Když v 8. století před naším letopočtem staří Řekové vyrobili první ponožky ze zvířecích chlupů, aby si zahřáli chodidla v chladném počasí, docela určitě netušili, že tím položili základy pro další praktický vynález 21. století – nepromokavé ponožky, které způsobí malou revoluci v outdoorovém vybavení. Ponožky si nachází cestu ke stále většímu počtu outdoorových nadšenců, kteří si je zpravidla hned zamilují. Otestoval jsem pro vás ponožky DexShell Running v různých povětrnostních podmínkách, abych ověřil, že opravdu splní to, co slibují.
Když jsem nepromokavé ponožky poprvé vzal do ruky, moje pocity byly rozporuplné. Připomněly mi neopren, do kterého jsem se musel navlékat na potápěčském kurzu a ten mi nebyl na těle dvakrát příjemný. Naštěstí šlo jen o první dojem a moje obavy se rychle rozplynuly. Uvnitř jsou ponožky jemné, na chodidle dobře sedí a nekloužou. Ve srovnání s klasickými ponožkami jsou pevnější a mají menší pružnost, což je dáno vlisovanou membránou. Proto je při nákupu důležité vybrat správnou velikost, aby netlačily. Hmotnost 90 gramů beru jako přijatelnou vzhledem k jejich praktičnosti a širokým možnostem využití.
Vodotěsná membrána může vyvolávat obavy, jestli jsou ponožky dostatečně prodyšné a nebudou se v nich při nadměrné fyzické zátěži vařit nohy. U DexShellu jsem rozhodně takový pocit neměl a materiál dokázal bez problému odvádět tělesnou vlhkost pryč od těla. Mám ovšem výhodu v tom, že se příliš nepotím, takže s vlhkostí v botách nemívám problém, pokud se do nich nedostane zvenčí. Nebudu zabíhat do materiálových specifikací, ty si můžete přečíst v jiném článku.
Nenechte se zmást názvem ponožek – „running“ určitě neznamená, že byste je nemohli využít na jiné aktivity. Kromě běhání se dobře hodí na turistiku, dálkové treky, běžky, kolo, ale i na venkovní práce nebo rybaření. Protože jsem minimalista, dávám velký důraz na to, aby veškerá výbava, kterou s sebou nosím, byla lehká, kvalitní, spolehlivá a hlavně univerzální. Právě univerzálnost je u těchto ponožek nedocenitelnou výhodou.
Na teplotní stupnici se model DexShell Running nachází přesně uprostřed, což ho předurčuje k nošení po většinu roku – na jaře, na podzim, v chladnějších letních dnech i v mírnější zimě. Hraniční teplota, kdy jsem se v ponožkách ještě cítil komfortně, byla 0°C. Ve větších mrazech můžete sáhnout po teplejším modelu (např. DexShell Hytherm Pro) nebo na sebe navrstvit víc ponožek, jak to dělám já – pod ty nepromokavé si obléknu ještě jedny z merino vlny.
Přestože symbolem ultralightu jsou síťované boty bez membrány, které rychle schnou a jsou většinou lehčí než jejich konkurenti s voděodolnými membránami, nepromokavé ponožky se nabízí pro využití v obou typech bot. Ani membránové boty totiž nevydrží odolávat vodě věčně, takže ponožky můžou posloužit jako druhá záchytná vrstva, která zabrání pronikání vody k chodidlům nebo alespoň prodlouží dobu, než se k nim voda dostane. Ponožky vás tak můžou ušetřit od bolavých puchýřů.
Testovat nepromokavé ponožky za slunného dne mi nedávalo smysl, proto jsem vyčkal, až se počasí umoudří a sešle na mě pořádný liják. Až do nedávna byly moje boty tím nejslabším článkem v outdoorové výbavě – voda se do nich vždy dostala jako první. Od doby, co nosím nepromokavé ponožky, už tento problém nemám.
