Znáte to, jednou za čas nastane doba, kdy je potřeba staré vybavení nahradit novým. Pokrok nezastavíš a od poslední koupě se všechno posunulo na úplně jinou úroveň. Samozřejmě vždy chcete pořídit co nejlépe, takže je potřeba se seznámit s tím, co nového je aktuálně na trhu.
U nás tenhle moment nastal před cestou na Island, který se vyznačuje silným větrem a nestálým počasím. Noční teploty zde v blízkosti ledovců klesají až do mínusu i v průběhu léta a to jsme plánovali jít přes vnitrozemí, kde je vše ještě o trochu horší. Naše staré spacáky byly buď těžké a neskladné, nebo nedosahovaly požadovaného tepelné komfortu. Rozhodli jsme se investovat a na výběru si dali opravdu záležet, protože kvalitní spánek je zkrátka základ!
Naší hlavní prioritou při výběru byl – sbalený rozměr, hmotnost a výkon. Po menším průzkumu dostupných značek spacáků u nás vyhrál Cumulus, který vyhověl většině našich požadavků. Vysoce kvalitní husí peří a lehké materiály, nabízí skvělý výkon, přičemž hmotnost s velikostí zůstávají minimální. Oproti některým výrobcům se s cenou drží v opravdu přijatelné hladině. Nakonec jsme rozhodli pro Liteline 400 (od roku 2018 je ještě vylepšený) a Quilt 450, oba s univerzálním komfortem kolem nuly, na Island perfektní.
Spacáky nám dorazily ve velkém síťovém pytli, který je určený pro skladování doma. Spacák by se neměl zbytečně skladovat kompresovaný, je lepší mu nechat možnost se aspoň částečně nafouknout (nabrat loft), prodlužuje to jeho životnost. Po vybalení nás hned překvapil vysoký loft polského husího prachového peří s plnivostí 850 cuin, které je použito v obou modelech. Oba jsou konstruovány z lehkého, ale odolného materiálu Pertex Quantum s DWR úpravou (trvalá vodoodpudivá vrstva). Tu jsme měli možnost otestovat hned první noc při spánku pod hvězdami. Ráno nás překvapila slušná dávka rosy, ale všechna voda zůstala na povrchu a DWR úprava zafungovala na výbornou. Stačilo ji pouze setřepat a spacáky chvíli vysušit na slunci.
Prvních pár dnů jsme celkem bojovali s natlačením našich spacáku do skladovacích vaků, skoro jsme se i báli, že někde něco poleví. Peří si po pár nocích na změny objemu zvyklo a vše už šlo hladce.
Jak už to u péřových produktů bývá, peří se tlačí ven. I z našich spacáků občas vylezlo nějaké to pírko. Člověk má potom pocit, že jeho spacák ztrácí na tepelném komfortu, to ale nehrozí. Jeden gram prachové peří totiž obsahuje mezi 500–1000 maličkých peříček (podle velikosti) a naše spacáky jsou naplněny 400 a 450 gramy prachového peří. Takže v každém je minimálně 200 000 kusů.
Davidovy zkušenosti z používání: „Už dlouhou dobu jsem si chtěl pořídit nový spacák, až se mi nakonec dostal do rukou spacák od polské firmy Cumulus, konkrétně model Lite Line 400. Mé priority se v průběhu několika let změnily a před cestou na Island, byl ten pravý moment nahradit můj starý model (Husky Dinis) novým.
Spacák váží 755g a co se týče velikosti, vleze i do menšího batohu. Ve stuffsacku zabírá rozměr 25x17cm a objem 5,7 litrů. Materiál Pertex Quantum (35 g/m²) použitý na vnitřní i vnější konstrukci je opravdu lehký a velmi příjemný na dotek. Na povrchu má DWR voděodpudivou úpravu a je větru odolný.
