12. 02. 2025

Údržba mechanických vodních filtrů pro bezpečné a dlouhodobé používání

Petra Kovalčíková

Vodní filtry jsou nepostradatelnou součástí výbavy každého, kdo tráví čas v přírodě. Na kratších výletech nám umožňují doplňovat vodu v průběhu dne, abychom s sebou nemuseli tahat litry a s tím spojená kila navíc. Na dlouhých trailech a horských přechodech bez každodenního scházení do civilizace je to pak už naprostá nutnost.

Pít neošetřenou vodu z přírodního zdroje se nevyplácí – není totiž nic horšího než na treku odskakovat každých pět minut se zažívacími problémy do křoví. Přestože se zdá voda čistá a průzračná, nikdy nevíš, jestli se někde proti proudu nepase stádo ovcí nebo tam nějaká šelma nezanechala zbytky srnky od večeře. Vodní filtry odstraňují z kontaminované vody nejen okem viditelné nečistoty, ale hlavně bakterie, viry, parazity, a dokonce i mikroplasty. Aby však filtr fungoval spolehlivě a dlouho, je důležité se o něj také správně starat. Pojďme se podívat na to, jak pečovat o nejčastěji používané mechanické vodní filtry na treku i doma, aby ti dlouho a bezpečně sloužily.

Obsah článku

Po kliknutí na odrážku se přesuneš do dané sekce.

Jaké filtrační metody existují?

Na trhu najdeš několik různých metod úpravy vody, které jsou určené pro používání na cestách a v přírodě. Každá má své výhody i nevýhody. V oblastech s pochybnou kvalitou vody (například v blízkosti civilizace, pastvin nebo v případě stojaté vody) je dobré kombinovat několik způsobů filtrací pro dosažení co nejvyšší bezpečnosti.

Mechanické vodní filtry

Filtry jako Sawyer Squeeze (a další typy cestovních filtrů značky Sawyer), Katadyn BeFree nebo Platypus QuickDraw pracují na principu mechanické (fyzické) filtrace – voda prochází membránou s mikroskopickými póry (obvykle o velikosti 0,1 mikronu), které zachytí mikročástice, bakterie a prvoky. Jsou lehké, snadno se používají a voda je ihned k dispozici na pití. Na druhou stranu neodstraňují viry, takže v některých oblastech s podezřením na možnou kontaminaci vody (například noroviry) je dobré je kombinovat s chemickou nebo UV filtrací.

Chemická filtrace (tablety, kapky)

Kapky typu Aquamira nebo tablety jako Micropur, Aquatabs a další, fungují na bázi chemické reakce, která ničí (zabíjí) mikroorganismy včetně virů. Jedná se o bezpečnou a účinnou dezinfekci vody. Účinkují ale s časovou prodlevou (15–30 minut na bakterie, až 1–4 hodiny na viry), nemůžeš tedy vodu pít hned po jejich použití. Využívají se nejčastěji jako záložní řešení, případně také v kombinaci s mechanickou filtrací, protože samotnou chemickou filtrací se částice neodstraní.

UV filtrace

Zařízení jako Steripen využívají ultrafialové záření k likvidaci mikroorganismů, včetně virů. Jsou vysoce účinné, ale čirá voda je pro ně nutností – zakalená voda může snižovat jejich účinnost. Proto je dobré před použitím vodu přefiltrovat ještě mechanickým filtrem nebo alespoň přes kousek látky (kapesník, ručník, šátek apod.). Také vyžadují baterie, takže je dobré mít u sebe vždy alespoň jedny rezervní nebo dostatek “šťávy” v powerbance.

Jak správně používat mechanický filtr?

Na kratších přechodech a dálkových trecích se nejčastěji používají filtry mechanické pro jejich jednoduchost, vysokou spolehlivost a rychlost použití. Aby ti mechanický vodní filtr fungoval bezpečně a spolehlivě, je dobré se o něj nejen průběžně starat, ale taky jej i správně během svých výletů a treků používat. Zde je pár tipů a praktických rad:

