07. 01. 2020

Testováno: batoh Montane Trailblazer 30

David Czempka

Začátkem minulého roku Montane představil novou řadu batohů Trailblazer, která už mnohem více zapadá do jejich stylu #furtherfaster. Batohy cílí na jedince, kteří se rádi pohybují v terénu svižnějším tempem a potřebují mít vše neustále pěkně po ruce. To nás přirozeně hned zaujalo. Batohy vyšly rovnou ve třech verzích v 44, 30 a 18 litrovém provedení a disponují řadou vychytávek. Díky násobně nižší ceně oproti jiným batohům osloví také širší publikum. Nabízí se ale otázka, čekají nás kvůli tomu nějaké kompromisy?

Třicítka

Na první pohled vypadá jako hybrid mezi ultralehkým batohem (klokaní kapsa na zadní straně) a běžeckou vestou (kapsy na ramenních popruzích). Svým objemem 30 litrů mě batoh sváděl hlavně na víkendové přechody. Jaká byla skutečnost a jak se v terénu osvědčil?

1

Hmotnost k objemu

Batohu jsem navážil přibližně 830 gramů, což je k objemu 30 litrů poměrně hodně. Je to především daň za nastavitelný zádový systém, levnější (těžší) materiály a řadu vychytávek. Rozhodně se tedy nejedná o batoh, který bychom mohli označit jako ultralight. Vyšší hmotnost zde ale tolik ‘’nebolí’’, protože i kompletně naplněný batoh bude mít mezi 5-8 kg, což je stále hodně komfortní váha.

2

Pohodlí

Nastavitelný zádový systém vám umožní posouvat ramenní popruhy nahoru a dolů, takže si batoh přizpůsobíte na svou délku zad. Značně vám to usnadní výběr a na komfortu je to skutečně znát. Batoh nemá vnitřní kovovou výztuhu, ale pouze zádový panel, který zajišťuje, aby vás jeho obsah nijak netlačil do zad. Dobře polstrované široké ramenní popruhy a bederní pás vás krásně obejmou a při pohybu vše skvěle sedí. Pomocí balančních popruhů si můžete náklad ještě přiklonit/odklonit k těžišti těla dle potřeby. 

Batoh se nese opravdu dobře, za to je potřeba výrobce rozhodně pochválit. Pokud si vše dobře připevníte a zabráníte otravnému štěrchání malých předmětů, bude komfortní i a na pobíhání.

3

Vychytávky

Asi největší radost mi dělala klokaní kapsa na zadní straně, do které se bez problému vešla teplejší péřovka nebo nepromokavá bunda s drobnějšími předměty. Její materiál je pružný a zároveň dostatečně odolný, aby se hned nevytahal a něco vydržel. Ze stejného materiálu jsou i všechny ostatní vnější kapsy batohu.

Víko batohu nelze nijak nastavovat nebo ho odepnout, na straně zad je pevně spojeno s batohem a sepnutím s přezkami po stranách se batoh zavře. Na vnější straně víka je strečová kapsa, která je dostatečně prostorná, aby pojala všechny maličkosti, které s sebou běžně máte (čelovka, lžíce, lékárnička, kartáček,..). Druhou kapsu víka naleznete na jeho vnitřní straně, ta se hodí na věci, které nebudete používat tak často, ale stejně je musíte mít. (klíče od baráku a auta, doklady…)

Než se dostanete do batohu, musíte ještě přes ochrannou vložku. Systém otevírání je poměrně intuitivní, stačí uchopit obě strany a zatáhnout. Napříč vede ještě popruh s přezkou, který pomůže kompresi obsahu batohu, když je plný.

Kapsy na ramenních popruzích jsou ideální na mobil, peněženku, kapesníčky a podobně. Já jsem je chtěl využít hlavně na bežecké soft flašky. Zprvu to vypadalo, že tam láhve prostě nevlezou. Po chvíli se ukázalo, že jsem se jen málo snažil. I když to je na chlup, s trochou preciznosti to jde. Lepší je z láhve trochu upít, pak to jde mnohem snáz. Hrudní popruhy, které jsou hned vedle ramenních kapes si můžete klidně odepnout a nechat je doma, pokud je nevyužíváte.

