Vagabundi na cestách

Je třeba vůbec Lubu a Banána představovat? Šílenější dvojici dobrodruhů by člověk hledal hodně dlouho. Kam můžou, tam chodí pěšky, a do toho si vymýšlejí spoustu bláznivých výzev.

Vagabundi na cestách | Luba a Banán

Vagabundi, neboli celými jmény Lubomír Svoboda a Roman Vojvodík (kterému už dnes nikdo neřekne jinak než Banán), jsou na cestách téměř nepřetržitě od své plnoletosti. O dobrodružství opravdu nemají nouze a o své zážitky se s lidmi dělí především skrze svůj YouTube kanál. Pěšky přešli Českou republiku (kromě jiného i bosky), Evropu a teď jsou na cestě přes půl planety. Když jsme začátkem roku 2022 před jejich zatím nejdelší cestou zjistili, jakou akci plánují, hned jsme věděli, že chceme být u toho a podpořit je. Kluci jsou navíc stejně jako my z podhůří Beskyd.

Kde je najdeš?

Jaké jsou jejich největší cestovatelské úspěchy?

 

2022 Pěšky přes půl planety 20 000+ km
Nejdelší a nejbláznivější cesta. V létě vyšli z indonéského Bali směrem na západ. Cesta stále pokračuje a kluci odhadují návrat domů v roce 2026.

2022 Mont Blanc (4 809 m n.m.) do 24h
Je možné vyšplhat na nejvyšší horu Alp bez pořádné aklimatizace? Banánovi s kamarádem se to povedlo. Luba nakonec zůstal těsně pod vrcholem. Chceš vědět a vidět z této cesty víc? Koukni se na jejich video.

2021 Camino de Santiago 700 km
Jak nejlépe strávit několik volných týdnů s kamarády? Camino je vždy dobrá volba. Vagabundi chytře zvolili start v Pamploně, aby po cestě procházeli kolem slavné fontány s vínem.

2021 Na dětském kole přes ČR 500 km
Luba měl doručit 2 kamarádům rozpustný nápoj TANG. Kamarádka bydlí v Praze a druhý kamarád v Českých Budějovicích. A protože vlaky jsou nuda a pěšky se mu zrovna nechtělo, tak nakonec vyrazil z Valašska na dětském kole.

2021 Pěší závod přes ČR 570 km
Kluci si položili životní otázku: „Jaké by to bylo, kdybychom se postavili proti sobě?“. Otázku jim zodpověděl 8denní závod plný bolesti. A jak to nakonec tedy všechno dopadlo? Podívej se na jejich YouTube video.

2020 Pěšky z Ruska domů 700 km
Za covidové pandemie se v létě na chvíli otevřely hranice. Lubu už svrběly nohy, a tak se narychlo a téměř neplánovaně vydává z ruského Kaliningradu pěšky domů. I o tomhle dobrodružství vznikly hned dvě videa na YouTube (první část a druhá část).

2019 Bosky přes ČR 330 km
Luba na festivalu v jižních Čechách ztratil boty. A tak si řekl, že půjde na druhou stranu republiky pěšky. A bez bot. I tato barefootová výprava je zvěčněna na videu.

2018 Pěšky na Saharu 6600 km
Legendární 8měsíční “štreka” do Maroka, která tehdy teprve 19letým klukům dala cenné zkušenosti a úplně překopala jejich představu o budoucnosti. „Takhle už chceme žít napořád.“ Představa normálního života se pro ně stala absurdní. A vznikl z toho téměř hodinový dokument, na který opravdu stojí za to se podívat!

2017 Pěšky k moři 1000 km
Přesně 30 dnů šlapali kluci po vlastní ose ke Středozemnímu moři. Cestu zakončili v zábavním parku, kde 2 dny jezdili na horských dráhách. Moře totiž byla nuda…

 

Jaké jsou jejich oblíbené produkty, které mají nyní s sebou na cestě přes půl planety?

1. BATOH – HMG Southwest 40 a HMG Unbound 40

2. STAN – Big Agnes Tiger Wall UL2 Solution Dye

3. SPACÁK/QUILT – Warmpeace Viking 300

4. KARIMATKA – Therm-a-Rest Z Lite Sol

5. VAŘIČ – EMO Outdoor lihový vařič a na plyn MSR PocketRocket® Deluxe

6. HRNEC – TOAKS Ultralehký titanový hrnec 750 ml

7. TREKOVÉ HOLE – Yate Carbon Trek

8. VODNÍ FILTR – Katadyn BeFree 1L

9. OSTATNÍ NEZBYTNOSTI:

Kde si o nich můžeš přečíst nebo poslechnout více?

×