12. 02. 2024

Oblaka tepla: Recenze zateplovací bundy Enlightened Equipment Torrid Pullover

Tomáš Roztočil

Na konci léta roku 2023 jsem se konečně dostal k treku, který jsem měl na srdci už nějakých 20 let. Znáte to – nejdřív si říkáte, že nemáte zkušenosti, pak finance, pak vybavení, a nakonec čas… Tentokrát jsem si ale zase jednou připomněl, že jediné, co nám většinou na cestě za dobrodružstvím na horách stojí v cestě, je jednoduché rozhodnutí – sbalit si batoh a udělat první krok.

Zateplovací bunda EE Torrid Pullover

Přechod Pyrenejí vlastní cestou víceméně po kombinaci dálkových treků GR11, HRP a GR10 vám v dnešním článku do detailu popisovat nebudu. Jsem přesvědčen, že střípky z takového dobrodružství se hodí sdílet spíš někde nad půllitrem dobrého piva. Pokud vás zajímá ten můj pyrenejský příběh, tak si mě najděte a zeptejte se osobně. Vězte však, že takový přechod Pyrenejí je už opravdu pořádný trek, na kterém se setkáte s řadou nejrůznějších výzev od nekonečných vyčerpávajících stoupání, přes extrémní výkyvy teplot a počasí, až po problémy s navigací v náročném terénu. 

V tomto článku jsem se ale rozhodl zaměřit na to, jak se mi na tomto měsíc dlouhém pochodu od atlantického oceánu až ke středozemnímu moři osvědčila ultralehká zateplovací bunda Enlightened Equipment Torrid Pullover ze sortimentu Gramino. I přes odvážné výroky výrobců se mnozí z nás u lehkého vybavení někdy obáváme, jak je na tom s životností, a jak zvládne extrémní podmínky na odlehlých hřebenech hor, kde se na vybavení často vyloženě potřebujeme spolehnout. Pojďme se tedy podívat na to, jak tato syntetická bunda do chladných rán a večerů obstála v ostré praxi.

Dlouhé treky s lehkostí

Dlouhé přechody hor jsou v posledních letech v kurzu a není se čemu divit – se vzrůstajícím tempem práce a života hledá spousta z nás příležitosti utéct na co možná nejdelší dobu do přírody a thru-hiking nabízí vřelou komunitu lidí, kteří se na tak náročných podnicích vzájemně podporují. Jednou ze zásadních rad, kterou vám dá snad každý matador dlouhých treků, je přitom vždy “odlehčit batoh”. Lehčí výbava vám totiž obzvlášť na dlouhých trecích umožní dojít dál, výš a s mnohem větší radostí.

Mnozí se obávají, že odlehčené vybavení nutně musí být křehké, a na dlouhé treky se tak nehodí. Opak je pravdou – s ultralight vybavením přišli právě příznivci dlouhých treků a již od počátku se při jeho vývoji snaží přijít s konstrukcemi a kombinacemi moderních technických materiálů, které obstojí i v extrémních podmínkách a přitom vás nebudou stát zbytečné gramy navíc. Dnes se tedy podíváme na zdánlivě minimalistickou, ale přitom skvěle promyšlenou bundu, která podle mě může posloužit jako učebnicový příklad toho, co dnešní svět ultralightu nabízí – nekompromisní funkčnost a odolnost při zachování minimální hmotnosti.

Oblaka tepla do nepohody

Jedním z kusů oblečení, bez kterého se na dlouhých trecích a vysoko v horách neobejdete, je bezesporu zateplovací bunda. Izolaci budete potřebovat zejména na jaře, v zimě a na podzim, ale pokud se pohybujete a spíte v nadmořských výškách kolem dvou tisíc, tak se chladu nevyhnete ani v létě. Pojďme se nyní podívat na ultralehkou a přitom krásně hřejivou zateplovací bundu Torrid Pullover od americké značky Enlightened Equipment, která se po právu těší přízni spousty nadšenců do nejdelších treků světa.

Společnost Enlightened Equipment se do historie ultralightu zapsala v první řadě díky svým péřovým quiltům, jako je Enigma nebo Revelation Quilt. Při hledání ideální lehké zateplovačky na měsíc dlouhý trek přes Pyreneje jsem však na jméno této společnosti narazil i ve spojitosti s bundami – z mnoha testů a recenzí Torrid Pullover vyšel jako jasný vítěz co se týká poměru hřejivosti, hmotnosti i ceny. Chvíli se zdálo, že v ČR se mi tuto bundu od americké značky na poslední chvíli splašit nepodaří, ale pak mi jako na zavolanou napsal David z Gramino, že se jí právě chystá naskladnit, a já si ji tak akorát po cestě na letiště stihl vyzvednout. Vyrážet bez otestovaného vybavení na měsíc na hory většinou nebývá příliš dobrý nápad, ale já vsadil na obecně nadšené recenze a sázka to tentokrát byla rozhodně správná!

