Možná přemýšlíš, kam letos vyrazit. Možná tě nic nenapadá a chybí ti inspirace. Co takhle vydat se na nějakou dálkovou trasu v Evropě? Není jich rozhodně málo a nepochybně si vybere každý. Nemusíš hned dávat výpověď v práci a vybírat své veškeré úspory. Je mnoho dálkových treků, které se dají zvládnout během klasické dovolené a zároveň ti nezruinují rozpočet. A pokud naopak máš času víc než dost, i na našem světadíle se nacházejí traily přes tisíc kilometrů dlouhé. Stačí se jen rozhodnout, který to z toho nepřeberného množství bude.
Níže nalezneš krátký popis vybraných treků a užitečné odkazy. Seznam evropských treků, které jsou dostupné na mapy.cz, jsme pro tebe dali dohromady a najdeš jej zde.
Tato stezka je nepochybně tou nejznámější, kterou na Islandu najdeš. A není to neopodstatněné. Fotogeničnosti Duhových hor, přes které Laugavegur trek vede, nelze odolat. Začátek je uváděn v kempu Landmannalaugar a konec v oblasti Þórsmörk. Cestu si můžeš ještě prodloužit o dalších 25 km až k vodopádu Skógafoss. Je potřeba se připravit na drsné nevyzpytatelné severské počasí. Není radno ho podcenit.
Na Kanárských ostrovech, konkrétně na Tenerife, se nachází ne příliš dlouhá stezka GR 131. Na její absolvování ti bude stačit jen několik dní dovolené. Díky ní si užiješ sopečnou krajinu a celý výlet můžeš zakončit relaxem někde na pláži u Atlantského oceánu.
Francie je vyloženě protkaná stezkami GR. Samy o sobě by vystačily na samostatný článek. Konkrétně GR 52 začíná nedaleko Monaka v městečku Garavan a táhne se v nevelké vzdálenosti od hranice s Itálií. V Sant-Dalmas na ní přímo navazuje dálková trasa GR 5, pokud by sis trek chtěl ještě o něco protáhnout.
Přestože se Mallorca na první pohled netváří, že má nějaké hory, při zdolávání této stezky se nejednou zapotíš. Přesto se nedá říct, že se jedná o náročný trail. Pokud s dálkovým chozením začínáš, tato trasa rozhodně stojí za zvážení. Začíná v malém pobřežním městě Sant Elm na jihozápadě ostrova a končí v obci Pollença na severu ostrova.
Stejně jako její více známa sestra West Highland Way prochází Skotskou vysočinou. Trasa začíná v centrální oblasti Skotska ve městě Aviemore a směřuje na jihozápad k pobřeží do města Fort William, kde se stezka East Highland Way napojuje na West Highland Way.
Speyside Way pro změnu následuje hned po East Highland Way a uzavírá tuto trojici dálkových treků, táhnoucích se napříč Skotskem. Z Aviemore se dostaneš až do přímořského městečka Buckie, kde své putování zakončíš.
Rakouská stezka Kalkalpenwegprochází Národním parkem Kalkalpen, nacházejícím se v Horním Rakousku. Nástupním bodem je obec Großraming a končí v Sant Pankraz. Jelikož se nachází v Alpách, nejlepší období bude nepochybně léto, kdy se již nebudeš muset potýkat se sněhovými poli.
Jedná se pravděpodobně o nejznámější dálkovou trasu na severu Velké Británie. Umožní ti proniknout do oblasti zvané Highland, díky které ochutnáš to pravé Skotsko včetně vrtkavého počasí. Trail vede z obce Milngavie, ležící nedaleko Glasgow, do Fort William, ležící v zálivu Loch Linnhe a téměř na úpatí nejvyšší hory Velké Británie Ben Nevis.
Jak název napovídá, tento trek obchází nejvyšší horu Evropy Mont Blanc. Těší se velké popularitě, což s sebou přináší i větší koncentraci lidí. I přesto rozhodně stojí za to. Tolik spektakulárních výhledů jako je zde ti jen tak nějaký trail nenabídne.
I tato stezka se nachází v Alpách, což zaručuje opět vysokou atraktivitu. Startovním místem je velmi známé středisko Chamonix ve Francii a koncovým bodem je Zermatt ve Švýcarsku, nad kterým se tyčí ikonická hora se zvučným jménem Matterhorn.
Korsická dálková stezka GR 20 vede ze severozápadu z města Calenzana na jihovýchod, kde končí v obci Conza. Zejména kvůli velkému převýšení patří GR 20 mezi nejnáročnější treky v Evropě. Proto je třeba počítat s větším počtem dní, které budou potřeba k zdolání celé trasy. Díky vyšší nadmořské výšce, která s sebou přináší i větší množství sněhu, jsou nejvhodnější měsíce červen, červenec, srpen a září.
