Petr Jan Juračka — dobrodruh, přírodovědec a ze všeho nejvíc, neuvěřitelně schopný fotograf a kameraman z ptačí perspektivy. Za svůj život už stihl kde co. Vylézt do třetiny K2 s dronem, napsat několik mezinárodních vědeckých publikací, nebo třeba přejít část Grónska pěšky. Petr zkrátka neumí říkat na bláznivé výzvy ne. A i když své ženě slíbí, že zůstane doma, stihne za rok navštívit 6 různých kontinentů. Více o Petrovi naleznete na jeho webu a teď už k našemu rozhovoru. Nás zajímalo, jak to vše zvládá, když se dnes bez foťáku a drona prakticky nehne. Kolik si toho s sebou nese, v čem se musí uskromnit a co na jeho bláznivé výzvy říká rodina.
Ahoj, já mám problém v tom, že mě to táhne leckam. V poslední době mě ale nejvíc berou cesty, které jsem schopný absolvovat s dětmi. Chápu, že to není úplně “cool extreme”, který mě baví samozřejmě taky. Teď mám ale holky ve věku, kdy jim tyhle společné cesty mohou dát nejvíc. Tak uvidíme, jestli to k něčemu bude :-). Jinak, pokud jde o mě samotného, nejvíce mě teď lákají fyzicky náročnější tripy, kde se pohybuji na hranicí svých možností.
Pomalu stárnu a za cca deset let už nemusím mít patřičný výkon. Dřív, než to přijde, chci dát ještě tělu pořádně zabrat. Takže výšky, treky a extrémy všeho typu, kde nejde vyloženě do rizika.
To je vždycky ta poslední samozřejmě! ? Uganda byla moje první Afrika, navíc s dronem, ta hodně byla silná. Plánuji návrat do Afriky.
To mě nikdy nenapadlo poměřovat. Výškoví šerpové toho asi nesli o něco víc, já jim bágly nepřevažoval, ale nebude to o moc. Měl jsem totiž 17 kilo, většina lezců jde na poloviční váze. To se ale nebavíme o lezcích jako je třeba Mára Holeček, ten má bágl i bez foťáku ještě těžší, protože tam žádného šerpu nemá, s ním bych se poměřoval hodně nerad ?
To strašně záleží. Většinu cest bez parťáka nemůžeš realizovat vůbec. Třeba to naše Grónsko by v jednom člověku vůbec nepřicházelo v úvahu. Ne že by nebylo možné to odejít sám, ale nezafotíš si tolik, bez podpory kolegů. Alpy by zas byly v jednom sebevražda. No a ty vysoký kopce úplně mimo realitu – to všechno, co potřebuješ pro nějaký profesionálnější fungování, jeden člověk ani neuzvedne.
No jasně – to co zapomenu doma! ?
Ne, chodím s minimem věcí osobního luxusu typu hygienických potřeb (pastu a kartáček už ale nosím) či nadbytečného čistého oblečení.
Tím, jak jsem přešel na merino, jsem zjistil, že není problém nosit jedno oblečení několik (záměrně neříkám kolik) dní za sebou, a nesmrdí to tak, aby se mi to eklovalo obléct znova na sebe. Co se týče fotovýbavy, tam je to trochu problém, protože jsem zvyklý mít s sebou sedm objektivů. Vždycky. Částečně to lze na některých cestách řešit tím, že jich mám prostě méně a beru si ty lehčí. Ani mi nevadí mít s sebou zrcadlovku s malým čipem, které už dnes umí fotit lépe, než ty s tím plným před pár lety. Buď jak buď, po každé se balím úplně jinak.
Nejhorší je zapomenutá paměťovka! Nic to neváží, ale jsi bez ní nahraný. Anebo baterky.
Mnohdy jsem litoval malých zásob vody, nebo jídla. Techniku naopak mívám sbalenou dobře, většinou mi chybí jen velký stativ, když jej nevezmu.