Zachumlat se do budoucnosti

Co se týká izolace, do které se můžete zachumlat při stavění a balení nocoviště i při pochodech během chladných večerů a rán, se výrobci z EE rozhodli pro syntetický materiál. Místo peří najdete v zateplovací bundě Torrid Pullover moderní technickou izolaci ClimashieldTM Apex, která má hned několik výhod – skvěle funguje i v extrémně vlhkém počasí, lépe odolá prachu, rychle schne a dlouho si drží loft. Kromě snadné údržby je zásadní výhodou tohoto materiálu však podle mě to, že se vyrábí z dlouhých vláken a výsledná bunda tak nemusí být prošitá a rozdělená na tolik komor jako typická péřovka – skrz švy mezi jednotlivými “buřty” totiž uniká spousta tepla. Torrid Pullover právě díky své celistvé konstrukci nabízí tak skvělý poměr hmotnosti a tepelné izolace, se kterou se hravě vyrovná kdejaké péřové zateplovací bundě. Oproti peří bude mít syntetická izolace vždy o něco menší životnost (v řádu let), ale na druhou stranu dobře izoluje i ve vlhku, což jsem ocenil nejen při nekonečných baskických deštích, ale i v ranní mlze a při boji s neodbytnou kondenzací.

Skvělé izolační vlastnosti bundy jsem samozřejmě tušil už z oficiálního popisu výrobce a diskuzí na internetu, ale teplo, které mě obalilo pár momentů po oblečení, jsem opravdu nečekal – po zapnutí zipu ke krku a stažení dolního lemu z bundy už neuteče téměř žádné teplo a vy si tak můžete vychutnat ranní šálek kávy při východu slunce jako u kamen. A pokud se do vás zrovna opírá opravdu ostrý vítr nebo vysoko v horách přituhuje, tak si stačí nasadit prostornou kapuci, kterou lze snadno stáhnout kolem hlavy, a v mžiku jste doslova jako v peřinách. Bunda má ostatně na poměry outdoorového oblečení opravdu velkorysý, prostorný a pohodlný střih s raglánovými rukávy, a vy se v ní tak budete cítit opravdu pořádně zachumlaní a přitom budete mít úplnou svobodu pohybu.

S klokanem na hřeben

V nabídce Gramino najdete verzi Torrid Pullover, která je na břiše opatřená velkou praktickou klokankou, do které si můžete pohodlně schovat obě zmrzlé ruce, a ještě vám v ní zbyde místo třeba na nějakou tu elektroniku, která mrazivé teploty většinou v oblibě příliš nemá. Právě tento detail jsem si na bundě rychle oblíbil a za verzi se zipem po celé délce bych rozhodně neměnil. Při postávání v chladném ránu i večeru jsou ruce v teple k nezaplacení. Klokanka navíc bundě přidává ještě jednu vrstvu izolace navíc. Na aktivní pohyb bych ji přesně z těchto důvodů doporučil jen při opravdu mrazivých teplotách. Hřejivost můžete samozřejmě regulovat rozepnutím zipu až po klokanku, ale i tak bunda izoluje opravdu důkladně a s batohem na zádech byste se v ní brzy zbytečně zapotili. Většinou jsem ji tedy měl oblečenou při ranních přípravách na nový den a večerní přípravě nocoviště, vaření a vysedávání u tarpu. Z batohu jsem ji ale často vytáhl i při kochání se výhledem na studeném vrcholu či hřebeni.

Co se týká použitého svrchního materiálu, je bunda EE Torrid Pullover ušitá z lehkého, rychleschnoucího nylonu, který vás kromě studeného větru díky DWR úpravě ochrání i před ranní kondenzací, trochou deště či sněhu. Zátěr se hodí už jen když po ránu vylézáte z tarpu či stanu a řádně se “vykoupáte” v nevyhnutelné kondenzaci. Na první pohled mi vnější materiál přišel opravdu tenoučký a zranitelný, ale poté, co jsem ho několikrát protáhl nechtěnou zkouškou odolnosti ve křoví a na skále, se o jeho houževnatost už vůbec nebojím. To samozřejmě neznamená, že byste se k takové zateplovací bundě měli chovat jako k těžké expediční péřovce na polární výpravy – jistá míra opatrnosti zde na místě určitě je, ale bát se o ni na dlouhých trecích rozhodně nemusíte.

Jen krůček k dokonalosti

Jedna z mých výtek vůči EE Torrid Pulloveru směřuje k určité “lepivosti” použitého nylonu, kterou materiál získává zejména ve vlhku a při oblékání přímo na holou kůži. Když se do bundy snažíte obléct zpocení nebo s mokrýma rukama, tak se materiál na kůži nepříjemně zachytává, drhne a všemožně brání provlečení rukou rukávy. Za další, ale nepříliš podstatnou nevýhodu považuji konstrukčně trochu nedořešený lem rukávů, z pod kterého se má tendenci vysouvat podšívka. Jednou z posledních vad na kráse bundy je pro mé velké ruce poměrně titěrný zip, o jehož životnost se však nebojím, a to i proto, že se vždy zapíná pouze po klokanku. Takové detaily jsou však naprosto minimální cena, kterou jsem ochoten za takovou kombinaci lehkosti a sbalitelnosti s přehledem zaplatit. Stačí si pod bundu vzít tenké triko s dlouhým rukávem a je po problémech.

Hodnocení

Torrid Pullover jsem si jednoduše zamiloval a po odzkoušení v Pyrenejích, po kterém stále vypadá jako nový, v mém šatníku zcela nahradil lehkou péřovku. Už se nemůžu dočkat, až ho zase vezmu na nějaký opravdu dlouhý trek nebo prověřím jako lehkou zateplovací vrstvu pod membránu na nějakých zimních skialpových výpadech. Už teď mi je jasné, že mě tato nenápadně vypadající bunda bude dělat společnost ještě na spoustě výprav do hor a zahřívat mě při mnoha východech i západech slunce.

Pánský model – Enlightened Equipment Men’s Torrid Pullover
Dámský model – Enlightened Equipment Women’s Torrid Pullover

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Další články

Přejít na blog

×