Pláže, moře, koupání. I tak se dá zpříjemnit tento trail, kopírující pobřeží nevelkého ostrova Menorka. Jelikož stezka GR 223 vede dokola kolem celého ostrova, místo startu a cíle je stejné. Nejčastěji jimi bývá město Maó. Nejvíce si užiješ trek na jaře nebo na podzim, kdy jsou zde ještě přijatelné teploty a pro davy turistů je moře ještě příliš studené.
Jelikož se jedná o okružní trasu, místo začátku a konce je stejné. Je jím vesnička Le Bourg d’Oisans ve Francouzských Alpách nedaleko města Grenoble. Na trailu nebude nouze o dechberoucí výhledy na francouzské Alpy, ale i o místa, která ti dají pořádně zabrat. Ale po pořádné dřině přijde i zasloužená odměna v podobě scenérií, které se ti vryjí do paměti.
Řecko není jen destinace turistických resortů nacházejících se u pláží, které nejsou přes množství lehátek skoro vidět. Můžeš ho poznat i s batohem na zádech. Perfektní příležitost nabízí právě ostrov Korfu, který lze díky tomuto trailu projít úplně celý.
Davy turistů na této okružní trase kolem pohoří Sierra Nevada ve španělské Andalusii rozhodně nečekej. Prašné silničky střídají úzké horské pěšiny, vedoucí přes v létě vyprahlou hornatou krajinu. Stezka GR 240 tě dovede také k nejvyšší hoře pevninského Španělska – Mulhacén s 3 479 m n. m.
Tento okružní trail se nachází v takzvané Solné komoře nedaleko Salzburgu. Díky této trase se podíváš k většině zdejších jezer, jež nesou názvy jako Wolfgangsee, Attersee, Traunsee a mnoho dalších. A o kopce také rozhodně nouze nebude.
Pokud tě láká pořádná divočina, jedno takové místo v Evropě se nachází v Laponsku na severu Švédska. Trasa, která vezme za srdce všechny milovníky přírody, začíná daleko za polárním kruhem v Abisku a končí v lyžařském středisku Hemavan. V závislosti na počasí a vysokému výskytu komárů uděláš nejlépe, když se do těchto končin vydáš v srpnu či v polovině září.
Olav’s way je poutní cesta ve Skandinávii, která vede nejen překrásnou severskou přírodou, ale i mnohými historickými místy. Stejně jako u Camina de Santiago se nejedná pouze o jednu trasu. Možností je mnoho. Všechny však končí v Trondheimu.
Alpy přinášejí nekonečné množství možností. A Julius Kugy Alpine Trail je jednou z nich. Tato okružní stezka vede hned přes tři státy. Oficiální start je v Bertahütte, kousek od města Finkenstein v Rakousku. Dále přechází do Slovinska a Itálie a kruh se uzavírá opět v Rakousku, na stejném místě, kde trail začal.
Alpe-Adria Trail je dálková stezka vedoucí od ledovce k moři. Trasa začíná v údolí pod horou Großglockner. Konec trailu ve slovinském městečku Muggia u Jaderského moře.
Cesta hrdinů SNP se táhne přes celé Slovensko, začíná na severovýchodě v Dukelském průsmyku na hranici s Polskem a končí v Bratislavě. Mimo jiné se díky stezce podíváš do Slovenského ráje, Nízkých Tater a na Velkou Fatru. Měsíce nejvhodnější k jejímu absolvování jsou od června do září.
Bez pochyb se jedná o nejznámější poutní cestu v Evropě a těší se čím dál tím větší oblibě. Pod pojmem camino je schováno mnoho variant, jak se do španělského Santiaga de Compostela dostat. Cesty vedou napříč Španělskem či Portugalskem a mezi ty nejznámější patří Camino Frances, Camino del Norte, Camino Primitivo a Camino Portugues. Je jen na tobě, kterou z nich se do Santiaga vydáš.
GR 11 je jeden ze tří dálkových treků, které protínají Pyreneje od Atlantiku až ke Středozemnímu moři. Tento trail se může pyšnit převýšením 35,5 kilometrů. Zahájit cestu lze v Hondarribie na západním pobřeží a ukončit ve městě Llanca na východě. Je třeba počítat s tím, že stejně jako GR 10 je stezka GR 11 velmi náročná.
Stezka tě provede skrze celé Pyreneje, jelikož vede souběžně s francouzsko-španělskou státní hranicí. GR 10 se řadí mezi nejnáročnější evropské traily, a to kvůli obrovskému převýšení, které přesahuje 48 tisíc metrů. Začít můžeš v přístavním městě Hendaye u Atlantského oceánu a skončit v Banyuls-sur-Mer u Středozemního moře. Volba směru je však samozřejmě na tobě.
