04. 05. 2025

Jak vybrat velikost batohu a jak jej nastavit?

Petra Kovalčíková

Vybíráš ultralehký turistický batoh na treky a nevíš si rady? Tak to jsi na správném místě. O tom, jak si vybrat ultralehký batoh, jsme již psali v tomto článku. Zde se zaměříme především na to, jak správně zvolit velikost batohu a nastavit jej tak, aby ti seděl jako krunýř želvě.

1

Dvakrát měř, jednou řež

Před samotnou koupí batohu se zaměř na dvě zásadní míry, které by měly určit výběr velikosti batohu, a tím je délka tvého torza a velikost bederního pásu (tzv. bederáku). Zároveň si vždy ověř rozsah těchto velikostí u konkrétního typu batohu – není totiž Medium jako Medium. Neexistuje žádná globálně standardizovaná tabulka velikostí batohů, takže zatímco jeden výrobce bude pro velikost M udávat rozsah délky torza např. 43–48 cm, u jiného výrobce bude velikost M odpovídat délce torza 46–53 cm. Udávané rozsahy a velikosti se také mohou lišit v případě unisex verze a dámské verze batohu, která častěji pokrývá menší velikosti a zakřivení ramenních popruhů a bederního pásu lépe odpovídá křivkám ženského těla.

Jak si zvolit velikost batohu – měření délky torza

Při výběru velikosti batohu není ani tak důležitá tvá celková výška, ale právě délka torza neboli trupu. Samozřejmě tyto veličiny spolu do jisté míry korelují, nicméně velikosti batohů se udávají právě podle délky torza. Takže i když tvůj kamarád Pepa měří stejně jako ty, nemusí ti velikostně sedět stejný batoh jako jemu. Proto je důležité si délku trupu opravdu změřit na sobě a neodhadovat to podle někoho jiného nebo jen tak “od oka”.

Délka torza je délka mezi krčním obratlem C7 a horní částí kyčelní kosti (tzv. iliakálním hřebenem). Tohle vysvětlení bude možná stačit medikům, ale my si to teď zkusíme popsat trochu lidštěji. Horní bod (krční obratel C7) najdeš tak, že předkloníš hlavu a na zadní straně krku si nahmatáš nejvíce vystouplou kostní bouli. A to je přesně ten bod, od kterého budeš délku torza měřit. Pro nalezení spodního bodu si dej nejdřív ruce v bok – ukazováčky nahmatej horní hranu kyčelních kostí a palce směřuj rovnoměrně na páteř. V místě, kde se ti palce na páteři setkají, je dolní bod pro měření délky trupu. Pokud máš tu možnost, popros o asistenci při měření někoho blízkého – bude to jednodušší a přesnější.

Některé batohy se prodávají v různých velikostech (např. Small, Medium, Large a Tall jako u batohu HMG Junction 55), jiné typy batohů jsou dostupné v univerzální velikosti s možností adjustace délky zad (např. Montane Trailblazer 44).

Některé minimalistické batohy s menším objemem, mají jen jednu velikost bez možnosti přizpůsobení (např. Montane Trailblazer 18 nebo HMG Daybreak Ultralight Daypack). Protože v takovém případě ale neseš na zádech jen minimální zátěž, tak univerzální velikost zpravidla ničemu nevadí.

Jak si zvolit velikost bederáku – měření obvodu boků

Objemově menší batohy a některé ultralehké batohy vůbec bederním pásem nedisponují, místo něj mají jen úzký nastavitelný popruh pro lepší stabilitu a přitáhnutí batohu k tělu, aby se při rychlejším pohybu nekýval ze strany na stranu. Příkladem je batoh Liteway Gramless Pack X-Pac 35L nebo Hyberg BANDIT X. V takovém případě pak není třeba velikost bederáku vůbec řešit. 

Nicméně většina batohů na delší horské přechody a dálkové treky bederní pás (ať už s kapsami nebo bez) má, aby se hmotnost celého batohu rovnoměrně rozložila a odlehčilo se ramenům i krční páteři. V případě batohu si totiž doslova neseš všechnu tíhu (světa) na svých bedrech. Obvod boků pro správnou volbu velikosti bederního pásu měř opět na horní hraně kyčelních kostí. Přesně tam, kde sis už měřil i spodní bod délky torza – to je totiž místo, kde by měl být bederák správně usazen. Nejedná se tedy o pas ve smyslu nejužšího místa trupu, ani o boky ve smyslu nejširšího místa (záleží na typu postavy).

Opět platí, že velikosti bederáků se u různých typů batohů a výrobců mohou značně lišit. Udávají se zpravidla v určitém rozsahu, do kterého by ses měl se svým naměřeným rozměrem vejít. Pokud se ale chystáš na několikaměsíční dlouhý trail, počítej i s možností, že během takového treku můžeš zhubnout jednotky až desítky kilo. Je tedy dobré vybírat bederák tak, abys měl dostatečnou rezervu. Každodenně si na trailu vystýlat boky mikinou nebo pěnovou karimatkou není zrovna nejpříjemnější ani nejefektivnější. 

