01. 06. 2024

Podpoř s námi ochranu velkých šelem

Petra Kovalčíková

Příroda nám nabízí klid, dechberoucí scenérie a možnost sledovat rozmanitost fascinujících ekosystémů. Je útočištěm nás všech výletníků, cyklistů a baťůžkářů. Se zvyšující se lidskou aktivitou v lesích a na horách je o to důležitější myslet na zachování přírodních krás pro budoucí generace, a je vcelku jedno, jestli vyrážíme na denní túru, víkendovku nebo thru-hike. Vždy bychom měli dodržovat zásady “Leave no trace” – nezanechávat odpadky, minimalizovat svůj dopad na přírodu, respektovat a chránit divokou přírodu. Výsledky svého snažení pak uvidíme nejen kolem sebe, ale i v sobě – ten dobrý pocit je k nezaplacení.

Červnová akce na podporu ochrany velkých šelem

V Graminu chceme jít ještě o krok dál a vrátit přírodě něco nazpět. Proto podporujeme organizace, které přispívají k ochraně přírody a zachování biodiverzity. A teď toho můžeš být součástí i ty!

Rozhodli jsme se, že darujeme 1 % ze všech našich červnových tržeb na e-shopu gramino.cz právě jedné organizaci, která u nás velkou měrou k ochraně životního prostředí přispívá. Touto organizací je Hnutí DUHA Šelmy věnující se ochraně vlků, rysů a medvědů v České republice. Není v tom žádná skrytá agenda, žádné vytáčky, ani komplikované podmínky. Nemusíš se o nic starat, ani neplatíš nic navíc. Stačí si u nás v červnu 2024 něco objednat a tím už pomáháš. Čím větší objednávku uděláš, tím více peněz díky tobě Hnutí DUHA Šelmy darujeme.

S Hnutí DUHA Šelmy nespolupracujeme poprvé. Už na konci roku 2023 jsme tuto organizaci finančně podpořili částkou 15 000 Kč (více o našich spolupracích a podpoře neziskových organizací se dočteš zde). Doufáme, že společně tuto částku letos ještě znásobíme!

S terénním pracovníkem z Hnutí DUHA šelmy Jirkou Labudou jsme natočili video, kde ti důležitost ochrany velkých šelem na našem území jasně, srozumitelně a na konkrétních příkladech vysvětlí. Jak se k nám velké šelmy šíří? A jaké mýty se šíří o nich? Můžeš se s nimi při svém putování českou přírodou vůbec setkat? A jak je to na Slovensku? A co dělat při případném setkání? O tom všem a spoustu dalších zajímavých a užitečných informací se dozvíš ve videu nebo v psaném rozhovoru.

Proč jsme se rozhodli podpořit Hnutí DUHA Šelmy?

Uvědomujeme si, že v poslední době je ochrana velkých šelem v naší společnosti poměrně kontroverzní téma. Navzdory tomu, nebo možná spíše díky tomu věříme, že Hnutí DUHA Šelmy potřebuje podporu, aby mohla pokračovat ve vyvracení mýtů a nepravd, které se kolem velkých šelem šíří.

Hnutí DUHA Šelmy stojí v čele ochrany divoké přírody v České republice a zaměřuje se na ochranu zde žijících velkých šelem – rysů, vlků a medvědů. Tyto druhy jsou klíčové pro udržení ekologické rovnováhy v našich lesích a jejich přítomnost je ukazatelem zdravého životního prostředí.

Činnosti Hnutí DUHA Šelmy

Hnutí DUHA Šelmy se věnuje široké škále aktivit, které vedou k tomu, abychom všichni mohli společně a hlavně bezpečně koexistovat. Zde jsou některé z klíčových oblastí, na které budou darované finanční prostředky použity.

1. Monitorování a výzkum: Detailní monitorování populací rysů, vlků a medvědů. Používání fotopastí a dalších technologií k získání přesných dat o počtech a pohybu těchto zvířat. Pořádání Vlčích a Rysích hlídek, do kterých se můžeš zapojit i ty. Výsledky výzkumu pak slouží k lepšímu pochopení chování těchto zvířat a jejich potřeb.

