Na co filtr? Stačí si dát ráno štamprli, abych se nepo**** a je klid. Takhle nějak jsem ještě pár let zpět přistupoval k filtraci vody. Je pravda, že si nevybavuji, že by mě nějaká voda někdy nelidsky prohnala, ale poté, co jsem začal outdoor vybavení řešit trochu víc, zaujal vodní filtr pevné postavení v mé výbavě.
Svůj první filtr jsem si pořídil až (v roce 2019) v Americe před startem PCT, a byl to Sawyer Squeeze. Tehdejší cenovka okolo 30 dolarů, dlouhá životnost a mechanický princip, kdy nepotřebuji nic dobíjet, byly jasnou volbou. Teda, ještě tu byla verze Mini, ale jak spousta hikerů říká – Sawyer Mini byl vytvořený jen proto, aby sis pak koupil ještě Squeeze. A je pravdou, že to většina vlastníků potvrzuje. Mini se hodí primárně jako rezervní filtr do oblastí, kde úplně nepočítáte s častým filtrování. Na každodenní vodní dýchánky to ale úplně není, pokud nechcete zešedivět nebo si vzít o týden delší dovolenou.
Sawyer Squeeze můžeme vidět za oceánem u většiny hikerů. Prodávají se různá balení s fičurami na čištění a doplňky jako je síťka na pověšení, nástavec pro vodovodní kohoutky nebo plastové lahve. Ty jsou za mě jedny z nejhorších, které můžete zvolit a určitě doporučuji místo nich koupit láhev od značky CNOC. Ušetříte si nervy při nabírání vody a dokážete ji nabrat i z mělkých nebo špatně přístupných vodních zdrojů, a to především díky dvojímu uzávěru – jeden klasický PET na našroubování na filtr a druhý velký, kterým otevřete celou láhev (úplně stejně jakou u hydrovaků v běžeckých vestách). Široký uzávěr může sloužit jako taková skluzavka. Jednoduše řečeno, když je někde malý čůrek vody a s lahví se tam těžko dostanete, stačí tuto skluzavku položit do „proudu“ a přistavět láhev, která se díky tomu začne pomalu plnit. Detail, ale využil jsem to už 100x.
Samotný filtr je pak sázka na jistotu. V Americe jsem potkal pár lidí, kteří filtraci šidili a nedopadli dobře. Bakterie nebo jiné patogeny dokáží slušně znepříjemnit dovolenou a střevní problémy hluboko v horách, kdy člověk nemá energii pořádně ani ujít pár kilometrů, fakt nechceš.
Na Sawyeru mně trochu vadily tři věci. Jedna je složitější čištění v přírodě. Filtr se postupně zanese a je potřeba ho očistit zpětným proplachem. K tomu je potřeba nosit speciální stříkačku (bývá součástí balení) nebo skladnější a lehčí nástavec pro připojení PET lahve. To je pochopitelné, ale i při pravidelném čištění postupně průtok slábne a je potřeba počítat s tím, že po pár měsících každodenního používání budeš potřebovat na filtraci 2x tolik času.
Druhá věc byla těsnění ze šroubovací strany. Bílý silikonový kroužek občas vypadával, takže bylo potřeba si ho hlídat a hlavně neutáhnout závit moc, ale ani málo. V obojím případě pak začal spoj trochu prokapávat a potenciálně infikovaná voda mohla proniknout do čisté láhve.
Poslední věc, se kterou je nutné počítat, je, že filtr ze šroubovací strany nemá žádnou krytku. Kromě výše zmíněného vypadávání těsnícího kroužku, se vám mohou dostat do filtru nečistoty i po čas hikování (hlavně pokud ho máte v zadní síťce a házíte při pauzách batoh na zem), ale především můžou postupně vytéct ještě zbytky vody a to i přesto, že jste filtr dobře vytřepali. V zimě je dobré filtr chránit před mrazem, tzn. schovávat pod bundu nebo do spacáku, aby v něm voda nezamrzla a nepoškodila membránu. A tady nastává ten problém, vždy myslete na to, dát filtr do nějakého ziplocku nebo čehokoliv nepromokavého, jestliže ho dáváte přímo do batohu nebo v noci do spacáku. Pokud tak neuděláte, můžete následně najít loužičku přesně tam, kde nechcete.
Za mě je tento filtr ideální volbou na treky dlouhé x měsíců (PCT, CDT, …) díky své dlouhé životnosti. Přefiltrování 3 000 000 litrů vody bude hledat těžko konkurenci, i když si myslím, že číslo je to velmi nadsazené. Mně se přeci jen filtr po pár letech odporoučel, ale to asi i vinou špatného skladování, a tak jsem začal koukat po novém.