Jak už samotný název říká, spacák je naplněný 400 gramy prachového peří. Na přechodu jsem většinou spal v podvlíkačkách, triku z merino vlny a zimu jsme nepocítil ani jednou. Konstrukce komor je trapézová a měla by zabraňovat vytváření studených míst na styku dvou komor. Plnění komor je 60% nahoře a 40% dole. Tato kombinace mi docela vyhovovala, jelikož se večer neustále vrtím a přetáčím. Obávám se, že kdybych měl na zádech náplně o něco méně, tak mi takové teplo nebude. U mého předešlého spacáku se mi stávalo, že když jsem se přetáčel, slehlé a méně naplněné komory se mi dostaly nahoru. Vůbec jsem si to v rozespalém stavu neuvědomoval, ale po chvíli mě probudil chlad.
Spacák je vybaven 170 cm dlouhým YKK zipem, který se snadně ovládá jak zevnitř, tak i venku. Je rozšířený, aby nedocházelo k otravnému zadrhávání látky do jezdce zipu. Zip fungoval opravdu skvěle. Pokud cestujete se svou drahou polovičkou, tak určitě oceníte možnost spojení dvou spacáků dohromady. Je potřeba si ale pořídit spacáky s opačnými zipy (pravý/levý).
Z prvu jsem se trochu bál, že vzhledem k váze spacáku, se výrobce musel uchýlit k velmi úzkému provedení. Už první noc jsem zjistil pravý opak. Mám 183 cm, 77 kg a ve spacáku jsem se vrtěl, přetáčel a posouval velmi pohodlně. Spacák má na délku 202 cm a je vhodný pro osoby do 185 cm (na dotaz je výrobce schopen vyrobit i delší nebo širší).
Pro poklidný spánek se potřebuji opravdu odizolovat od okolního světa, proto s sebou vždy nosit pár špuntů do uší. Vnitřek spacáku má všitou jednu malou kapsu, která právě pro tohle ideální. Vejde do ní i telefon, peněženka nebo vodní filtr Sawyer, který jsme občas schovávali před mrazem.
Mám rád když se můžu do spacáku zakuklit, jako housenka do kokonu, a přesně to mi LiteLine 400 nabídl. Vrch kapuce se dá stáhnout a vytvoříte si tak místo jen na nos a pusu. Kolem krku je spacák vybaven límcem, který zabraňuje úniku tepla ven. Do kapuce jsem si dával mikinu jako polštář a přesto jsem neměl problém kapuci dotáhnout tak, ať se cítím pohodlně. Na hlavu jsem si pak ještě nasadil šátek (tunel), který jsem si přetáhl přes oči a vytvořil si tak ideální podmínky pro spaní.
Kvalitní spacák rozhodně nepatří mezi nejlevnější záležitosti, je to ale něco, co vám zajistí kvalitní spánek a při správné údržbě vydrží roky. Věřím, že pro ty, co tráví venku více než jen pár nocí v průběhu léta, je kvalitní spacák skvělou investicí. Na Islandu, kde je vysoká vlhkost, silný vítr a slušná zima i v průběhu léta, se mi Lite Line 400 opravu osvědčil. Spolu s mojí Neoair Xlite od Therm-a-Restu, tak tvoří opravdu lehký a skladný balíček, který mi zajistí komfortní spaní v přírodě až do teplot okolo -8°C.“
Quilt je další možností, jak oproti klasickému spacáku ušetřit ještě pár gramů a místa navíc. Šáhne po něm pravděpodobně jen ten, co řeší opravdu každý gram. Nemá kapuci a na zadní straně je od poloviny stehen nahoru otevřený (jednoduše tam má díru). Zbavil se neefektivně využitého peří, které když se slehne, tak neplní svoji funkci a tolik nehřeje. U quiltu je důležité mít dobrou karimatku, která zajistí, že vám nebude zima od země. Místo kapuce si jednoduše nasadíte čepici.