2. Prevence nelegálního lovu: Aktivní práce na prevenci nelegálního lovu velkých šelem. To zahrnuje spolupráci s místními komunitami, vzdělávací programy pro veřejnost a podporu legislativních opatření na ochranu těchto zvířat.

3. Osvěta a vzdělávání: Pořádání akcí a kampaní na zvýšení povědomí veřejnosti o důležitosti ochrany velkých šelem. To zahrnuje přednášky, workshopy a informační kampaně zaměřené na všechny věkové skupiny. Více si o ochraně velkých šelem můžeš přečíst i v jejich e-booku, který je zdarma ke stažení.

4. Podpora soužití lidí a šelem: Práce na projektech, které podporují mírové a bezpečné soužití mezi lidmi a velkými šelmami. To zahrnuje například konzultace a podporu chovatelů hospodářských zvířat při instalaci ochranných opatření a podporu místních komunit v jejich úsilí o ochranu přírody.

Proč je podle nás ochrana velkých šelem důležitá?

Vlk, rys a medvěd jsou v Evropě původními druhy šelem a vrcholovými predátory. Stojí tak na vrcholu pomyslné potravní pyramidy. Je nezpochybnitelné, že šelmy jako masožravci zasahují do populací divokých kopytníků, redukují jejich počet, a tím přispívají k udržování přírodní rovnováhy mezi býložravci a lesní vegetací. Velké šelmy mají vliv na jejich chování, fyzickou kondici a zdraví celých populací divoce žijících kopytníků (srnců, jelenů, divokých prasat atd.).

Díky jejich prostorovým nárokům jsou navíc při jejich ochraně hájeny i rozsáhlé oblasti s dalšími méně nápadnými či pro veřejnost méně atraktivními druhy. V neposlední řadě je důvodem k ochraně velkých šelem i otázka etická – stejně jako všechny další druhy na planetě mají právo na přežití.

Čím jsou velké šelmy ohroženy?

Všechny tři druhy velkých šelem v ČR ohrožuje především pytláctví – ilegální lov, který částečně vychází z předsudků a negativních postojů části veřejnosti vůči šelmám. Velkým problémem je také fragmentace krajiny a narušení migračních tras těchto velkých savců. Vlk, rys i medvěd jsou poměrně tolerantní k řadě forem ekonomického rozvoje, moderní dálnice a zástavba krajiny jim však brání ve volném pohybu v jejich přirozeném prostředí. Vlk a rys dokáží obývat i poměrně kulturní, zemědělskou krajinu, kde najdou dostatek potravy. Nejvíce ohroženi ničením přirozených biotopů jsou proto medvědi. Také vlk a rys mohou být ale ohroženi např. nevhodnou těžbou v jádrových oblastech jejich výskytu.

Už jsi viděl dokumentární film Život na naší planetě od Davida Attenborougha, jednoho z nejslavnějších a nejrespektovanějších vědců a dokumentaristů přírody? Pokud ne, tak to velmi doporučujeme, protože to s tímto tématem úzce souvisí.

Užitečné odkazy a další informace

Chceš se dozvědět více nebo podpořit Hnutí DUHA Šelmy napřímo? Podívej se na jejich oficiální web nebo sociální sítě:

Mimochodem, Jirka byl také hostem našeho 18. dílu podcastu Život na treku. Povídali jsme si nejen o velkých šelmách, ale i o tom, jak legálně a bezpečně přespávat v české přírodě. Jirku můžeš znát taky z našeho loňského festivalu Život na treku, jeho přednáška byla dle feedbacku jedna z nejzajímavějších a nejužitečnějších!

Za tým Gramino i neziskovou organizaci Hnutí DUHA Šelmy ti děkujeme za tvou podporu!

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Další články

Přejít na blog

×