Válka na Ukrajině promluvila i do světa outdooru a řada produktů putovala ve sbírkách přímo na frontu. Mezi nimi byl postihnut i segment filtrace. Z mechanických filtrů tak na jaře byl k sehnání prakticky jen Katadyn BeFree. No a vzhledem k tomu, že odjezd na Madeiru se nezadržitelně blížil, nebylo co řešit.
Tento filtr je za mě ideální volbou do lokalit, kde je hodně vodních zdrojů a nepředpokládá se, že budeš filtrovat moc vody do zásoby. Prostě nabereš, zašroubuješ, jdeš a piješ rovnou z lahve. Osobně bych řekl, že je to spíš filtrační láhev, díky širokému uzávěru je kompatibilní jen s originálními lahvemi od daného výrobce. Ovšem na Madeiře to bylo přesně to, co chceš. Když si nejsi jistý vodním zdrojem, nabereš litrovou láhev a jakmile narazíš na kvalitnější zdroj, dotankuješ do plnejch zbylé prázdné flašky. Udávaná životnost 1000 litrů předurčuje tento filtr spíše na sezónní a kratší výlety.
Láhev může být při intenzivním, dlouhodobém a nešetrném zacházení kamenem úrazu. Naopak membrána filtru je neustále krytá, protože je filtr celou dobu našroubovaný na lahvi. To má výhodu v tom, že se tento filtr snadněji čistí.
Na podzim jsme se chystali do Jordánska, kde jsme s filtrací počítali ve velké míře a chtěli co nejrychlejší a nejodolnější filtr. Už na jaře jsem pokukoval po Platypus QuickDraw Microfilter. Jak jsem už zmiňoval, nebyl skladem. Osud tomu chtěl a spolupráce s českým distributorem také, že jsme tyto filtry na cestu do Jordánska nakonec dostali. Ano, někdo řekne, že nebudu příliš objektivní, ale za mě tomuto filtru nejde moc věcí vytknout. Snad jen udávaná životnost 1000 litrů z něj dělá záležitost pouze na jeden pořádný thru-hike. Na druhou stranu jsem Sawyer měnil také řádově někde kolem 1000 – 2000 litrů.
Nejvíc mě baví celková uzavíratelnost filtru, krytka je z přední i zadní strany. Můžete tedy filtr už doma propláchnout, aby membrána nasála vodu (suchá membrána = pomalý průtok) a průtok byl na treku silný hned od první vteřiny a nemusíte se bát, že se vám někde něco vylije. Celkově je průtok oproti Sawyeru větší, ale počítejte, že i tak si časem počkáte o něco déle. Zadní strana navíc nabízí dva závity, z vnitřní strany na standardní PET láhve a z vnější na láhve od Platypusu. K čištění pak nepotřebujete stejně jako Katadyn BeFree žádnou speciální fičuru, stačí do čisté láhve nalít čistou vodu, nasadit filtr a proštěrchat.
Platypus QuickDraw Microfilter se dá pořídit buď rovnou s plastovou lahví se širším hrdlem, nebo samostatně, a pak můžete dokoupit soft lahve od Platypusu.
Na trhu nalezneme celou řadu filtrů, ať už větších, či menších, mechanických, nebo na bázi UV světla. Mechanické filtry vám zpravidla neodstraní viry, nehodí se moc do oblastí s velmi kontaminovanou vodou. Tam bych osobně doporučil kombinaci mechanického a následně UV filtru. Nebo takhle.. tam bych nedoporučil pít vodu z jasně znečištěných zdrojů vůbec. Filtry nejsou všemocné, ale dokáží dost ulehčit život na trailu. Vždy přemýšlejte, z jakých zdrojů vodu berete, zda nad údolím není čerstvě pohnojené pole nebo dobytčí exkrementy. Pokud není vyloženě krize, používám jednoduché pravidlo a nabírám vodu pouze tam, kde bych si to ve finále troufl i bez filtru. Celý článek berte jako mé osobní postřehy, co vyhovuje mně, nemusí vyhovovat vám.
Tádžikistán, jedna z nejhornatějších ⛰️ zemí na světě, stále nabízí mnoho neprobádaných zákoutí.
Číst víceChození po horách, trampování a čundráctví má u nás v Česku dlouholetou tradici a v…
Číst více6 tipů, jak se o nafukovací karimatku starat tak, aby se prodloužila její životnost a…
Číst více
Komentáře