Tarp Pocho má v cestování na lehko, kde se hraje především na multifunkčnost, své právoplatné místo. V jednom malém balíčku dostanete pláštěnku pro sebe/batoh a střechu nad hlavou. Mě se dostalo do rukou Ultra-Sil15D Nano Tarp Poncho od Sea To Summit. Hned při první příležitosti jsem ho přihodil ke své letní víkendové výbavě a vyrazil do našich Beskyd. Naštěstí, nebo bohužel (záleží na úhlu pohledu), bylo skvělé počasí, takže jsem ho otestoval pouze „na sucho“.
Pár informací od výrobce:
Hmotnosti vybavení uvedené výrobci se často od reálné hmotnosti trochu liší. Stejně tomu bylo i u Poncha, akorát opačně než bych očekával. Navážil jsem 195 gramů, což je o 35 gramů méně, než je uvedeno na obalu. Rozložený rozměr má 145 x 265 cm (3,8 m²) a ve sbaleném kompresním obalu bez problému vleze do dlaně.
Jak už to u těch nejlehčích kousků vybavení bývá, i tady se hmotnost šetří na tloušťce. Materiál je poměrně jemný a tenký, takže je potřeba zacházet obezřetně v blízkosti ostrých předmětů jako ostružiníky a podobně. Z hlediska pevnosti je ale materiál pevný a švy poctivé, takže není třeba se při vypínání tarpu vůbec obávat.
Délka pláštěnky bude optimální pro většinu uživatelů, při mých 185 cm mám vepředu od země rezervu 40 cm, což mi zajistí pohodlný pohyb. Zadní část pláštěnky je delší, protože musí zakrýt batoh a zadek zároveň, dá se ale regulovat stahováním, takže i bez batohu si po ní nebudete šlapat. Pláštěnka je vybavena plastovými cvočky, které slouží uzavření pláštěnky po stranách a stahovací kapucí s kšiltem. Kvůli obdélníkovém (po nasazení čtvercovitém) tvaru ponča, je po stranách dost volného materiálu. Někteří to řeší stahováním šňůrkou v pase. Pokud ale nechodím opravdu zarostlým lesem, nevidím v tom problém, přebytečný materiál po stranách mi vadit nebude.
Po stranách je 8 kotvících bodů (v rozích a uprostřed každé strany), které spolehlivě poslouží pro několik typů konstrukce přístřešku, záleží čistě na vašich zkušenostech a kreativitě.
Tarp pojme maximálně jednu osobu s batohem. Já jsem použil klasickou konstrukci lean-to s jedním rohem dotaženým k zemi, která mi nabídla dostatek místa a pohodlí.
Stejně jako většina tarpů, i tento se dá stavět na trekové hole. Pokud se ale zrovna nenacházím v absolutní pustině, můžu improvizovat a tarp vypnout okolními předměty, já jsem použil 2 větve. Ještě jsem potřeboval 5 kolíků a 2 šňůry. Kapuce se dá úplně stáhnout, takže zatékání přes otvor nehrozí.
V rychlosti mohu říct, že Tarpo Poncho po prvních testech zatím plní mé očekávání. Nejvíce si u něj cením chytrého konceptu, v jednom kusu vybavení dostanu hned tři důležité funkce. Největší využití vidím přes léto (případně teplejší jaro/podzim) na víkendové výlety, Tarp Pocho bude mým jediným nepromokavým oblečením, co si ponesu a zároveň mi vyřeší střechu nad hlavou. Pokud by někdo chtěl dlouhodobě cestovat čistě s Tarp Ponchem, bude se do výbavy hodit taky bivakovací vak.
West Highland Way ve skotské vysočině je jeden z nejoblíbenějších vícedenních treků v Evropě. Jak…
Číst víceTipy a doporučení na vánoční dárky ve všech cenových hladinách, kterými potěšíš všechny cestovatele, hikery,…
Číst víceVánoce se blíží a s nimi přichází i tradiční otázka, čím tento rok obdarovat své…
Číst více
Komentáře