  • Hledej co nejčistší vodu – Pokud je voda kalná, zkus najít čistší zdroj výše proti proudu. 
  • Hledej tekoucí vodu – Máš-li na výběr, používej jako zdroj tekoucí vodu (z řek, potoků a pramenů) namísto stojaté vody (jezera, rybníky, kaluže). U jezer používej raději přítoky (tzv. inlety) než odtoky (tzv. outlety).
  • Předfiltruj hrubé nečistoty – Pokud je voda zakalená a nachází se v ní větší nečistoty (vodní řasy, listí, hlína apod.), použij například šátek, buff, ručník nebo kus jiné látky (např. rukáv čistého trička) jako předfiltr, aby se ti membrána vodního filtru nezanesla a neucpala.
  • Nefiltruj chemicky kontaminovanou nebo silně minerální vodu – Mechanické filtry neodstraňují chemické látky, těžké kovy nebo ropné produkty. Vyhýbej se vodě z oblastí s intenzivním zemědělstvím, blízko silnic nebo průmyslových oblastí. Pokud filtruješ vodu s vysokým obsahem minerálů (např. ze sopečných oblastí nebo vápencových jeskyní), může dojít k zanesení membrány. Po takovém použití filtr důkladně propláchni čistou vodou.
  • Nezaměňuj vstup a výstup – Většina filtrů má jednoznačně daný směr proudění vody, aby se zabránilo kontaminaci. Pozor také na správné utěsnění filtru k láhvi nebo vaku se špinavou vodou, aby ti někde voda nekapala a nekontaminovala už přefiltrovanou vodu.
  • Nezaměňuj láhev na špinavou vodu s lahví na čistou vodu – Nepoužívej stejnou láhev nebo vak na špinavou i čistou vodu. Pokud používáš dvě stejné nebo podobné PET lahve, něčím si je označ – popsání centropenem nebo označení nálepkou funguje skvěle. 
  • Pozor na zamrznutí filtru – Mechanické filtry nesmí zmrznout! Pokud filtr promrzne, dochází k nevratnému poškození jeho membrány a je třeba jej vyměnit. Při extrémních mrazech nos filtr v kapse blízko u těla nebo zabalený ve spacáku. I přesto, že se v létě potíš přes den na slunci, v noci mohou na horách padat teploty až k nule. Zvykni si na noc schovávat filtr do spacáku. Pokud s již použitým filtrem cestuješ v letadle, pořádně jej předtím vysuš a ideálně jej převážej v příručním zavazadle (kvůli teplotním a tlakovým změnám).
  • Čištění a skladování – Zpomalování průtoku vody filtrem je běžný a přirozený jev, jedná se o známku jeho používání. Je logické, že se vnitřní membrána postupně zanáší. Mechanické filtry mají teoreticky vysokou životnost, nicméně té dosáhneš pouze v případě, že se o svůj filtr budeš starat pravidelným čištěním a správným skladováním – a přesně proto jsme pro tebe připravili tento článek.

Jak správně pečovat o mechanický filtr?

Následující rady a doporučení jsou spíše obecného charakteru, vždy se řiď pokyny a instrukcemi výrobce dodaných společně s výrobkem. Některé detaily údržby a použití se mohou lišit dle konkrétního produktu a výrobce.

Před prvním použitím

Před prvním použitím je důležité filtr správně připravit, aby dosáhl maximální účinnosti a zbavil se případných výrobních zbytků. U filtru Katadyn BeFree se doporučuje filtr nejprve ponořit do vody, lehce s ním zatřepat a poté přefiltrovat alespoň 1 litr čisté vody. Tento proces pomáhá aktivovat membránu a odstraní případný prach z výroby. U Sawyer Squeeze / Mini / Micro se doporučuje naplnit lahev čistou vodou a několikrát ji protlačit filtrem, případně použít zpětný proplach (backflush – viz níže), pokud má filtr z výroby zbytky konzervační tekutiny. Platypus QuickDraw se nejlépe připraví tím, že jím protlačíš několik decilitrů vody a lehce s ním zatřepeš.

Podobně postupuj i mezi jednotlivými výlety, tedy po každém vysušení a skladování filtru. Pro rychlejší průtok můžeš při nabírání vody nechat filtr ponořený ve vodě déle, aby membrána lépe nasákla a nezačala se “dusit” při prvním použití.

Čištění filtru na cestě i doma

1

Zpětné proplachování (backflushing)

Backflushing je zpětné proplachování filtru čistou vodou, aby se odstranily usazené nečistoty, obnovil a zrychlil průtok vody, a tím se prodloužila jeho životnost. Filtr je dobré čistit po každém výletu nebo krátkém treku, v případě několika týdenního či měsíčního dálkového treku je vhodné filtr proplachovat průběžně. Pokud filtruješ vodu z velmi kalných nebo silně minerálních zdrojů, zkus proplachovat filtr vždy, když je to možné (klidně i po každém použití).

