17. 01. 2022

6 pozdních předsevzetí pro všechny milovníky hor

Tomáš Roztočil

Možná si teď říkáte, jestli už na předsevzetí na tento rok není tak trochu pozdě a zda vlastně podobné abstraktní plány mají vůbec cenu. V tomto článku se vás pokusím přesvědčit, že nějaká ta vize je důležitá vždy, a že právě leden či únor jsou na dlouhodobé výhledy zcela ideální. Vaše přemotivované prosincové já již totiž touto dobou mělo dostatek času na to, aby zhodnotilo, jaká předsevzetí byla realistická, a jaká půjdou zatím do šuplíku nesplněných přání. Ideální čas přijít s něčím uskutečnitelným. A o jaká předsevzetí tady půjde? No přece o ta horská a v ideálním případě i taková, která si i přes nějakou tu výzvu užijete s lehkostí a radostí. Tak se na ně pojďme vrhnout.

1

Shodit kila

Ne, tady výjimečně nejde o trest za zhýralosti vánočních svátků – nějaké ty tukové zásoby se přece na zimu hodí a v létě na dlouhých trecích, jako když najdeš… Kila se ale přece jen shazovat budou. A kde? No přece na zádech.

Až se budete balit na svůj první letošní trek, tak se v první řadě zamyslete nad tím, co na svých výpravách doopravdy potřebujete, a co naopak zůstává jako mrtvá a nikdy nevyužitá váha po celou vaši cestu v batohu. Tím to ale nekončí. Jakmile vám zbyde redukovaná kupička toho nejdůležitějšího vybavení a oblečení, tak víte kde přesně kila shazovat!

Zamyslete se, co z vaší tzv. “velké trojky” (spacák, batoh, stan či tarp) by si nejvíce zasloužilo modernizaci a nebojte se do sebe trochu zainvestovat – nové vybavení se vám odmění lehčím krokem a často i větším pohodlím.

Více tipů na odlehčení výbavy na hory najdete i v jednom z našich předchozích článků, ale za sebe musím říct, že v posledním roce mi největší radost udělal nový péřový spacák Cumulus Panyam 450 a batoh Granite Gear Crown 60.

Například takový ultralehký stan pro dvě osoby <a href=httpsgraminoczproduktbig agnes tiger wall ul2 solution dye>Big Agnes Tiger UL2<a> má jen lehce přes kilo
2

Do neznáma

Naše kotlina je sice příhodně lemována jedním pohořím za druhým, ale mnozí z vás jistě uznají, že jejich kapacita byla už během pandemie opravdu na hraně. Zejména populární místa a nejvyšší hory jednotlivých českých pohoří i dnes připomínají o víkendech a v sezóně spíše Václavák. S davem přichází i zásadní problém – nejen, že si na přelidněných hřebenech neodpočinete, ale v první řadě hory náporem turistů doslova trpí.

Pokud si tedy na horách chcete užít více samoty a navíc přispět zmírnění dopadů overturismu, zkuste si dát předsevzetí, že alespoň jednou za čas vyrazíte do neznáma. Co se takhle místo profláklé turistické atrakce vydat o kopec, hřeben, nebo dokonce pohoří dál – možná tam nenajdete vychlazenou kofolu, ale o to více toho objevíte a hory si užijete naplno. Pokud máte tu možnost, tak do kopců zkuste vyrážet mimo víkend. Sami uvidíte, jak se vám hory odvděčí.

Súľovské skály na podzim rozhodně doporučujeme Nicméně jedině přes týden
3

Beze stop

Přiznejme si to – nejraději bychom všechnu tu přírodu a hory měli jen pro sebe. Probudit se zachumlaní ve spacáku někde rovnou na hřebeni, posnídat, uvařit si kávu na ohni a vyrazit vstříc neznámu. Jenže realita dnešní horské turistiky je neúprosná a stejnou idylku si představují miliony lidí po celém světě.

Při plánování svého dalšího dobrodružství se proto zkuste zamyslet nad tím, jak svůj otisk v krajině co nejvíce minimalizovat, aby zůstala zachována v co možná nejvíce původním stavu i pro ostatní milovníky přírody. Snažte se držet zásad Leave no Trace – pečlivě vybírejte místo ke spaní, zvažte pořízení toaletní lopatky, a k ostatním trekařům buďte vždy ohleduplní. Teprve s respektem k přírodě i ostatním lidem, co si do ní chodí čistit hlavu, si všichni užijeme hory naplno.

Buďte na kopcích brzo ráno nebo i pozdě navečer a užijte si těch nejlepších momentů
4

Do deště

Obloha bez mráčku, dvacet stupňů nad nulou, lehký vánek… to jsou samozřejmě podmínky, které si obzvlášť na delších trecích přejeme všichni. Až ale budete příště vyrážet na hory a po krátkém prolistování předpovědi zjistíte, že vás čeká místo pochodu spíše canyoning, tak ještě neházejte batoh do žita – přibalte nějaké ty nepromokavé vaky navíc, natáhněte nepromokavé ponožky a vzhůru do kopce! Jo a ještě si přečtěte článek od Martina Bence o dlouhých trailech v dešti na našem blogu, byly na něj skvělé ohlasy.

Propršené treky mají často tu výhodu, že jste v horách sami, a navíc vám dodají motivaci na stejné místo vyrazit znovu (už jen kvůli těm výhledům ztraceným v mlze). Bez veškeré ironie – dejte výpravám v dešti šanci – naučíte se toho spoustu o svém vybavení a nakonec se domů vrátíte s úsměvem. Takže další předsevzetí do nového roku je vyrazit ven za každého počasí!

S partou se to hlavně v dešti lépe táhne
5

Na kolo

Kromě klasické pěší turistiky zkuste letos dát šanci i kolu. Z kokpitu horského kola či gravelu mají hory zase úplně jiné kouzlo – díky nesporným fyzikálním výhodám cyklistiky vás bicykl dokáže za jediný den přenést přes celé pohoří a zejména v českých luzích a hájích vám umožní během víkendu prozkoumat oblasti, které byste pěšky obcházeli i několik týdnů.

A že se vám nechce tahat s tankem obtěžkaným velkými cyklistickými brašnami? Na ně můžete v klidu zapomenout a pustit se po hlavě do minimalistického bikepackingu, který vašim cyklotoulkám teprve dodá ten správný nádech dobrodružství. Pokud do toho půjdete a jste úplní začátečníci, určitě mrkněte na náš článek jak začít s bikepackingem.

Po pořádných sjezdech se sice budete cítit jako naklepaný řízek dle nás to ale stojí to za to
6

A hlavně na hory

To nejdůležitější na závěr: Ať už si předsevzetí dáte jakékoliv, hlavně se na horách v čerstvě načatém roce pokuste strávit ještě více času než loni. S čistější hlavou, spokojenějším tělem a zásobou nezapomenutelných příběhů vám v každodenním životě bude zase o něco lépe.

Tak ať to jde!

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Další články

Přejít na blog

×