Najednou už není tak nepříjemné jít v dešti, ve vysoké mokré trávě, nebo dokonce projít skrz potok. Když jsem ponožky testoval na Brněnské přehradě a rozhodl se místo krásné asfaltové cesty to vzít přímo vodou (mimochodem, už dlouho jsem si tak neužil procházku v ledové vodě), byl jsem příjemně překvapený. Dovnitř ponožek se dostalo jen minimum vody a celou dobu jsem měl pocit, že jsem v absolutním suchu.
Na to, jak si nepromokavé ponožky poradí s celodenním broděním ve sněhu, jsem byl zvědavý asi nejvíc. Vybavil jsem se proto sněžnicemi a vyrazil do Krkonoš. Než se mi podařilo vystoupat z doliny na hřeben, prokousával jsem se náročným terénem s těžkým mokrým sněhem. O několik set nadmořských metrů výš už byl sníh lehký jako pírko, trekové boty ale za tu dobu pěkně nasákly vodou. Situaci moc nepomohla ani Gore-Tex membrána v botách, která po pár hodinách vypověděla službu a začala pouštět vodu dovnitř.
A právě tady mě zachránily nepromokavé ponožky. Kdybych je neměl, strávil bych zbytek výletu s mokrými chodidly. Přes ponožky se voda nedostala, takže jsem mohl v suchu a teple pokračovat dál a užít si třeskutě mrazivý únorový den naplno. Další výhodou u robustnějších typů nepromokavých ponožek je, že v zimě pomáhají udržet tepelný komfort a brání rychlému prochladnutí periferních částí těla, jako jsou prsty na nohou.
Jako minimalista si ze všeho nejvíc užívám chůzi úplně naboso nebo v bosé obuvi (barefootech). A právě u barefootů jsem díky nepromokavým ponožkám objevil do té doby netušené možnosti. Většina barefootových bot není příliš vhodná do zimy a nepříznivého počasí a těch opravdu kvalitních, které by měly membránu odolávající větru a dešti, je na trhu jako šafránu.
Za normálních okolností mě v zimě v barefootech po několika minutách začnou mrznout prsty. Když je zkombinuju s ponožkami DexShell (případně ještě druhými ponožkami), doba, kdy vydržím chodit po zmrzlé zemi, se několikanásobně prodlouží. Tak jsem se odhodlal na desetikilometrovou procházku lesem při venkovní teplotě 1°C, vyzbrojený trojkombinací ponožkoboty Skinners + nepromokavé ponožky DexShell + klasické merino ponožky.
Když jsem byl v pohybu a nestál dlouho na místě, dalo se to v pohodě zvládnout. Na konci cesty jsem měl příjemný pocit nejen v nohách, ale hlavně z toho, že jsem vystoupil z komfortní zóny a zdolal další výzvu. Za předpokladu, že má člověk kvalitní výbavu, nemusí být pro milovníky barefoot turistiky zima vůbec překážkou.
Pamatuju si, jak jsem před dvěma roky na dvěstěkilometrovém Sunshine Coast Trailu v Kanadě proklínal svoje boty, které po jednom vydatném lijáku totálně promokly a za žádnou cenu nechtěly uschnout. Kůži na nohách jsem měl několik dní rozmočenou a byl zázrak, že jsem to přežil bez puchýřů a nachlazení.
Dnes už takový scénář nehrozí, protože nepromokavé ponožky udrží moje nohy v suchu a pohodlí. Nemusím se bát, že při prvním dešti nebo nechtěném šlápnutí do potoka mi bude na nohy zima. V mojí ultralehké výbavě si našly ponožky DexShell své místo. Jejich cena se může zdát vysoká, ale když zvážíte, kolik trápení při několikadenních výpravách i obyčejných krátkých procházkách ušetří, myslím si, že je to skvělá investice. Jde o věc, na kterou se může člověk spolehnout a opravdu funguje.
West Highland Way ve skotské vysočině je jeden z nejoblíbenějších vícedenních treků v Evropě. Jak…
Číst víceTipy a doporučení na vánoční dárky ve všech cenových hladinách, kterými potěšíš všechny cestovatele, hikery,…
Číst víceVánoce se blíží a s nimi přichází i tradiční otázka, čím tento rok obdarovat své…
Číst více
Komentáře