Každý filtr má trochu jiný systém zpětného proplachu, zde jsou postupy pro jednotlivé modely:

Filtry SAWYER:

Vodní filtry Sawyer jsou dodávány s velkou injekční stříkačkou sloužící pro zpětný proplach. Pro backflush pomocí této stříkačky postupuj následovně:

  • Naplň stříkačku čistou vodou.
  • Připoj stříkačku ke koncovému výstupu filtru (místo, kde vytéká čistá voda).
  • Vstříkni vodu do filtru proti směru průtoku (tzn. směrem k špinavé straně).
  • Opakuj několikrát, dokud nezačne vytékat čistá voda.
  • Filtr nechej vyschnout nebo jej ihned znovu použij.

Další možností je použití nástavce, který spolu s klasickou PET láhví dokáže nahradit stříkačku pro zpětné proplachování, je lehčí a skladnější. Jednoduše nástavec připevníš k výtokové části filtru a PET lahvi s čistou vodou a následně postupuješ jako v případě použití injekční stříkačky.

Katadyn BeFree:

Postup zpětného proplachování u filtrů Katadyn BeFree je mnohem jednodušší, protože nevyžaduje stříkačku pro proplachování – stačí pravidelné proplachování pohybem vody v láhvi.

  • Naplň láhev nebo rezervoár čistou vodou.
  • Nasaď filtr zpět na láhev.
  • Se zavřeným víčkem láhev s filtrem intenzivně protřepej ve všech směrech – jak horizontálně, tak vertikálně. Promáčkni láhev (silným stlačením), aby se voda dostala skrz filtr zpět do láhve.
  • Vodu vylij a postup opakuj několikrát, dokud se filtr nevyčistí.

Platypus QuickDraw:

U filtrů značky Platypus můžeš využít oba postupy. 

  1. Připoj láhev nebo vak s čistou vodou ke vstupní části filtru a důkladně protřepej ve všech směrech. Vodu vylij a postup několikrát opakuj. V terénu můžeš využít i “špinavou” vodu z řeky (viz video), která neobsahuje viditelné nečistoty, nicméně doporučujeme používat spíše vodu čistou.
  2. Zpětný proplach čistou vodou provedeš buď připojením a uchycením láhve s čistou vodou přímo k výstupní části filtru, nebo pomocí nástavce, který nově bývá součástí balení. Čistou vodu pak tlakem protlačíš ven proti směru průtoku. 

2

Chemické čištění filtru

Po návratu domů z výletu nebo treku je nutné filtr důkladně pročistit. Vždy filtr několikrát propláchni čistou vodu. Pokud jsi v terénu používal kalnou nebo kontaminovanou vodu, průtok je stále pomalý nebo se chystáš filtr na nějakou dobu uschovat do skříně, je vhodné filtr vyčistit i chemicky. Chemické čištění se provádí za účelem odstranění bakterií, řas a biofilmu, který může postupem času ve filtru vzniknout. Používají se dezinfekční roztoky, které filtr nepoškodí, ale účinně odstraní nečistoty a mikroorganismy. Nejčastěji se používají roztoky vody s octem nebo savem, případně můžeš použít i roztoky peroxidu vodíku nebo dezinfekční tablety.

Čištění vodním roztokem s octem

Použití: Odstranění minerálních usazenin (např. vápenatých) a mírná dezinfekce.

Poměr roztoku:

  • Smíchej 1 díl octa (5% kyselina octová) s 3 díly vody (např. 250 ml octa na 750 ml vody).
  • Použij bílý ocet (běžný kuchyňský ocet, nepoužívej aromatizované octy).

Postup:

  1. Naplň láhev směsí octa a vody a filtr připoj přes vstupní stranu. Jemně protlačuj roztok filtrem, aby prošel přes celou filtrační membránu. U filtrů Sawyer můžeš roztok do filtru dostat pomocí injekční stříkačky určené pro zpětné proplachování.
  2. Jakmile začne ocet protékat filtrem, zavři výstup a nechej roztok působit 30 minut až 1 hodinu.
  3. Důkladně filtr propláchni čistou vodou, ideálně 2–3 litry.
  4. Pro lepší odstranění pachu octa můžeš na závěr použít roztok jedlé sody (1 čajová lžička na litr vody) a znovu filtr propláchnout.

(Ne)výhody:
✅ Šetrná metoda, vhodná pro pravidelnou údržbu.
✅ Rozpouští minerální usazeniny (vodní kámen).
✅ Nezanechává chemickou pachuť.
❌ Není tak silná dezinfekce jako chlornan sodný (Savo).

Čištění roztokem s chlornanem sodným (Savo, bělidlo)

Použití: Hloubkové čištění a dezinfekce, vhodné proti bakteriím, plísním a biofilmu.