Vždycky si vedle vyskládám všechno co fakt nutně musím mít. Vedle pak vyskládám co bych měl rád, ale zvládnu to i bez toho. A začnu balit. A končím obvykle tím, že si beru půlku těch věcí z první hromádky. ?
Enormní. Když jsem se chystal na svůj první zimní přechod hor, do Rychlebek, jeli jsme ve vlaku s Danem Vondrákem z Prahy. Cestou s námi jela ještě moje Zuzka, která vystupovala v Pardubicích. Dan tehdy vyndával z mého báglu nepotřebnosti a balil je Zuzce, aby je donesla v Pardubicích domů. Skoro to tehdy nemohla unést. ?
To se nedá moc povědět. Ono je to pokaždé jiné. Ale ten průměrný denní setup je 17 kilo, 12 kil na zádech a 5 kilo ve předu na břiše, kde je zrcadlovka s dvěma skly. To docela jde, jsem schopný s tím celý den jít i v horách a nemít druhý den otlačená záda. K2 bylo ale celkem 87 kilo věcí, takže mých 17 bylo sice na mě a zbylých 70 brali tři nosiči a mula. Grónsko jsem šel na 32 kilech, stejně jako Lesotho. A to je dost strašný, leccos už bych dnes balil jinak a více si to užil.
Jo, to by byla pecka! Ale už teď se mnohdy vejdu pod 10 kilo a to je super!
Taky zjišťuji, že když jsem lehkej, dostanu se dál a čerstvější a vlastně jsem schopnej dělat i zajímavější a kreativnější práci. Byť je to vždycky něco za něco.
Mobilem fakt ne, ale třeba do Austrálie jsem letěl jen s Mavicem a APS-C zrcadlovkou, Nikonem D500. Fullframe jsem nechal doma, abych byl lehčí. A ukázalo se, že to není špatná kombinace, a že malé věci umí dělat velké věci. I proto je D500 moje hlavní tělo a postupně díky němu zjišťuji, že nové lehké objektivy vůbec nejsou špatné. A navíc jsou levnější, takže se nebojím s nimi lehce riskovat.
Oslovují mě hodně. Ale to by nebylo ono, mám svoje sponzory, a troufám si říct, že naše partnerství jsou výhodná pro obě strany. Baví mě to tak více.
Fotit na plnej úvazek by už nebylo tak free, bylo by to svazující. A mě ta věda, zejména tam, kde se spojuje s vizuálním světem, ohromně baví. Uvidíme, jak to bude dál.
Jo, ony pak vidí, že to má celé smysl. To víš, že si vždycky pobrečíme, když odlétám pryč, ale zas to vítání je pak krásný. I proto ale teď plánuji hodně společných cest, aby to ty moje holky taky viděly.
Ani ne. Je to samozřejmě inspirující, ale nestíhal bych během toho fotit, a bez toho mě to nebaví.
Co mě ale bere, jsou přeběhy zimních Krkonoš, mám za sebou dva a během toho i krásně pofotím, když jsou podmínky.
Rád bych si to někdy v brzké budoucnosti přeběhl ze Žacléře do Harrachova za jeden den, jen s camelbackem, foťákem a hromadou energetických tyčinek. Uvidíme.
Hehe, Ty jsi dobrej. ? Nic takového nemám, protože se hrozně nerad upínám k budoucnosti. Je to velmi osvobozující žít přítomností. Rád bych ještě nějaký čas žil tak jak teď, pokud to půjde.
Děkuji.
V tomto díle doslova nakoukneme pod pokličku 🇨🇿 české značky, kterou každý outdoorový strávník 🍲…
Číst víceTipy a doporučení na vánoční dárky ve všech cenových hladinách, kterými potěšíš všechny cestovatele, hikery,…
Číst víceVánoce se blíží a s nimi přichází i tradiční otázka, čím tento rok obdarovat své…
Číst více
Komentáře