňkami. Nenasákají vodu a jsou prakticky nezničitelné.
Často se u nich setkáme s tenkou vrstvičkou stříbrné barvy na povrchu, která má za úkol odrážet tělesné teplo zpět k uživateli. Tyto karimatky umísťujeme odrazivou vrstvou vždy směrem nahoru.
Kvalitní pěnovou karimatku pořídíte za: 800-1200 Kč
Hmotnost: 390-430 g
Kdy ji zvolit? Dáváte přednost jednoduchosti a odolnosti. Máte omezený rozpočet a komfort není vaší prioritou číslo jedna.
Osvědčené pěnovky: Therm-a-Rest RidgeRest Solite, Therm-a-Rest Z Lite Sol, NEMO Switchback
Samonafukovačky jsou tvořeny pěnou (podobné mycí houbě), která se rozpíná do svého původního tvaru. Naopak, při stlačení z ní jednoduše vytlačíte vzduch. U samonafukovací karimatky stačí otevřít ventil a pár minut počkat. Většinu práce za vás udělá pěna, přesto ji ale budete muset doplnit jedním až dvěma výdechy pro optimální tvrdost. V mnoha ohledech jsou samonafukovačky na půli cesty mezi pěnovkami a nafukovačkami.
Kvalitní samonafukovací karimatku pořídíte za: 2200-2600 Kč
Hmotnost: 500-600 g
Kdy ji zvolit? Nezáleží vám tolik na nízké hmotnosti a potrpíte si na komfortu.
Osvědčené samonafukovačky: Therm-a-Rest ProLite
Izolační vrstvu tvoří vzduchová komora karimatky, která může být navíc vyplněna syntetickou izolací a teplo odrážející vrstvou (hliníkovou fólií) pro použití v chladnějších podmínkách.
Kvalitní nafukovací karimatku pořídíte za: 2000-6000 Kč
Hmotnost: 200-500 g
Kdy ji zvolit? Vaší prioritou je nízká hmotnost, dobrá skladnost a komfort. Zároveň vám nevadí do karimatky trochu více investovat.
Osvědčené nafukovačky: Sea To Summit Ultralight Insulated, Therm-a-Rest NeoAir XLite NXT, Therm-a-Rest NeoAir UberLite, Therm-a-Rest NeoAir XTherm NXT
Nafukování ústy dá po náročném dni slušně zabrat. Karimatky s úzkým ventilem budou potřebovat přibližně 20-25 nádechů, karimatky s širokým ventilem méně než polovinu.
Další možností je nafukování pomocí speciálního vaku, který se často dubluje i jako skladovací vak. Šetříte nejen sebe, ale i karimatku. Vydechováním dostáváte do karimatky vlhkost, která může v zimním období kondenzovat a zamrznout. Vlhkost také způsobuje uvnitř karimatky růst plísní a lehce zhoršuje její tepelně izolační vlastnosti.
U některých je nafukovací vak už součástí balení (například STS Ultralight Insulated, TaR Xtherm NXT). Pokud si vak nechcete dokupovat, celkem snadno si ho můžete vyrobit doma ze sáčku do odpadkového koše.
Nejčastěji se setkáme s karimatkami o šířce 51 cm, což je optimální pro většinu lidí. Pokud jste ale urostlejší, spíte na zádech s rukama podél těla nebo se v noci hodně vrtíte, vhodnější pro vás budou karimatky o šířce 60 cm.
Většina karimatek je v základní délce (regular) dlouhá 183-184 cm, což je dostatečná délka pro většinu osob (klidně i s výškou okolo 190 cm). Podložku hlavy (oblečení nebo polštářek) si můžete dát mimo karimatku. U nafukovaček zase nevadí, když chodidla mírně přesahují okraj, důležité je, aby se nedotýkaly země. Pokud nejčastěji spíte na boku, taky si vystačíte s kratší karimatkou. Délka je samozřejmě věcí osobních preferencí, chtěli jsme ale poukázat na to, že téměř bez jakýchkoliv omezení můžete fungovat s karimatkou, která nedosahuje ani vaší tělesné výšky.
Pro menší osoby mohou být alternativou dámské karimatky, které mají délku 160 cm a většinou vyšší hodnotu tepelného odporu.
Pro minimalisty se nabízí varianta o délce 120 cm. Karimatka má délku tak akorát, aby pokryla trup. Pod nohy použijete batoh, přebytečné oblečení nebo cokoliv, co máte po ruce a mohlo by alespoň trochu izolovat.
U karimatek se často setkáme s hodnotou R, která vyjadřuje odpor karimatky proti tepelnému toku z těla do země. V praxi to pociťujeme jako chlad. Čím vyšší hodnota R, tím lépe karimatka přenosu tepla odporuje (lépe izoluje). Bohužel zde není žádná norma, kterou by se výrobci při jejím stanovení museli řídit, a proto je potřeba ji porovnávání konkurenčních produktů brát trochu s rezervou. Lépe ji využijeme při porovnávání karimatek jedné značky. A protože je lineární, můžeme předpokládat, že karimatka s R=3 bude izolovat 3x lepé než karimatka s R=1. Část výrobců tuto metriku nevyužívá vůbec a uvádí pouze sezónní použití. Nakonec, není nic lepšího, než si zjistit zkušenost někoho, kdo karimatku vlastní a používá.
Jaké to je ujít pěšky 4300 km z Mexika do Kanady během 148 dní? 🏔️🌍…
Číst víceJak se připravit na polární výpravu? Jsou lepší běžky ⛷️ nebo sněžnice? Kolik kilo výbavy…
Číst víceWest Highland Way ve skotské vysočině je jeden z nejoblíbenějších vícedenních treků v Evropě. Jak…
Číst více
Komentáře