Jaké Savo použít: Použij Savo Original (klasické bez parfemace a dalších přísad) nebo jiné bělidlo na bázi chlornanu sodného bez detergentů. NEPOUŽÍVEJ Savo proti plísním, Savo na koupelny nebo jiná parfémovaná bělidla.

Poměr roztoku:

  • 1 ml Sava na 1 litr vody (tedy přibližně 1 čajová lžička na 5 litrů vody).
  • Roztok by měl mít koncentraci přibližně 50 ppm (částic na milion) volného chloru. Voda s takto nízkou koncentrací chlornanu sodného se běžně používá k dezinfekci pitné vody (např. v nouzových situacích nebo při čištění vodovodních potrubí), takže není škodlivá.

Postup:

  1. Smíchej dezinfekční roztok podle uvedeného poměru.
  2. Naplň láhev touto směsí a filtr připoj přes vstupní stranu. Jemně protlačuj roztok filtrem, aby prošel přes celou filtrační membránu. U filtrů Sawyer můžeš roztok do filtru dostat pomocí injekční stříkačky určené pro zpětné proplachování.
  3. Jakmile začne ocet protékat filtrem, zavři výstup a nechej roztok působit 30 minut až 1 hodinu.
  4. Důkladně filtr propláchni čistou vodou, nejméně 2–3 litry, dokud nebude cítit žádný zápach chloru.

(Ne)výhody:
✅ Vysoce účinná dezinfekce (zabíjí bakterie, viry, plísně).
✅ Doporučená metoda výrobců pro dlouhodobou údržbu.
✅ Odstraňuje biofilm a organické nečistoty.
❌ Pokud filtr nepropláchneš dostatečně, může mít voda slabou chlorovou pachuť.
❌ Při nesprávném dávkování může dojít k poškození filtrační membrány.

Alternativní metody chemického čištění

Pokud nechceš použít ocet nebo chlornan sodný, existují i další bezpečné metody:

Roztok peroxidu vodíku (H₂O₂)

  • Použij 3% peroxid vodíku (běžně dostupný v lékárnách).
  • Smíchej 100 ml peroxidu s 900 ml vody (10% roztok).
  • Naplň filtr, nech působit 30 minut, pak důkladně propláchni vodou.

Výhody: Šetrná dezinfekce, žádný chlorový zápach.
Nevýhody: Slabší než chlornan sodný proti biofilmu.

Čištění pomocí tablet na čištění lahví

  • Tabletu (např. Milton, Aquatabs, Katadyn Micropur) rozpusť v 1 litru vody podle návodu.
  • Naplň filtr a nech působit 30–60 minut.
  • Důkladně propláchni čistou vodou.

Výhody: Bezpečné, jednoduché, šetrné k membránám.
Nevýhody: Vyšší cena oproti octu nebo Savu.

Shrnutí metod chemického čištění

MetodaPoměrČas působeníOdstraňuje
minerály
DezinfikujeOdstraňuje
biofilm
Ocet1:3 (ocet:voda)30–60 min✅ Ano⚠️ Středně❌ Ne
Chlornan sodný (Savo)1 ml na 1 l vody30–60 min❌ Ne✅ Ano✅ Ano
Peroxid vodíku (3%)100 ml na 900 ml vody30 min❌ Ne✅ Ano⚠️ Středně
Tablety1 tableta na 1 l vody30–60 min❌ Ne✅ Ano✅ Ano

Jak často filtr čistit?

Frekvence čištění filtru závisí na kvalitě vody a frekvenci jeho používání. Obecně můžeme doporučit:

  • Běžné proplachování (backflush): po každém použití (výletu, treku), nebo vždy při snížení průtoku
  • Octový roztok: 1× měsíčně, pokud filtr používáš pravidelně, jinak po každém delším treku
  • Chlornan sodný (Savo) / peroxid vodíku: 1× za 3–6 měsíců při pravidelném používání, nebo před/po delší nečinnosti

Správné skladování

Filtr před uložením dokonale vysuš – nechej ho alespoň 48 hodin na dobře větraném místě, ideálně na slunci nebo parapetu. Skladuj ho na suchém místě při pokojové teplotě a vyhni se vlhkému prostředí, kde by mohl plesnivět. Nikdy nenechávej filtr v místech, kde by mohl zamrznout, případná zbytková voda nebo vlhkost by mohla membránu poškodit. Pokud ho dlouhodobě nepoužíváš, můžeš jej uskladnit v roztoku vody s trochou bělidla nebo tabletami na úpravu vody. Dezinfekční roztok použij jen v případě, že vysušení filtru není možné.