Koncept quiltu se mi zamlouval, tak jsem se rozhodl, že ho otestuji v praxi. Další fakt, který mě přiměl se pro něj rozhodnou na místo Liteline 400 je, že má o 50 gramů peří více a celkově je ještě o 70 gramů lehčí. Díky většímu množství peří v horních komorách má tedy lepší tepelný komfort. Celkovou hmotnost jsem navážil 696 g (stuffsack 13 g, quilt 683 g), výrobce udává 686 g (pravděpodobně bez stuffsacku).
U quiltu je potřeba si zvyknout na spoustu nových věcí. Asi největší novinkou je ovládání spletenice gumiček, pomocí kterých se quilt připevňuje ke karimatce. Gumičky mají udržet quilt základní poloze (otvorem na zádech směrem dolů) při tom, co se člověk otáčí. Většinou se připevňují do tvaru X.
Dalším velkým rozdílem oproti klasickému spacáku je to, jak se do něj leze. Do quiltu je potřeba se nasoukat a natáhnout ho na sebe.
Po několika nocích sem si ale na novou rutinu zvykl a později jsem to ani nevnímal. Můžete vyzkoušet více způsobů upevnění, mě zatím nejvíce vyhovovala krátká gumička dole a zbylé dvě do tvaru X.
Quilt mi padnul skvěle a ani přes mých 185 cm a téměř 90 kg, mi nebyl nepohodlně těsný. Za krkem se dá zapnout a stáhnout, aby teplo neutíkalo ven.
V noci se celkem vrtím a střídám polohy na boku nebo na zádech. Několikrát se mi stalo, že při otočení mi volný otvor quiltu zůstal na zádech, což bylo nepříjemné. Proto jsem si při točení musel quilt přichytit a otočit se jenom v něm.
Abych quilt ochránil proti dešti a vlhkosti, měl jsem ho v nepromokavém vaku. Používal jsem osmilitrovou verzi Ultra Sil Dry Sacku od Sea To Summit, která se mi osvědčila. Quilt do něj padl jako ulitý a ještě zůstalo místo na karimatku nebo na oblečení na spaní.
Většina nočních teplot se pohybovala okolo nuly a občas i trochu mrzlo. To jsou hodnoty blízké tepelnému komfortu quiltu, který je v -2°C. Zima mi nebyla ani jednou a to jsem nejčastěji spal jenom v trenýrkách. Na hlavě jsem měl čepici a přes krk a tvář šátek (tunel/roura), protože samotný quilt nemá kapuci. První noci jsem se snažil spát v základních vrstvách (podvlíkačky, ponožky, triko), abych nový quilt ochránil před nežádoucími oleji a potem, které tělo vylučuje. Bylo mi ale příliš teplo. Osobně bych se ho nebál spolu s lehkou péřovkou a dobrou karimatkou vytáhnout do teplot okolo -7°C.
Před pořízením quiltu je potřeba si ujasnit, jaké jsou vaše priority a co za co jste ochotni obětovat. Quilt nabízí úsporu několika desítek gramů a trochu místa. Nese se sním ale potřeba se naučit novým návykům a celkově delší a méně komfortní manipulace oproti klasickému spacáku. Každý si v tom musí najít to svoje.
S nadýchaným polštářem z oblečení si pod quiltem připadám jako doma pod peřinou a spaní je pro mě přirozenější. Na Islandu se mi osvědčil a jsem rád, že jsem se rozhodl právě pro něj. V budoucnu plánuji mnohem více dlouhých treků, takže úspora pár gramů a místa je pro mě vždy prioritou.
Po skvělé zkušenosti z používání Quiltu 450 a spacáku Lite Line 400, jsme se rozhodli navázat spolupráci s polskou značkou Cumulus. Teď u nás na eshopu můžete najít jejich super lehké spacáky nebo quilty. ?
Z vyhřátého kanclu na ministerstvu 👩🏼💼 až na expedici, která se pokusila o výstup na…
Číst víceTádžikistán, jedna z nejhornatějších ⛰️ zemí na světě, stále nabízí mnoho neprobádaných zákoutí.
Číst víceChození po horách, trampování a čundráctví má u nás v Česku dlouholetou tradici a v…
Číst více
Komentáře