Poměrně netradičně jsou tvořeny kapsy na bederním pásu. Ty sahají od boků až dozadu k samotnému tělu batohu. Kvůli jejich délce a strečovému materiálu je klidně naplníte skladkostmi na celý víkend. Malou nevýhodou je, že jsou položeny dost vzadu, takže na obsah nevidíte a musíte přibližně vědět, kde co máte. 

Mezi samotnou kapsou a batohem je prostor pro malou láhev, na kterou si ale musíte udělat prostor. Pokud totiž batoh plně nacpete, láhev tam už nestrčíte.

Tělo batohu je v dolní části spíše užší a směrem nahoru se rozšiřuje. Uvnitř najdete poutko, přepážku pro hydrovak a samozřejmě otvor pro vyvedení hadičky ven. 

Kompresní popruhy po stranách pomůžou snížit objem poloprázdného batohu, takže přijde vhod třeba jen na svačinu a oblečení navíc, když ve dvou vyrazíte na jednodenní výlet.

Nechybí zde ani gumičky pro připevnění trekových holí nebo <a rel=noreferrer noopener href=httpsgraminoczwp contentuploads202001daisy chainjpg target= blank>daisy chain<a> pro případné umístění vlastních lanek
4

Odolnost

Na tělo batohu je použita dostatečně odolná 70 denier tkanina. Pro jistotu je ale spodní část, která je při pokládání batohu v kontaktu se zemí, posílena odolnější 210 denier tkaninou. Strečový materiál je většinou jedna z prvních věcí, která začne odcházet. Nevypadá to ale, že to bude případ tohoto batohu. Pružný materiál použitý na většinu kapes je poměrně robustní.

Po více než čtvrt roce aktivního používání batoh vypadá stále jako nový a žádné jeho oblasti neprokazují opotřebení. Jeho dlouhodobé zatěžování bych doporučil max do 8-9 kg. Popravdě, o moc více byste do něj stejně nedali, ledaže byste do něj nalili olovo. Na straně odolnosti se žádných kompromisů obávat nemusíte.

(Ve zkratce, denier je jednotka vyjadřující tloušťkou jednotlivých nití (vláken)).

Závěr

Třicítka se mi potvrdila jako ideální volbou na víkendové přechody na 1-2 noci. Batoh s přehledem pojal Quilt 450NeoAir XLiteSTS Tarp Poncho, jídlo, oblečení na spaní a pár drobností. Na víkendy jsem vaření nebral, objemově by ale batoh ještě nějaký menší vařící set snesl.

I když osobně preferuji konstrukčně jednodušší batohy, Trailblazer 30 si získal mou oblibu především kvůli pohodlí a možnosti nastavit si ho přesně dle svých potřeb. Pokud vás už na víkendy nebaví tahat poloprázdnou padesátku, zkousnete trochu vyšší hmotnost a chcete pohodlný batoh za rozumnou cenu (1850 Kč), Trailblazer 30 bude správnou volbou.

Dostupné v našem eshopu

Komentáře

2 komentáře: “Testováno: batoh Montane Trailblazer 30”

  1. Ahoj, je batoh upraveny i proti desti? Chceme jit prvne Stezku a mame hlavu zamotanou z premiry informaci co s sebou a tak. Budu vdecna za kazdou radu. Muz chce batoh 50, v Decatlonu si nevybral, nedokázal se rozhodnout. Ja asi 30. Tenhle testovany by byl asi pro me. Hadam, ze unesu max 6 kg, vim, nic moc. Nalozeno bude mit nejspis manzel, ale kvuli kardiostimulatoru ne každý batoh je vhodny- tlaci popruhy na “budík”. Mate prosim i s timto zkusenost?
    Moc dekuji, mate vytecne reference❤️ Taťana

    • Ahoj Taťáno, děkujeme za komentář. Pro konzultaci s výběrem bude nejlepší zavolat, případně napsat email, ať můžeme doporučit batoh přesně na míru. Díky a krásný den, Monika z Gramina

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Další články

Přejít na blog

×