Opětovné použití po delší době

Pokud jsi filtr delší dobu nepoužíval:

  • Nejprve ho vyzkoušej doma.
  • Pokud neprotéká nebo teče pomalu, zkus opětovně provést backflushing, případně chemické čištění.
  • Pokud ani to nepomůže, je možné, že filtr vyschl příliš a je nutné ho nahradit.

Kdy filtr vyměnit za nový?

  • Drastické snížení průtoku, které nelze napravit proplachováním ani chemickým čištěním.
  • Viditelné poškození membrány.
  • Filtr zmrznul – pokud do něj pronikla voda a poté zamrzl, jeho struktura je narušená a jeho používání už není bezpečné.
  • Filtr dosáhl maximální kapacity udávané výrobcem (např. Sawyer Squeeze = až 3 miliony litrů, Katadyn BeFree = až 1000 litrů, Platypus QuickDraw = až 1000 litrů).

Integrity check

„Integrity test“ nebo „integrity check“ je kontrola, zda vodní mechanický filtr stále správně funguje a neobsahuje poškození (např. mikrotrhliny v membráně), které by umožnily průchod nečistot nebo patogenů. Tento test je obzvláště důležitý po zamrznutí filtru nebo po delším používání, protože vnitřní poškození může vést ke kontaminaci filtrované vody.

Kdy provést integrity test?

  • Po vystavení filtru mrazu.
  • Po pádu nebo silném nárazu filtru.
  • Při podezření, že filtr nefunguje správně.
  • Po delší době nečinnosti.
  • Pokud si všimneš výrazné změny průtoku.

Co dělat, pokud filtr selže integrity test?
Pokud filtr neprojde testem, měl by být okamžitě vyřazen a nahrazen novým. I malá netěsnost může znamenat průchod bakterií a jiných patogenů, což může způsobit zdravotní problémy.

Nejběžnější způsoby testování jsou:

Test fouknutím (Blow Test): Nejprve naplň filtr vodou, aby byla membrána plně nasáklá a aktivní. Otevři výstup filtru a silně foukni do vstupu, kde se normálně připojuje láhev se špinavou vodou. Pokud filtr funguje správně, vzduch neprojde a ucítíš silný odpor. Pokud vzduch snadno projde nebo slyšíš bublání, znamená to poškození membrány a filtr již není funkční.

Bublinkový test (Bubble Test): Ponoř filtr do nádoby s vodou a jemně na něj zatlač nebo do něj pomalu foukni. Pokud se bublinky objevují uprostřed filtrační membrány, znamená to, že je poškozená. Pokud bublinky unikají ze spojů mezi membránou a plastovým tělem filtru, může být narušeno těsnění nebo konstrukce filtru. V obou případech je filtr nefunkční a může propouštět nečistoty.

Testu průtokem (Flow Test): Naplň láhev nebo vak čistou vodou a sleduj, jak rychle protéká filtrem. Pokud voda proudí nezvykle rychle, membrána může být poškozená a nefiltruje správně. Pokud je průtok extrémně pomalý i po opakovaném zpětném proplachu, filtr je pravděpodobně zanesený nebo trvale ucpaný.

Závěr

Mechanické vodní filtry jsou skvělým parťákem na kratších výletech a naprostou nezbytností na dálkových trailech, ale jejich bezpečnost a životnost závisí na správném používání a údržbě. Pokud filtr pravidelně čistíš, necháváš ho důkladně vyschnout a skladuješ v suchu, může ti vydržet až dlouhé roky. A hlavně – vždy si ověř, že filtr funguje, než se s ním vydáš na další dobrodružství!

Komentáře

Jeden komentář: “Údržba mechanických vodních filtrů pro bezpečné a dlouhodobé používání”

  1. Super článek, který mi velmi pomohl a který budu nadále šířit.
    Díky
    Vlastním filtr Sawyer Squeeze SP129 ( to je ten velký ), mám ho 5-tý rok a jeho průtok se velmi zmenšil. K deklarované hodnotě počtu přefiltrovaných filtrů jsem se naprosto nepřiblížil, nicméně jsem zřejmě zanedbal údržbu ( už jen kape, po několik pokusech jej rozchodit).
    Takže milí uživatelé vodních filtrů, nebuďte zdechlí a pohodlní jako já a starejte se o svůj mikrobiom skrze správnou péči o tyto skvělé věci, které mi doslova změnily život a to doslova.
    V minulosti jsem vláčil na hrbu 3 a více litrů vody a teď, zpravidla 1 lt a jsem v klidu.
    Přeji všem lehký krok, příjemné počasí a nulové střevní problémy ☺

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Další články

Přejít na blog

×