Při výběru a zkoušení batohu věnuj pozornost i šířce bederáku a jeho polstrování – obecně platí, že čím širší bederák je, tím lépe rozloží váhu a nebude se ti zařezávat do kůže. Každému ale může vyhovovat dle typu postavy něco jiného, hlavní je, aby byl pro tebe bederák pohodlný.

Některé batohy mají bederák odnímatelný, jeho velikost si tak můžeš vyměnit, případně jej nechat doma a ušetřit pár desítek gramů na celkové hmotnosti batohu. Příkladem takového batohu je Granite Gear Crown3 60 nebo HMG Unbound 40.

2

Nastavení batohu krok za krokem

Batoh už máš vybraný, velikost zad přizpůsobenou (v případě nastavitelného zádového systému) a všechno vybavení už máš pečlivě zabalené a uložené v batohu. Co teď?

  1. Povol všechny popruhy a dotahy (bederní, ramenní a hrudní).
  1. Nahoď batoh na záda a bederák si pečlivě nastav tak, aby ti střed jeho polstrování seděl na horní hraně kyčelních kostí. Přesně tam, kde sis měřil obvod boků pro bederák a spodní bod pro délku trupu. Tomuhle nastavení a správnému usazení věnuj opravdu dobrou pozornost, bedra totiž ponesou většinu hmotnosti.
  1. Utáhni oba ramenní popruhy současně tak, aby ti batoh přiléhal co nejvíce k tělu. Ramenní popruhy by se měly dotýkat ramen, ale neměly by být utáhnuté příliš, aby se zpátky nepřenesla velká část hmotnosti batohu z beder zase na ramena. Pod ramenní popruhy bys měl být schopen pohodlně vsunout prsty. Dej si pozor, abys neměl jednu stranu dotáhnutou více než druhou.
  1. Dotáhni balanční popruhy (tzv. “load-lifters”), které jsou umístěny mezi horní částí batohu a ramenními popruhy. Vrchní část batohu si tak přitáhneš blíže k zádům a změníš tak těžiště batohu. U batohů, které balanční popruhy nemají, věnuj ještě větší pozornost způsobu balení pro správné usazení těžiště batohu. Pokud bys například umístil těžší věci nahoru, bude tě batoh převažovat dozadu a bez balančních popruhů s tím už nic nenaděláš.
  2. Utáhni hrudní popruh – tím si přitáhneš ramenní popruhy více k sobě a zabráníš rozjíždění ramenních popruhů do strany. Výška hrudních popruhů je na většině batohů nastavitelná a správně by měl být hrudní popruh umístěn cca 5–8 cm pod klíčními kostmi.

Žádné popruhy by tě neměly nikde škrtit nebo se ti nepříjemně zařezávat do těla. Pokud se tak děje, sundej batoh a zkus celý postup zopakovat ještě jednou.

Správné nastavení batohu a všech jeho popruhů ti na začátku zabere pár minut. Jak se ale říká, opakování je matka moudrosti a po pár zkouškách už v tom budeš mít cvik i cit a bude to spíše otázka pár sekund. Batoh by sis takhle měl nastavovat každé ráno a vždy, když během dne změníš vrstvy oblečení. S péřovkou na sobě totiž budeš dotahovat popruhy jinak, než když budeš mít na sobě jen tričko.

3

Jak poznat vhodně zvolenou velikost batohu?

Po tom, co si správně utáhneš a bederní pás a ramenní popruhy, by ti měl batoh sedět tak, že se budou ramenní popruhy připojovat k batohu v zhruba v úrovni ramen (případně lehce pod). Pokud tomu tak není, tak máš buď špatně nasazený bederák, nebo nevhodně zvolenou velikost batohu (dle délky trupu).

Pokud máš batoh malý, budou se ramenní popruhy připojovat k batohu výrazně pod úrovní ramen a většinu zátěže poneseš na ramenou. Pokud máš batoh velký, budou se ramenní popruhy připojovat k batohu vysoko na úrovní ramen a veškerá zátěž bude ležet na bedrech.

Tohle platí pro objemnější turistické batohy, u kterých se počítá, že poneseš na zádech 10+ kg a jsou vybavené bederním pásem.

I když se vždycky říká, že “stačí nahodit batoh na záda a jít”, rozhodně se před cestou vyplatí věnovat pár minut nastavení batohu. Následná chůze a prožitek z treku budou mnohem příjemnější. Zároveň je dobré si uvědomit, že čím méně si toho do batohu naložíš a batoh bude lehčí, tím bude celkový komfort z nošení příjemnější. Proto se taky zaměř na to, jak odlehčit svou výbavu – mrkni na naše články 7 tipů, jak efektivně redukovat hmotnost vybavení nebo jak si sestavit svůj gear list.

Pokud si ani po přečtení tohoto článku nejsi jistý volbou velikosti batohu, neváhej nás kontaktovat. Rádi ti poradíme!

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Další články

Přejít na blog

×