Stezka Českem je nekomerční projekt party nadšenců, kteří se spojili s Klubem českých turistů. Nabízí možnost vyrazit na krásnou a zajímavou cestu přes celou naši republiku. Stezku Českem může jít každý. Je jen na tobě, kdy, kde a jak se na cestu vydáš. Můžeš ji jít vcelku, Severní trasou nebo Jižní trasou, po jednotlivých úsecích nebo si ji rozdělit na víkendy. Ze západu na východ nebo naopak. Po chatách nebo se stanem. Pomalu, rychle, nebo třeba běžet.
Cesta vede podél jihozápadního poloostrova Spojeného království a řadí se mezi nejdelší pobřežní stezky na světě. Začíná v Minehead v Somersetu a vede podél pobřeží, a nakonec končí až v Poole Harbour. Z důvodu její délky je cesta rozdělena do 7 částí, které na sebe navazují, díky čemuž si její celý přechod snadno přizpůsobíš času, který máš k dispozici.
Národní modrá stezka (maďarsky Országos Kéktúra, zkráceně OKT) je národní stezka v Maďarsku, která je po většinu své délky součástí evropské dálkové pěší trasy E4. Trasa začíná na vrcholu hory Írott-kő (884 m n. m.) na rakousko-maďarské hranici, poté vede napříč Maďarskem a nakonec končí o 1 170 km dále v obci Hollóháza u maďarsko-slovenské hranice. Trasa navštěvuje pravděpodobně nejkrásnější přírodní a člověkem vytvořené památky Maďarska, např. více než desítku pevností a hradů, rozhledny, tři památky světového dědictví UNESCO v Maďarsku (panorama Budapešti z kopců, starou vesnici Hollókő a krápníkovou jeskyni Aggtelek), Balaton, ohyb Dunaje, vyhořelé sopky v Tapolcké pánvi atd.
Tato stezka tě provede hned pěti balkánskými státy. V současné době se buduje také Green trail a Blue trail, ty však ještě nejsou dokončeny. Název je odvozen od Dinárských hor, které tento trail překonává. Můžeš se mimo jiné těšit na nejvyšší vrcholy všech navštívených států.
Celá tato dálková trasa vede podél pobřeží největšího francouzského poloostrova – Bretaňského. Trasa začíná v Mont Saint-Michel a končí v Saint-Nazaire. Stezka vede valnou většinou civilizací a výhled na moře tě bude doprovázet každý den.
Dálkových tras s označením velkého písmene E je v Evropě mnoho. Konkrétně E10 prochází i Českou republikou. Možná jsi na ni již někdy narazil na nějakém rozcestníku KČT nebo dokonce šel i nějakou její část. Pokud se rozhodneš ji projít celou, čeká tě pořádná štreka trvající několik měsíců.
HexaTrek je 3034 km dlouhá turistická trasa, která spojuje 14 nejkrásnějších národních parků a protíná Francii od Vogéz až po Pyreneje. Stezka vede po nejvyšších horských oblastech a spojuje některé z nejsymboličtějších vrcholů, přírodních divů a nejdivočejších míst. HexaTrek protíná nejmalebnější vesničky, je cestou do divočiny, tradic, historie i francouzské kultury.
Tuto dálkovou trasu tvoří pět tras, přičemž každá z nich je odlišena jinou barvou. Jde konkrétně o Red, Purple, Yellow, Green a Blue trail. Každá prochází určitou část Alp. Nejdelší z nich je červená stezka.
Další evropskou dálkovou trasou, která prochází Českem, je E3. Jedná se o druhou nejdelší stezku na evropském světadílu. Málokdo se rozhodne tento trail měřící tisíce kilometrů zdolat, ale stále zde zůstává možnost projít si alespoň část této skutečně dlouhé túry.
Našel jsi inspiraci si dálkový trail, na který se vydáš? Teď stačí sbalit si tu správnou výbavu a vyrazit vstříc novým dobrodružstvím. Není na co čekat. Evropské dálkové trasy volají!
Kompletní průvodce stravováním na dlouhých trecích - od praktických rad, přes strategie zásobování a vaření,…
Číst víceJak se připravit na polární výpravu? Jsou lepší běžky ⛷️ nebo sněžnice? Kolik kilo výbavy…
Číst víceWest Highland Way ve skotské vysočině je jeden z nejoblíbenějších vícedenních treků v Evropě. Jak…
Číst více
Ahoj, na přelomu srpna/září plánuju jít GR 131 z ostrova Lanzarote na Tenerife, myslíte že se to dá vzhledem k letnímu počasí?
Díky
Ahoj, osobně bych v letních teplotách a letním návalu lidí GR131 nešla, ale je to pouze subjektivní názor 🙂 Monika z Gramina