23. 05. 2025

Jak vyčistit a vyprat batoh – praktický návod krok za krokem

Petra Kovalčíková

Batoh je základní součástí výbavy každého thru-hikera i běžného turisty. Nějaký batoh vlastní snad úplně každý. V kontextu dálkových treků a vícedenních přechodů tvoří společně se spacákem a přístřeškem tzv. „velkou trojku“ (Big 3) – nejdůležitější a často i jednu z nejdražších položek outdoorového vybavení. Kvalitní batoh, obzvlášť pokud je vyrobený z technických a ultralehkých materiálů jako Dyneema®, X-Pac® nebo EcoPack™, představuje investici, která by měla vydržet roky. Aby si zachoval svou funkčnost, lehkost a odolnost, je potřeba se o něj ale také správně starat. V tomto článku ti krok za krokem ukážeme, jak batoh šetrně vyčistit a vyprat, aby ti spolehlivě sloužil na všech dalších dobrodružstvích.

Proč a jak často batoh čistit?

Během používání se do batohu a na jeho povrch dostává prach, pot, mastnota, zbytky jídla, bláto a další špína. Sůl a nečistoty mohou postupně poškozovat vnější materiál i zipy a zkracovat životnost outdoorové výbavy. Doporučujeme proto po každém výletu batoh vyprázdnit, vyvětrat a lehce očistit případné vzniklé fleky a nečistoty. Ruční praní celého batohu je vhodné provádět podle intenzity používání – přibližně jednou za několik set kilometrů, po každém velkém trhu-hiku nebo kdykoli, když začne být batoh viditelně znečištěný nebo cítit.

Prát v ruce nebo v pračce?

Ačkoli některé batohy lze při dodržení pokynů výrobce vyprat i v pračce (záleží na velikosti, použitých materiálech i konstrukci), u ultralehkých modelů z technických materiálů to nedoporučujeme. Praní v pračce může poškodit vlákna materiálu, švy i speciální úpravy tkaniny. Všechny batohy z naší nabídky proto doporučujeme prát výhradně ručně – šetrně a bezpečně. Vždy se zároveň řiď pokyny na štítku od výrobce.

Co při praní (ne)používat

Na mytí používej pouze jemné mýdlo bez parfemace nebo speciální čisticí prostředky určené na konkrétní tkaninu, ze které je batoh vyroben. Naším největším favoritem na čištění batohů je tradiční mýdlo Jelen, Atsko Sport Wash (v balení po 500 ml a 1000 ml) a Nikwax Tent & Gear SolarWash.

Co nikdy při čištění batohu nedělat?

  • Nepoužívej agresivní čisticí prostředky, bělidla, aviváže ani prací prášky.
  • Nečisti batoh chemicky v čistírně.
  • Batoh nikdy neper ve vařící nebo vroucí vodě.
  • Nepoužívej na čištění hrubé kartáče, abrazivní houbičky a drátěnky.
  • Batoh nikdy nesuš v sušičce. 
  • Batoh nikdy nesuš v blízkosti krbu nebo u otevřeného ohně.
  • Batoh nikdy nežehli.

Jak vyčistit batoh od drobných nečistot

Pokud je batoh jen lehce zašpiněný, postačí lokální vyčištění daného místa:

  1. Vyprázdni batoh 🎒 – Otevři všechny kapsy a vytáhni veškerý obsah. Pokud je potřeba vyčistit batoh zevnitř a konstrukce to dovoluje, odstraň vnitřní výztuhy a odnímatelné části, abys mohl batoh převrátit i naruby.
  2. Oklepej a vysaj batoh 🧹 – Jemně batoh oklepej a lehce vysaj vnitřek i švy vysavačem s úzkým nástavcem, abys odstranil prach, drobky a písek.
  3. Lokální čištění 🧼 – Navlhči jemnou houbičku, měkký kartáček nebo kousek látky vlažnou/teplou mýdlovou vodou a opatrně očisti špinavá místa na batohu, včetně ramenních popruhů, bederního pásu nebo zádového panelu.
  4. Zipy 🤐 – Špinavé zipy lehce vykartáčuj, předejdeš možnému opotřebení jezdců a zubů.

Tento způsob čištění je ideální pro pravidelnou údržbu po jednotlivých výletech a trecích a zabraňuje usazování špíny, která by mohla časem materiál poškodit nebo jej trvale zašpinit.

Jak vyprat celý batoh

Pokud batoh potřebuje důkladné vyčištění, postupuj následovně:

  1. Zkontroluj štítek 🏷️ – Vždy se primárně řiď pokyny výrobce, které jsou uvedeny na štítku produktu nebo v manuálu výrobce. Ujisti se, zda je možné batoh namočit celý, nebo je potřeba některé části chránit.
  2. Vyprázdni batoh 🎒 – Otevři všechny kapsy, vytáhni veškerý obsah (včetně všech špinavých ponožek a zapomenutého trail mixu) a pokud to konstrukce dovoluje, odstraň vnitřní výztuhy a odnímatelné části.
  3. Oklepej a vysaj batoh 🧹 – Jemně batoh oklepej a lehce vysaj vnitřek i švy vysavačem s úzkým nástavcem, abys odstranil prach, drobky a písek.
  4. Předem ošetři skvrny 🧼 – Na odolnější skvrny nebo mastné fleky nanes jemné mýdlo, lehce je vyčisti kartáčkem či houbičkou a nechej chvíli působit.
  5. Připrav mýdlovou lázeň 🛁 – Dle velikosti batohu napusť vanu, větší umyvadlo nebo jinou nádobu vlažnou/teplou vodou (nikdy ne příliš horkou nebo vařící) a přidej malé množství jemného mýdla.
  6. Namáčení a mytí 🫧🧽 – Ponoř batoh do vody a jemně promáčkni všechny části. Houbičkou nebo měkkým hadříkem důkladně očisti vnější i vnitřní strany. Zaměř se hlavně na místa, která přicházejí do styku s potem – ramenní popruhy, zádový panel a bederní pás. Batoh můžeš obrátit i naruby, aby ses dostal k vnitřní podšívce.
  7. Oplachování 🚿 – Batoh důkladně opláchni čistou vodou, dokud nezmizí veškeré zbytky mýdla. Nezapomeň důkladně opláchnout jak vnitřek, tak vnější část batohu.
  8. Sušení 💨 – Mokrý batoh nejprve lehce oklepej a zavěs ho dnem vzhůru na dobře větraném stinném místě, aby voda mohla volně odkapat. Nevystavuj batoh přímému slunci ani teplu. Před dalším používáním nebo skladováním nechej batoh zcela vyschnout.

Obnovení voděodolnosti

Některé batohy jsou vyrobeny z materiálu s vodoodpudivou DWR úpravou, která se ale po několika cyklech praní nebo dlouhodobým používáním opotřebovává. Pro její obnovení doporučujeme používat impregnační přípravky k tomu určené (např. Nikwax Tent & Gear SolarProof 500 ml). Všechny tyto prostředky používej vždy podle pokynů výrobce. Impregnace se vždy nanáší na čistý batoh.

Shrnutí

Pravidelná a šetrná péče je klíčem k dlouhé životnosti tvého batohu. Po každém použití batoh vyvětrej a zbav drobných nečistot. Na důkladné praní si udělej čas vždy, když batoh začne být výrazně špinavý nebo ztrácí své vlastnosti. Pamatuj, že ruční praní s jemným mýdlem a správné sušení prodlouží životnost ultralehkých technických materiálů, a tvůj batoh ti pak bude skvělým parťákem po mnoho dalších kilometrů.

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Další články

Přejít na blog

×