Marek Rybář

Profesionální fotograf, lovec polárních září, cestovatel a volnočasový spisovatel, který se rád dělí se světem o své zážitky i praktické informace z cest a dálkových treků.

Marek Rybář

Markova vášeň pro cestování a fotografování ho přivedla i k dálkových trekům, a to nás zase přivedlo k němu. Slovo dalo slovo a stal se z něj náš ambasador. Marek stejně jako my pochází z Beskyd, ale většinu roku tráví cestováním i prací v zahraničí, například v zimě jako lovec polárních září v norském městě Tromsø. Živí se jako profesionální fotograf, některé z jeho fotek můžeš najít i na našem blogu nebo e-shopu. Rád také píše na svůj blog zážitky i praktické informace z cest a dálkových treků, které prošel.

Kde ho najdeš?

Jaké je jeho hlavní cestovatelské motto?

“Dokonalosti není dosaženo tehdy, když už není co přidat, ale tehdy, když už nemůžete nic odebrat.” – Antoine de Saint-Exupéry

Jaké jsou jeho největší cestovatelské úspěchy?

 

Přechod Pyrenejí po GR 11 Španělsko cca 840 km
Dálkový trek GR 11 je jednou z nejznámějších horských tras v Evropě. Nachází se ve španělských Pyrenejích a svou popularitu si získal zejména rozmanitou a divokou přírodou, kterou v jiných horách Evropy jen tak nenaleznete. Marek o GR11 napsal i krátkého průvodce na svůj blog, nově i velmi podrobný e-book, který si můžeš koupit zde.

Tour du Mont Blanc – Francie, Itálie, Švýcarsko – cca 170 km
Tento trek, známý také pod zkratkou TMB a údajně nejkrásnější horský trek v Evropě, se vine hned přes tři evropské státy. Na trase se můžete těšit úchvatným výhledům v podobě čtyřtisícových hor, hlubokých údolí, masivních ledovců a nekonečné zeleni. Obejít nejvyšší horu Alp dokola je podle Marka prostě zážitek na celý život. O svém přechodu TMB se rozepsal zde.

Alta Via 1 Itálie cca 110 km
Další z kratších dálkových trailů, který se řadí mezi ty nejkrásnější v Evropě. Nádherný horský přechod nabízející výhledy, které vás bez pochyby uchvátí. Tato velice proměnlivá trasa vede kolem nejkrásnějších vrcholů a skalních útvarů v samotném srdci italských Dolomit. Více se o Markově přechodu AV1 dočteš tady.

Přechod Madeiry Portugalsko cca 120 km
Vůbec první Markova sólo cesta do zahraničí a trek byl přechod Madeiry, malého portugalského ostrova ležícího v Atlantském oceánu, kde celoročně panuje přívětivá teplota. Přestože žádný oficiální trail přes celý ostrov nevede, Marek si vytvořil vlastní cestu propojující různé stezky tak, aby se zároveň podíval na všechna místa, která chtěl na Madeiře navštívit. Jeho průvodce a zápisky z cesty již inspirovaly řadu Čechů k podobnému pěšímu přechodu Madeiry.

Marek má na kontě i pár dalších pěších cest jako Laugavegur trek na Islandu, GR 131 na Tenerife nebo část Svatojakubské cesty (Camino de Santiago). Na jeho blogu si ale můžeš přečíst průvodce i z dalších cest, nejenom dálkových trailů (např. Azory, Maroko, Island a další).

Jaké jsou jeho oblíbené produkty?

 

1. STAN – NEMO Hornet OSMO 2P

2. SPACÁK/QUILT – Cumulus Lite Line 400

3. KARIMATKA – Klymit Static V2

4. VAŘIČ A HRNEC – Jetboil MicroMo

5. TREKOVÉ HOLE – Fizan Compact MS

6. VODNÍ FILTR – Katadyn BeFree 1L

7. OSTATNÍ NEZBYTNOSTI (použité např. na přechodu GR 11):

Kde si o něm můžeš přečíst nebo poslechnout více?

×